ÇAN SARMAŞIGI

ÇAN SARMAŞIGI

Alev çiçeğigiller familyasındandır. Anayurdu Meksika olan ve kısaca (C.scandens) diye adlandırılan bitki, çok yıllık dayanıklı bir sarmaşık türüdür. Ama, çan sarmaşığına genelde bir yıllık bitki işlemi uygulanır.

Oysa, çok sıcak yörelerde yetiştirildiğinde bitki, odunsu bir görünüm kazanan gövdesiyle yıllarca yaşayabilir. isteklerine uygun koşullarda yetiştirildiğinde, bitki pek hızlı gelişir ve bir yıl için de 78 m’ye kadar boy atabilir. Dikine uzayan sürgünlerinin üzerinde karşılıklı dizili, canlı yeşil renkli, derin damarlı, oval biçimli ve ucu sivri yapraklan ile bitkinin çevresindeki nesnelere tutunmasına yarayan sülükleri yer alır.

Yaz başlarından sonbaharın ortalarına kadar açan, ağzı 57,5 cm. genişlikte boru ya da çan biçimli çiçekleri, yeşilimsi mordan eflatuna kadar değişen renklerdedir. Çan sarmaşığı bahçelerde duvarları, çitleri, parmaklıkları, kameriyeleri, tel örgüleri, kurumuş bir ağacı veya gizlenmesi gereken çirkin şeyleri geçici olsa da sarmalayıp kapamak üzere yetiştirilen makul bir süs bitkisidir.

ÇAN SARMAŞIGIİstekleri ve Üretimi

Çan sarmaşığı bitkisi bol güneşli ve sıcak ortamları; organik madde yönünden zengin bitek ve hafif toprakları sever. Tohumlarıyla üretilir. Bitkinin yanları yassı ve iri olan tohumlarından iki – üç tanesi, kış mevsimi sonunda seralarda 10 cm’lik saksılara ekilir. Burada üç hafta içinde çimlenip gelişmeye başlayan fidelerinden zayıf olanları sökülüp atılır.

Tüm don tehlikeleri geçtikten ve hava ile toprak ısındıktan sonra fide, saksı toprağıyla birlikte bahçede, sarmaşacağı şeylerin yakınına şaşırtılarak 5060′ar cm. aralıklarla dikilir.

Yurdumuzun Güney Ege ve Akdeniz bölgelerinin kıyı şeridindeki kışı ılık geçen yörelerinde bitkinin tohumlan doğrudan doğruya bahçe toprağına ilkbahar başlarında aynı aralıklarla ekilebilir.
Resimlerin büyük halini görmek için üzerine tıklayın

Sponsorlu bağlantılar
ÖZEL ARAMA FORMU

ARADIĞINIZI BULAMADIYSANIZ BURADAN ARAYIN

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık