Çatı Tadilatı,Çatı Çeşitleri Nelerdir

Çatı Tadilatı,Çatı Çeşitleri Nelerdir

Binanızın belki de en değerli yapısı olan çatıların herhangi bir aksaklığa uğraması veya problem yaşaması durumunda acil olarak çatı tadilatı önlemlerini almanız gerekir. Soğuk hava, rüzgar gibi doğal koşullardan veya güvenlik sebeplerinden dolayı çatısı olmayan bir binanın içinde oturmaya pek de elverişli olmadığı söylenemez.

Genel olarak baktığımızda çatı yapıları itibariyle iki farklı bölüme ayrım yapabiliriz. Binalar çatı kaplaması ve taşıyıcı bölümdür. Yapılacak müdahalede genellikle beton, ahşap veya çelikten üretilen bu taşıyıcı bölümde çatının eğimi, çatı yüzeyinin cinsi ve ağırlığı, rüzgar ve kar yükü gibi özellikler önem kazanır. Bu çeşit yapısal özelliklerin yanında kaplama malzemesi olarak da kaliteli ve yalıtıma dönük malzemelerin kullanılması ve iyi montajı gerekmektedir.

Yapılacak çatı tadilatında veya yeni bir çatı inşaatında dikkate alacağınız başlıca çatı çeşitleri genellikle kaplama malzemesi üzerinden bahsedilse de şekil ve yapı olarak da birçok farklı çeşit üretimi ve çatı tadilatı yapılabilir.

Çatı Çeşitleri:

Yüzey şekillerine veya eğimlerine göre, çatının saçak durumuna, inşa şekline ve taşıyıcı sistemlerine göre kendi aralarında çeşitlilik gösterir.

Yüzey Şekillerine Göre Çatı Çeşitleri:

Sundurma çatı
Beşik çatı
Kırma çatı
Birleşik çatı
Kule çatı
Kubbe çatı
Fenerli çatı
Kombine çatı

çatı tadilatYüzey Eğimlerine Göre Çatı Çeşitleri:

Dik çatılar
Düz çatılar
Orta eğimli çatılar

Saçak Durumuna Göre Çatı Çeşitleri

Düz saçaklı çatılar
Sarkan saçaklı çatılar
Korniş saçaklı çatılar
Saçaksız çatılar
Gizli çatılar

İnşa Şekli ve Taşıyıcı Sistemine Göre Çatı Çeşitleri

Oturtma çatılar
Asma çatılar

Eskimiş ve ömrünü doldurmuş bir çatı tadilatı veya yenilenmesi arasında kalındığında dikkat etmeniz gereken özellikler, mevcut çatınızın ısı yalıtımına ne kadar etki ettiği ve dışarıdan gelen özellikle haşerat ve kanatlı hayvanlara ne kadar giriş izni tanıdığı gibi detaylar olabilir. Bu tarz seçenekler sizin yapı özellikleri itibariyle yeni bir çatı ya da eski çatının onarımı konusunda kararsızlığa düştüğünüz durumda ayırt edici olacaktır. Bununla birlikte genellikle çatılara kurulan uydu sistemleri, antenler de bulundukları çatının sağlamlığı konusunda fikir verebilirler.

Sponsorlu bağlantılar
ÖZEL ARAMA FORMU

ARADIĞINIZI BULAMADIYSANIZ BURADAN ARAYIN

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık