ÇATLAK MERMER TEZGAHI YAPIŞTIRMAK

Mutfak tezgahlarında kullanılan alttan montajlı mermer lavabolar iyi yapıştırılmadığından, kendi ağırlığı, su ve bulaşıklarında yarattığı fazla ağırlıkla düşer. Bunların kuvvetli bir şekilde yapıştırılmasında iki etkili yol vardır.

1.YÖNTEM: Piyasada satılan iki komponentli mermer-taş yapıştırıcısı, halk arasındaki adı ile akemi ile yapıştırmak.

Lavabo tamamen çıkarıldıktan sonra mümkün olduğu kadar tezgahtaki ve lavabodaki yapıştırıcı kalıntıları temizlenir. Yüzeyin temiz ve kuru olması sağlanır. Akemi iki karışımlı çok hızlı kuruyan bir yapıştırıcıdır.

İhtiyacınız kadar yapıştırıcıyı küçük bir kabın içinde hazırlayın. Küçük kutudaki sertleştiriciden nohut büyüklüğünde, büyük kutudaki yapıştırıcıdan ise yaklaşık bir çorba kaşığı oranında yapıştıracağınız yüzeyin büyüklüğüne göre yapıştırıcıyı çok hızlı bir şekilde karıştırarak hemen yapıştırılacak yüzeylere iki taraflı sürün.

Kuruma işlemi1-2 dakikada başlayacağından hemen yapıştırmak gerekir. Tam kuruma olana kadar yaklaşık yarım saat lavabonun altına geçici bir destek koymak gerekir. Tam kuruma yaklaşık yarım saat sonra gerçekleşir.

Mermer taş yapıştırıcısı akemi lavabo yapıştırmada çok yaygın olarak kullanılan bir yapıştırıcıdır. Ancak suya karşı dayanımı azdır. Zamanla su yapıştırıcıyı toz haline getirir. Bunu engellemek için yapıştırıcı kuruduktan sonra su ile temas edebilecek yerlere silikon sürülmelidir.

2.YÖNTEM: Genel amaçlı montaj montage yapıştırıcısı ile yapıştırmak.

Bu yapışrıcılar genellikle silikon gibi kartuşlarda satılır ve mermer, taş, beton, tuğla, ağaç gibi şeyleri çok kuvvetli yapışırırlar. Lavabo söküldükten sonra eski yapıştırıcı kalıntıları temizlenir. Yüzeyin temiz ve kuru olması gerekir.

Yapıştırılacak bir yüzeye yapıştırıcı sürülüp lavabo yapıştırılır ve hemen çekilir. 5 dakika her iki taraftaki yapıştırıcının içindeki gazın (solvent) uçması beklenir. Sonra tekrar yapıştırılarak altına destek konur.

Montaj montage yapıştırıcısının kuruma süresi yaklaşık 24 saattir. Bu yapıştırıcının mükemmel yapıştırma, ağırlık kaldırma ve suya dayanma özelliği vardır.

Çatlak mermer tezgah nasıl yapıştırılır?:

Çatlak mermer tezgahınızın ya da lavabonuzun arasına mermer taş yapıştırıcısını (akemi) hazırlayarak spatula veya benzeri bir aparatla bastırarak çatlağın içine yapıştırıcıyı doldurun.

Yapıştırıcınızı küçük kutudaki sertleştiriciden nohut büyüklüğünde büyük kutudaki yapıştırıcıdan da bir çorba kaşığı oranında çatlağın büyüklüğüne göre ayarlayarak hazırlayın. Yapıştırıcıyı yaklaşık 15 dakika sonda zımparalayıp lavabo veya tezgahınızın seviyesine getirin.

Mermer taş yapıştırıcısı akemi lavabo yapıştırmada çok yaygın olarak kullanılan bir yapıştırıcıdır. Ancak suya karşı dayanımı azdır. Zamanla su yapıştırıcıyı toz haline getirir. Bunu engellemek için yapıştırıcı kuruduktan sonra su ile temas edebilecek yerlere silikon sürülebilir.

Çatlağa direkt silikon sürerseniz silikon zamanla küflenip renk değiştireceğinden çok sağlıksız olur. Silikonu içerden tekrar sökmeniz de zor olur.

Sponsorlu bağlantılar
ÖZEL ARAMA FORMU

ARADIĞINIZI BULAMADIYSANIZ BURADAN ARAYIN

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık