Cenova Nasıl Bir Şehirdir

Cenova Nasıl Bir Şehirdir

Yerel idare bakımından komün olarak tanımlanan Cenova, İtalya’nın Ligurya Bölgesi’nde yer alır. Hem bu bölgenin başkenti, hem de Genova ilinin merkezini oluşturur. Sanat, mimari, müzik ve gastronomi özellikleri ile her yıl binlerce turisti kendine çeker.

Kent merkezinde yaklaşık olarak 620 bin kişilik bir nüfus yaşar. Metropol genelinin nüfusu ise 1.200.000 kişiye yakındır. Oldukça gelişmiş bir liman kenti olarak bilinen Cenova hem ticari limanı, hem de tarihi limanı ile farklı bir havaya da sahiptir. Üstelik Cenova Limanı İtalya’nın en büyük limanı olma özelliğine sahiptir.

Kentin başlıca gelir kaynakları arasında ticarete dayalı işler vardır. Limana gelen ürünler ve buradan yayılan al sat işlemleri ile kentin tamamına yakını geçimini sağlar. Aynı zamanda kent genelinde balıkçılık da bir diğer ekonomi kaynağıdır.

İtalya’nın kuzeybatısında kalan bu kent kültürel olarak önemli bir yere sahiptir. Ünlü kaşif Kristof Kolomb Cenovalı’dır. Zamanında büyük bir güç kazanmış olan Ceneviz Devleti’ne bu kent başkentlik yapmıştır. 2004 Avrupa Kültür Başkenti seçilmiş olan Cenova ülkenin en büyük altıncı ilidir.

Tarihi saraylar ve kiliseler başta olmak üzere kent merkezinde yer alan pek çok tarihi yapı ziyaret edilebilir. Sadece bu yapılar değil, kent merkezindeki ana meydan ve bu meydana çıkan yürüyüş yollarında fazla sayıda mekan da görülebilir. Kristof Kolomb’un evi de bugün Cenova’nın en popüler yerlerinden birisini oluşturur. Kentte bulunan Acquario ise Avrupa’nın en büyük akvaryumu olarak nitelenir.

Şehir içi ulaşım noktasında toplu taşıma araçlarından yararlanılsa da kent merkezindeki gezilecek yerler birbirlerine yakın olduğu için taşıt kullanmak yerine yürüyerek de gezilebilir. 6 duraklı ufak bir metro da kentte bulunur.

Tipik bir İtalyan şehri olarak yemek konusunda çok fazla makarna ve pizza çeşidi bulmak mümkün iken, Cenova restoranlarındaki zeytinyağlı yemekler de oldukça lezzetlidir. Bunların yanı sıra kentte balık tüketimi de yaygındır.

İtalyanca’nın ana dil olarak konuşulduğu, İngilizce ve Fransızca’nın ise ticaret yapılırken tercih edildiği bilinen kent genelinde sene boyunca birçok festival yapılır. Ancak kentte gece hayatı fazla gelişmemiştir.

Sponsorlu bağlantılar
ÖZEL ARAMA FORMU

ARADIĞINIZI BULAMADIYSANIZ BURADAN ARAYIN

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık