DOLAR: 2.16 TL
EURO: 2.84 TL

Cezaevleri dolup taşınca 20 bin mahkûma ev yolu göründü

dolup taşınca 20 bin mahkûma ev yolu göründü

Toplam 75 bin kapasiteli cezaevlerindeki hükümlü ve tutuklu sayısı 115 bine ulaşınca Adalet Bakanlığı harekete geçti.

Adli kontrol ve denetimli serbestlik kapsamında 20 bin tutuklunun cezasını evinde çekmesi için çalışma başlatıldı…

75 bin kapasitesi bulunan cezaevlerindeki tutuklu ve hükümlü sayısı 115 bini geçince Adalet Bakanlığı, bu yığılmayı önlemek için çözüm arayışlarına başladı. Meclis’in açılmasının ardından cezaevlerindeki sayıyı azaltmaya yönelik bazı adımlar atılacak.

Yapılacak yasal düzenlemeler ile cezaevlerinde bulunan 20 bine yakın tutuklu veya hükümlünün evlerine geri gönderilmesi bekleniyor.

DÖNÜŞÜMLÜ UYUYORLAR

Cezaevlerindeki doluluk nedeniyle ranzalar yetmediği için yerlere yatak atılarak mahkumlar yer yataklarında uyuyor. Erzurum Cezaevi’nde ise mahkumlar ëdönüşümlü’ olarak uyku uyuyor.

bir televizyon kanalında katıldığı canlı yayında “Af yok” demesine rağmen, Türk Ceza Kanunu ve Ceza İnfaz Kanunu’nda yer alan “denetimli serbestlik” başta olmak üzere “alternatif” ceza yöntemlerinin devreye sokulacağını açıkladı.

“ADLİ KONTROL” SİSTEMİ

Adalet Bakanlığı’nın çalışmaları arasında cezaevlerindeki 115 bin kişinin 45 bininin tutuklulardan oluşması nedeniyle tutuklama yerine “Adli Kontrol” mekanizmasının genişletilmesi yer alıyor.

Ceza Muhakemesi Kanunu’nun 109. maddesine göre adli kontrol 3 yıla kadar olan cezalarda uygulanıyor. Yapılacak düzenleme ile 5 yıla kadar olan cezalarda tutuklama yerine adli kontrol uygulanması planlanıyor.

CMK’nın 109. maddesinde tutuklama kararı verilmesine yerine “yurtdışına çıkamamak, hakim tarafından belirlenen yerlere, belirtilen süreler içinde düzenli olarak başvurmak, hakimin belirttiği merci veya kişilerin çağrılarına ve gerektiğinde meslek uğraşlarına ilişkin veya eğitime devam konularındaki kontrol tedbirlerine uymak, her türlü taşıtları veya bunlardan bazılarını kullanamamak ve gerektiğinde kaleme, makbuz karşılığında sürücü belgesini teslim etmek, silah bulunduramamak veya taşıyamamak, gerektiğinde sahip olunan silâhları makbuz karşılığında adl” emanete teslim etmek” gibi tedbirler uygulanabiliyor.

YARGI REFORMU TASLAĞINDA VAR

Adalet Bakanlığı’nın üzerinde çalıştığı cezaevlerindeki sayıyı azaltmaya yönelik plan, Yargı Reformu Taslağı’nda da yer alıyor. Taslakta “Denetimli serbestlik ile ilgili mevzuat gözden geçirilerek denetimli serbestlik uygulamasını artıracak değişiklikler yapılacaktır” ifadeleri yer alıyor.

Taslakta “5237 sayılı TCK’nın 50. maddesinde düzenlenen kısa süreli hapis cezasına seçenek yaptırımlardan olan kamuya yararlı bir iste çalıştırma, belli bir meslek veya sanatı yapmaktan yasaklanma gibi yaptırımların daha etkin ve yaygın bir şekilde uygulanması hususunda gerekli eğitim çalışmaları yapılacaktır” deniyor.

DENETiMLi SERBESTLiK GENiŞLETiLECEK

2 yıla kadar olan kesinleşmiş hapis cezalarında uygulanan ëdenetimli serbestlik’ hükümlerinin 3 yıla kadar olan hapis cezalarında uygulanması sağlanarak cezaevlerindeki kişi sayısının azaltılması planlanıyor.

Türk Ceza Kanunu, kısa süreli hapis cezaları yerine “adli” para cezasına, en az iki yıl süreyle, bir meslek veya sanat edinmeyi sağlamak amacıyla, gerektiğinde barınma imkânı da bulunan bir eğitim kurumuna devam etmeye, mahkûm olunan cezanın yarısından bir katına kadar süreyle, belirli yerlere gitmekten veya belirli etkinlikleri yapmaktan yasaklanmaya, mahkûm olunan cezanın yarısından bir katına kadar süreyle ve gönüllü olmak koşuluyla kamuya yararlı bir işte çalıştırılmaya” karar verilmesine imkan sağlıyor.

BUGÜN / Bilal ÇETİN

Sponsorlu bağlantılar
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

 1. burcu diyor ki:

  bu 2 yıl kanunu cıktımı acaba bilgisi olan

 2. leyla diyor ki:

  bu kanun nezaman cikacak gozumuz yollarda

 3. Mustafa diyor ki:

  Benim 2yıl 6 ay kamu dawası olarak kesilmis cezam war denetim serbestlik 2yıla çıkmalı 1 cocugum war yrn bu cocuk okuyup ögretmen,asker olmaya kaksa benim sabıkam yuzunden olamayacak bumu ön yargı bu cocugun gelecegi benim yüzümden yansın mantıklı sey dgl

 4. elmas diyor ki:

  çok yanlış düşünüyorsunuz adam öldüren idam edilecekmiş bu canı allah verdi allah alır benimde babam eşim cezaevinde babam cinayetten girdi darbe aldı mecburen karşı tarafa vurmak zorunda kaldı ne yaparsa yapsın adam kurtarılamadı bi gün biriyle tartışıp kavga edersen sen karşısında dur da o seni direk öldürsün o zaman olur mu eşimde hiç alakası olmadıgı bi suçtan yatıyor ne biliyor ne konuşuyorsunuz sizin bunları yaşamadıgınız belli ama yaşamazsınız diye bişey yok insann başına ne geleceğini allah bilir

 5. hazar diyor ki:

  gülcan bacım sen tek isteğim dik dur eğilme rabbim seni ve çocuğunu eşin bağışlasın inşallah.gereksiz yere yorum yapıp insanlrın umutlarıyla oynayan sizler birşeyin farkında değilsiniz sanırım oda İNSAN olmak.yüce allah(cc)insanı bir zen olmakla iki fakirlikle üç şükretmeyle sınar.siz şuanda bunları yazarken düşünmeden yazıyorsunuz başınıza n gelcek bilmeden büyük lokma yiyerek konuşuyorsunuz günahtır böyle şeyler yazıpta insanları karamsarlığa düşürmeyinbir cezayı veriyorsa hakim versin allah vermesin o çok kötü olur çünkü.madem bu kardar büyük konuştuunuz dilerim allahtan daha kötüsü başınıza gelir gereksiz yorum yapanlardan bahsediyorum tabi.

Yorum Yaz

Yukarı Çık