Cinsiyet Değiştirme Ameliyatı Nasıl Yapılır

Cinsiyet Değiştirme Ameliyatı Nasıl Yapılır

Erkekten kadına değiştirme ameliyatı, kadından erkeğe değiştirme ameliyatından on kat kadar daha çok yapılmaktadır. Bu ameliyatta penis dibinden kesilip çıkarılır. Böylece sinirler ortaya çıkar ki, bunlardan yeni bir klitoris meydana getirilir.

Yara izi oluşacağı için bu klitoris orijinali kadar duyarlı olmasa da, yine de zevk verir. Testisler, torbaların bir kısmı çıkarılır. Sonra anüsün birkaç santim yukarısında yapay bir vajina açılır, kemiksiz ve yumuşak olan bu bölgede bu iş kolayca yapılır.

İki parmak girecek kadar genişlikte ve yirmi santim kadar uzunlukta bir kanal oluşturulur. Bunun kapanmamasını sağlamak için içerisi bir deri nakli yapılarak bununla döşenir.

Özel bir aletle uyluğun iç kısmından yüzeysel bir deri tabakası çıkarılır. Bu deri graftı, vajinanın boyutundaki bir plastik çubuğun çevresinde dikilir. Sonra bu böylece ameliyatla açılan kanalın içine yerleştirilip tutuncaya kadar üçle beş hafta öylece bırakılır. Kuşkusuz, bu durum enfeksiyonlara çok elverişlidir ve enfeksiyon olursa, o da iyiliği geciktirir.

Plastik çubuk çıkarıldıktan sonra, açılan yolun çökmemesi için içeriye altıyla sekiz hafta sonra oluşacak tam iyileşme ve cinsel ilişki olanağı gerçekleşinceye kadar kalmak üzere, genişletici bir madde konulur. Bazı operatörler vajinayı oluşturacak deriyi, kesilen penisten elde ederler ve bunun derisini ters yüz ederek kullanırlar.

Bazıları da bu iş için bağırsak dokusundan yararlanırlar. Torbalardan çıkarılmayıp da kalan kısım kıvrılır ve yeni yapılan vajinanın ağzına dikilerek vajinanın dışındaki dudaklar oluşturulur. Hormon tedavisiyle zaten bir miktar büyümüş bulunan göğüslere Şimdi silikon takılma sırası gelmiştir. Birçok kişi buna gerek duymaz.

Kadından erkeğe değiştirme ameliyatıysa, bir hayli daha güç olup aynı derecede başarılı da değildir. Hormon tedavisi sırasında göğüsler küçülüp klitoris büyür. Total histerektomi ve ooferektomiyle rahim ve yumurtalıklar alınır, bununla birlikte iki taraflı basit mastektomi yapılarak göğüsler çıkarılır. Ameliyatın genişliği nedeniyle, bunlar çok kez basamak basamak yapılır. Vajina içindeki örtü tabakası çıkarıldıktan sonra kapatılır.

Klitoris bölgesinden deri graftlarıyla penis dokusu yapılmaya çalışılır. Bu yeni peniste sertleşmeyi sağlayacak doku yoktur, bunu sağlamak için silikon çubuklar konulur. Bu, gerçek bir sertleşme olmayıp, ilişki sırasında elle yardım edilerek, vajinaya girmeye yetecek durumdadır.

Başlıca zorluk idrar etme konusudur. Yeni erkeğin bu işi ayakta yapması söz konusudur. Dudakların dokusundan torbalar yapılır, bu yeni yapılan torbaların içine de, yapay olan ve iş görmeyen testisler konulur. Silikon vücuda yabancı olmayan bir madde olduğundan, testisler bu maddeden yapılır. Cinsel faaliyete ameliyattan en az sekiz hafta sonrasına kadar izin verilmez.

Bu ameliyattan sonra orgazm olabilir mi?

Normal erkekte orgazm sırasında meni boşalımı olur, ameliyat erkeğindeyse penis sertleşmediği ve yapay testislerde meni yapılmadığı için bu olamaz. Bununla birlikte ameliyat erkeğinde yine de orgazm duygusu olabilir. Bu duygu, normal kadındaki doyuma benzer ve klitorisin çıkarılmış bulunduğu bölgede toplanır.
Ameliyatla kadın olanlardaysa, orgazm, bazılarında başarılamamakla birlikte, olabilir. Gerçek klitoris bulunmadığı ve sinirlerden bazıları ameliyat sırasında zedelendiği için ameliyat kadınında, normal kadındakine göre, doyum daha zor olur.

Bu cinsiyet değiştirme ameliyatlarından sonra birçok önemli komplikasyon olmuştur, otuz sekiz vakadan on sekizinde böyle ciddi durumlar meydana gelmiştir.

Kadından erkeğe değiştirme ameliyatlarında bu sorunlar arasında, yapay testislerin vücut tarafından reddedilmesi, enfeksiyon ve bir tüfek alıp, operatörün genital organlarını havaya uçurmak isteğine kadar pürüzler bulunmaktadır.

Çevrenin önyargıları, ameliyat sonrası sorunlar ve bu denli büyük’ kişilik değiştirmenin sonucu olarak ortaya çıkacak birçok kaçınılmaz ruhsal sorun mutluluğu etkileyecektir. İncelemelere göre, ameliyattan sonra, transseksüellerin on tanesinden ikisi mutluluğa kavuşabilmektedir.

Bu ameliyat kimlere yapılmalıdır?

Otuzla elli yaşları arasında, duyguları ve sonraki yaşamları bakımından belirli yön almış, kendi seks organlarından son derece nefret eden, bu işin bir ölüm kalım konusu haline geldiği kimselere bu ameliyatların yapılması söz konusu olmalıdır.

Transseksüalizm ve toplum

Transseksüellik çok kişiyi son derece tedirgin etmekte, toplum bu konuya ve kişilere karşı önyargılarla dolu bulunmaktayken, açıkça transseksüel olarak ortaya çıkanlar da çok azdır.

1952’deki ilk kadılaştırma ameliyatından ve mevki sahibi bazı yazar ve doktorların açıkça bu durumlarını kabul etmelerinden sonra, buzlarda biraz erimeler olmuş ve cinsler arasında aşılmaz duvarlar bulunmadığı kafalara girmeye, cinsler arasındaki sınırlar daha gerçekçi bir biçimde ele alınmaya başlamıştır.

Cinsel konular, konuşulmayan korkular ve öfkelerle dolu mahrem sorunlar olagelmiştir. Çağdaş kadınlar ve erkekler, seksle ilgili bedensel ve ruhsal anlayışlarımızda büyük ilerlemeler meydana geldiğini anlamalıdırlar.

Seks doğal olanın, yani evrensel olanın egemen kalacağının kanıtıdır. Bilincimizi kazandığımızdan yitirdiğimiz ana kadar, yetişme biçimimizdeki karanlık baskıların seks yaşamımız üzerinde yaptığı çatışmaların, engellemelerin etkileri altında bulunuruz. Yüzyıllardan beri bu böyledir.

Normal seks nedir? sorusuyla söze başladık. Seksin bizi normal tutan şey olduğunu söyleyerek bitiriyoruz.

Sponsorlu bağlantılar
ÖZEL ARAMA FORMU

ARADIĞINIZI BULAMADIYSANIZ BURADAN ARAYIN

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık