çizgi grafiği nedir çizgi grafiği örnekleri çizgi grafiği nasıl çizilir

cizgi_grafigi

Çok yönlü kullanma imkanı olduğu için en çok kullanılan grafiktir.

Hastanelerde
Çizgi Grafiği Nerelerde Kullanılır?

Hastaların günlük vücut sıcaklıkları genellikle bu üt grafiklerle gösterilir. Bir dikey Çizgi Grafiğinin Kullanıldığı Yerler Nereleridir? Çizgi Grafiği Nerelerde Kullanılır? bir yatay çizgi çizilir ve bunlar eşit aralıklarla bölünürler.

ÇİZGİ GRAFİĞİ

Araştırmalar sonucu elde edilen bilgilerin çizgi ile ifade edilerek gösterilmesine çizgi grafiği denir.

Çok yönlü kullanma imkanı olduğu için en çok kullanılan grafiktir.Hastanelerde ,hastaların günlük vücut sıcaklıkları genellikle bu tür grafiklerle gösterilir. Bir dikey , bir yatay çizgi çizilir ve bunlar eşit aralıklarla bölünür.

Anket, istatistik gibi araştırma sonuçlarını gösteren ve tüm verilerin bir çizgi üzerinde kesiştiği grafik türü. Çizgi grafiği okumak için önce grafik üzerinde bir nokta belirlenir. Bu noktanın yatay ve düşey eksenlerdeki değerlerinden yararlanılır.

Çizgi grafiği nedir?

Çizgi grafiği; Anket, istatistik gibi araştırma sonuçlarından elde edilen bilgilerin çizgi ile ifade edilerek gösterilmesi ve tüm bu bilgilerin bir çizgi üzerinde kesiştiği bir grafik türüdür. Çizgi grafiği İngilizce “Line Charts” adıylada bilinmektedirçizgi grafiği

grafikÇizgi grafiği nasıl okunur?

Çizgi grafiği okumak için önce grafik üzerinde bir nokta belirlenir. Bu noktanın yatay ve düşey eksenlerdeki değerlerinden yararlanılır.

Çizgi grafiğinin kullanım alanları nelerdir?

Çok yönlü kullanma imkanı olduğu için en çok kullanılan grafiktir.Hastanelerde ,hastaların günlük vücut sıcaklıkları genellikle bu tür grafiklerle gösterilir. Bir dikey , bir yatay çizgi çizilir ve bunlar eşit aralıklarla bölünür.

Şu durumlarda çizgi grafiği kullanılabilir:

1- Yatay eksen boyunca metin etiketleri kullanma Bu metin etiketleri aylar, üç aylık dönemler ve mali yıllar gibi eşit aralıklı değerleri gösterebilir.

2- Yatay eksen boyunca az sayıda sayısal değer kullanma Zaman aralığını, örneğin yılları temsil eden az sayıda, eşit aralıklı sayısal etiketler kullanıyorsanız, çizgi grafiğini kullanabilirsiniz.

3- Yatay eksen boyunca zaman ölçeği kullanma Çalışma sayfasındaki tarihler sıralı olmasa veya aynı temel birime sahip olmasa bile, tarihleri gün, ay veya yıl sayısı gibi belirli aralıklarla veya temel birimlerle kronolojik sırada görüntülemek istiyorsanız, çizgi grafiği kullanın.

Sponsorlu bağlantılar
ÖZEL ARAMA FORMU

ARADIĞINIZI BULAMADIYSANIZ BURADAN ARAYIN

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

  1. selin kurt dedi ki:

    bencede güzel ama benim projeme yeterli değil maalesef yaptığım-nız için teşekkürler

  2. merve temel dedi ki:

    çok teşşekkür ederim ama bu benim istediğim grafik değil
    saygılar ve sevgilerimle.

Yorum Yaz

Yukarı Çık