Çocuğun Öğrenmesinde Sorun Olduğu Nasıl Anlaşılır

Çocuğun Öğrenmesinde Sorun Olduğu Nasıl Anlaşılır

Öğrenme güçlüğü, çocuğun zekasının normal seviyede olmasına rağmen anlama, kavrama, kendini ifade etme gibi konularda zorluk yaşaması problemidir. Her anne, baba çocuğunun öğrenme güçlüğü problemi yaşayıp yaşamadığını merak eder. Bu yüzden ebeveynler, çocuklarının hareketlerine doğuşundan itibaren dikkat etmeye çalışır.

Aslında yeterli bilgiye sahip olduğunuzda, çocuğunuzun zihinsel yetersizliğe sahip olup olmadığını anlamak hiç zor değil. Zihinsel yetersizliğe sahip olan çocukların gelişimi, normal bir çocuğa göre farklı olmaktadır. Bu çocuklar dikkatlerini ve ilgilerini bir konu üzerinde yoğunlaştırmayı çoğu zaman başaramazlar. Bazılarında dikkat eksikliğinin yanında, hiperaktivite bozukluğu da ortaya çıkabilir. Konuşmayı kavramak ve kelimeleri öğrenmekte güçlük çektikleri gözlenir. Kelimeleri zor öğrenip, yanlış telaffuz edebilirler. Benzer bir şekilde, okula başladıklarında ise okumayı geç ya da yanlış sökmeleri de bir sinyal olarak karşımıza çıkabilir. El ve görsel becerileri de az gelişmiş olabilir. Harfleri karıştırabilir ve hatta yanlış yazabilirler.

Karşı tarafı anlamak için, öğrenme güçlüğü çeken bir çocuk çaba göstermelidir. Söylenen şeyi bir seferde anlamakta zorlanırlar. Onlarla konuşurken yavaş ve tane tane konuşmak gerekmektedir. Özellikle soyut kavramları öğrenmek ve anlamlandırmak onlar için oldukça zordur. Zaman kavramını tam olarak anlayamazlar ya da yaşıtlarına kıyasla çok geç öğrenirler. Aynı şekilde mesafe, yer, yön gibi duyguları da gelişmekte geç kalır.

Bunların yanında duygusal birçok problem de öğrenme güçlüğü çeken çocuklarda sıkça gözlenir.Yeni bir ortama girdiklerinde huzursuz olurlar. İstedikleri gibi gitmeyen bir şey olduğunda motivasyonları hemen düşer ve mücadele etmeyi sevmezler .Çabuk pes ettikleri gözlenir. Bu nedenle, bu çocukların çoğunun okula gitmekte isteksizlik gösterdiği gözlenir. Kendine güvensizlik, bıkkınlık, çabuk sıkılma ve aşırı alınganlık gibi davranışlar gözlenebilir. Tek başlarına hareket etmek onlar için oldukça güçtür. Sorumluluk duygusundan ve kendi kararlarını vermekten kaçınırlar. Duygularını ifade etme konusunda başkalarından yardım beklerler. Tüm bu nedenlerden dolayı sosyal ilişkileri zayıftır. Yaşadıkları sosyalleşme probleminden dolayı, öğrenme güçlüğü çeken çocukların, genellikle kendilerinden küçük çocuklar ile iletişim kurdukları gözlenir. Ebeveynler, çocuklarının davranışlarına dikkat etmeli ve şüphelendikleri durumlarda uzmanlardan yardım istemelidirler.

Sponsorlu bağlantılar
ÖZEL ARAMA FORMU

ARADIĞINIZI BULAMADIYSANIZ BURADAN ARAYIN

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık