ÇOCUKLARDA BURKULMA, KIRIK VE ÇIKIKLAR

ÇOCUKLARDA BURKULMA, KIRIK VE ÇIKIKLAR

Çocuklar çok hareketli olduklarından sık sık ayakları burkulabilir. Burkulma, eklemleri destekleyen bağların zedelenmesidir.

Ayağı burkulan çocuğun zedelenen yerinde ağrı ve şişme olur. Daha sonra morarır. Burkulan yer ayağı veya kolu ise hareket ettirmekte zorluk çeker. Böyle durumlarda, çocuğa ilk yardımı yapar yapmaz hemen bir doktora götürmelidir.

Çocuğun zedelenen yerinde, orayı sıkacak ne varsa hepsini çıkarmalıdır. Ayağında ise ayakkabısı, çorabı çıkartılır.

Ayağın altına bir destek konularak rahat olacak bir şekilde biraz yükseğe uzatılır. Ayaktaki ağrıyı ve şişliği geçirmek için buz torbası konulur veya soğuk suyla ıslatılmış bir bezle sarılır. Ayağın zedelenen yeri ve çevresi çok sıkmadan sarılır ve çocuk doktora götürülür.

Burkulmalarda ve çatlaklarda aradan bir iki saat geçince daha fazla ağrı olur.

Yetişkinlere nazaran çocuklarda kemik kırılmalarına daha az rastlanır. Çocukların kemikleri daha esnek ve henüz tam sertleşmemiş olduğundan kırılma olasılığı daha azdır.

Bazen kemiğin dış kısmı kırılır, iç kısmı ise sağlam kalır. Buna çatlak denilir.

Eklemi oluşturan kemiklerin yerinden oynamasına veya kaymasına ise çıkık adı verilir.

El ve ayak bileklerindeki kırıklarda şekil bozukluğu meydana gelmeyeceğinden, kırık olup olmadığı hemen anlaşılamaz. Yalnız ağrı ve şişme meydana gelir, sonra da morarır.

Çocuğun ayağının veya başka bir yerinin kırıldığı anlaşıldığında, aynen burkulmada yapılan işlem uygulanır. Yâni hemen ayakkabısı, çorabı ve şişince sıkıntı verecek nesi varsa çıkartılır.

Çocuğu yerinden oynatmadan, ayağı kırılmışsa, ayağının altına destek konulur ve rahat olması sağlanır.

Kırık kolda, bilekte veya omuz çevresinde ise. çocuğun kolunu zorlamadan dirsekten kıvırarak boynundan askıya alınır.

Çocuğun bir yeri kırıldığında kırılan yerde ağrı, şişme ve sonra morarma olur, şekil bozukluğu meydana gelir ve hareketleri güçleşir.

Çocuğun bacağında veya ayak bileğinde kırık varsa çocuk hareketsiz yatırılmalıdır. Pamuk veya yumuşak bir şeyle kırılan yer sarılmalıdır ve iki ayak birbirine dizden ve bilekten bağlanmalıdır. En kısa zamanda acil yardım çağırılarak veya en yakın hastaneye götürülerek, doktor gözetimi başlatılmalıdır.

Çocuğun boynunda veya omurgasında kırık olduğundan şüphe edildiğinde çocuğu yerinden oynatmamak gerekir.

Yerinden kaldırmak gerekiyorsa bir sedye veya bir tahta üzerinde götürülmelidir. Gerekli ilk yardım da yapıldıktan sonra çocuğu hemen bir sağlık kuruluşuna götürmelidir.

Sponsorlu bağlantılar
ÖZEL ARAMA FORMU

ARADIĞINIZI BULAMADIYSANIZ BURADAN ARAYIN

ÇOCUKLARDA BURKULMA, KIRIK VE ÇIKIKLAR Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

  1. Berkay 99 dedi ki:

    Serkan kardeş aynısı banada oldu halada devam ediyo kaykaydan omuzumun üstünde düştüm yukarı kaldırırken Ağrım var arkadaşlar yardımcı olursanız sevinirim ne yapmalaıyım

  2. serkan dedi ki:

    oğlum ikibuçuk yasında elinden tutup yukarı kaldırayım derken bir çıt ses geldı ve çıktıktan suphelenıyoruz hastanede acil bölümünde fılmini çektdim sorun yok dedıler ama iki gündür cocuk elını kullanamıyor ağrı var dıyor herhangı bır sıs veya morarma da yok

Yorum Yaz

Yukarı Çık