Çocuklarda diş gıcırdatma belirtileri,nedenleri ve tedavisi

Çocuklarda belirtileri,nedenleri ve tedavisi

Çocuklarda diş gıcıdatma sorunu yaşayan ailelerin işine yarayacak önemli bilgileri bu yazımızda sizler için paylaşıyoruz.

Eğer sizinde çocuğunuz geceleri dişlerini gıcırdatıyorsa nedeni farklı olabilir. nedenlere bağlı olabileceği gibi eğer farklı bir rahatsızığı varsa onunda etkisiyle çocuklarda diş gıcırdatma görülebilir.

Geceleri ya da gün içerisinde diş gıcırdatan çocukların, bebeklerin neden diş gıcırdattığını bilmek gerekiyor.

Bazı çocuklar uyurken dişlerini gıcırdatırlar. 2-2.5 yaş (son süt dişleri bu dönemde çıkar) ve 9-12 yaş arası (son kalıcı dişlerin çıkış dönemi) diş gıcırdatma sorununa en yatkın çağları oluştururlar.

Çocuk süt dişlerini tamamladığında ya da kalıcı dişleri bir sıra haline geldiğinde diş gıcırdatma huyundan vazgeçecektir. Diş gıcırdatmanın, bebeğinizin dişlerine fazla bir zararı yoktur.

cocuk_dis_gicirtmaAncak çocuğunuz, kalıcı dişleri çıktığı halde bu alışkanlığını devam ettiriyorsa, dişçiyle görüşmelisiniz. Bunun arkasında düzgün olmayan dişlerin yarattığı bir kompleks ya da stres olabilir

* Daimi dişlenmeye geçerken bir takım biyokimyasal ajanlardan dolayı

* Sistemik rahatsızlıklardan dolayı diş sıkma[barsak parazitleri, sinüs akıntıları)

*Psikolojik problemlerden dolayı diş sıkma kıskançlık, kızgınlık

Bu tür problemler diş sıkmaya sebep olduğu gibi hatalı yapılmış bir dolgu bile diş sıkmaya sebeptir.

Sinüzitli hastalarda sürekli olarak geniz bölgelerinde bir hareketlenme vardır ve çocuk bu durumdan rahatsız olarak diş sıkabilir veya gıcırdatabilir. boyu süren akıntılardan çocuk iyice rahatsız olup sıkma süresini daha da artırabilir, alışkanlık kazanabilir.

Çocuklarımızın da duygularının olduğunu unutmamak gerekir. Onların da stresleri, kıskançlıkları, pişmanlıkları hatta obsesyonları, gergin günleri ve uykusuzluk problemleri olabilir. Bu durumlarda da diş gıcırdatma olma ihtimali yüksektir.

Aile çocuk- kendi aralarında bu durumu anlaşılır bir şekilde konuşur ve sebep bulunursa çözüm de kendiliğinden gelir. Gıcırdatmanın içindeki etkilerine bakılır. içi problemleri çözülür. Gerekirse küçük aygıtlar yapılarak sorun giderilir.

Sponsorlu bağlantılar
ÖZEL ARAMA FORMU

ARADIĞINIZI BULAMADIYSANIZ BURADAN ARAYIN

Çocuklarda diş gıcırdatma belirtileri,nedenleri ve tedavisi Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık