Çocuklarda El yıkama,El yıkama tekniği nasıl olmalı?

Çocuklarda ,El yıkama tekniği nasıl olmalı?

Başka bir annenin sizin çocuğunuzun ellerini ne harika yıkadığını söylemesi hoşunuza gider bununla övünürsünüz değil mi? El yıkama ciddi bir konudur ve her evde öğretilmesi gereken temel yaşama bilgilerinden biridir. Ne de olsa yayılan tüm hastalık ve virüslerin yüzde 80′i dokunma yolu ile bulaşıyor. Doğru bir şekilde için çocuğunuza öğretmeniz gereken üç yol…

1) Alışkanlık haline getirin

Çocuğunuz yürümeye başlar başlamaz, yemeklerden önce ellerin yıkanması gerektiğini ona öğretin. Bakterilerin görünmez olduğunu ve elleri kirli olmasa bile orada barınabileceklerini anlamasını sağlayın.

2) İyi el yıkamak

Avucunuzun içini ve parmakların arasını sabunladığınız gibi elinizin arkasını ve bileklerinizi de sabunlayın. Sabunlama işlemi minimum 20 saniye sürmelidir. bakterilerin ölmesini değil ellerinizden gitmesini sağlar.

3) Küçük çocuklar gözetiminizde olsun

Kendi ellerini doğru düzgün yıkamayı öğrenene kadar küçük çocukların başında durun. Gerekirse rol modellik 6yaparak onlara nasıl ellerini yıkamaları gerektiği konusunda minik dersler verin.

cocuk_el_yikamaEl yıkama tekniği nasıl olmalı?

El yıkamanın tekniği mi olur demeyin! İşte elleri yıkarken dikkate dilecekler:

– Uygun bir el yıkama için önce elinizdeki takı, mücevher gibi aksesuvarları çıkarın,
– Akan bir suyun altında ellerinizi ıslatın,
– Sonra bilekleriniz, ellerinizin sırt ve iç yüzü, parmak araları, tırnaklar uçları ve kenarlarıyla birlikte bol sabunla, en az yirmi saniye kuvvetlice ovuşturun.
– Bu işlem bittikten sonra bol suyla durulama ve kâğıt havluyla kurulama işlemi yaparsanız işi tekniğe uygun yapmış sayılabilirsiniz.

Okuduklarınızı “biz zaten biliyoruz” deyip lütfen küçümsemeyin! Amerika’da yeni yapılan bir çalışma tuvaletlerde el yıkama işinin eksik bırakıldığını, elini yıkayanların önemli bir kısmının ise bu işi usulüne uygun yapmadığını, özellikle “ovma” ve bu işi “20 saniye sürdürme” konusunu yeterince dikkate almadığını gösterdi. Atlanta’da yapılan bu çalışmanın sonuçları gerçekten can sıkıcıydı ve bu konuda The Washington Post’ta bir yazı bile çıktı!

El yıkama tabiî ki hastanelerde, özellikle yoğun bakım üniteleri, çocuk bölümleri ve ameliyathanelerde son derece önemli ama günlük yaşamda da sık sık el yıkamaya gereken önemi verin! Bunun için mutlaka bir antiseptik sabun kullanmanız da şart değil. Herhangi bir sabun tekniğe uygun yıkama yapıldığında arzu edilen temizliği sağlayabilir. El antiseptiklerinin belli koşullarda kullanılmaları gerekiyor.
Yani biraz , biraz sabun ve ayıracağınız 20 saniyelik bir süre sizi birçok hastalıktan koruyabiliyor.

Sponsorlu bağlantılar
ÖZEL ARAMA FORMU

ARADIĞINIZI BULAMADIYSANIZ BURADAN ARAYIN

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık