Çocuklarda Soğuk Algınlığı Ne zaman antibiyotik kullanmalıyız?

Çocuklarda Soğuk Algınlığı Ne zaman antibiyotik kullanmalıyız?

Soğuk algınlığı çocuklarda çok sık görülen bir hastalıktır. Soğuk algınlığından burun, , kulaklar, , nefes borusu, ve akciğerler etkilenir. Soğuk algınlığı en çok okul çağı çocuklarında görülür ve sıklığı yaşla azalır.

Soğuk algınlığının ilk belirtileri genellikle boğazda takılma hissi, burun akıntısı ve hapşırıktır.

Başlangıçta su gibi olan burun akıntısı, bir süre sonra sarı-yeşil renkli ve koyu hale gelir. Çocuklarda boğaz ağrısı, öksürük, başağrısı, ateş, halsizlik, kas ağrıları ve iştahsızlık da görülebilir.

Soğuk algınlığı genellikle 7 ile 14 gün arasında iyileşir. Bazen sinuzit, orta kulak iltihabı, larenjit veya bronşit gibi komplikasyonlar nedeniyle hastalığın seyri uzayabilir.

Soğuk algınlığına yakalanan çocuklar, özellikle burun temizliğinden sonra olmak üzere sık sık elleri yıkanmalıdır.

Bununla birlikte vitaminden zengin besinlerle beslenmesi, düzenli uyuması sağlanmalıdır. Ayrıca doktora danışılarak alınabilecek antiviral ilaçlar tedaviyi sağlayacaktır.

Ne Zaman Doktora Başvurulmalı?

Boğaz ağrısının şiddetlenmesi ve uzun sürmesi, öksürükle koyu balgam gelmesi veya öksürüğün 10 günden uzun sürmesi, 38°C üzerinde ve birkaç günden uzun süren , , , , , kulak ağrısı, , boyunda ağrılı şişlikler, , veya tırnaklarında morarma belirtilerinden herhangi birinin görülmesi halinde doktorunuza başvurunuz.

Ne zaman antibiyotik kullanmalı?

Bilindiği üzere soğuk algınlığı viral kökenli bir hastalıktır. Bu nedenle soğuk algınlığı geçiren bir çocuk için antibiyotik kullanımının tedavisinde yeri yoktur.

Ancak doktoru tarafından bakteriyel bir enfeksiyon geçirdiği kararı alındığında doktorun reçetelediği antibiyotiklerle tedavi sağlanır
Unutulmamalıdır ki doktora danışmadan ve gereksiz antibiyotik kullanımı, bakterilerin antibiyotiklere karşı direnç geliştirmesine neden olduğu gibi alerji ve astım risklerinde de artış meydana getirebilir.

Sponsorlu bağlantılar
ÖZEL ARAMA FORMU

ARADIĞINIZI BULAMADIYSANIZ BURADAN ARAYIN

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık