ÇOCUKLARDA TIRNAK YEME ALIŞKANLIĞI NEYİN GÖSTERGESİ

tırnak yemeÇOCUKLARDA TIRNAK YEME ALIŞKANLIĞI NEYİN GÖSTERGESİ

BİRÇOK ÇOCUKTA GÖRÜLEN BU ALIŞKANLIK ASLA GÖRMEZDEN GELİNMEMELİ!

“Tırnak yeme davranışı, tedavi edilmesi gereken bir problem değildir ama çocuğun dünyasındaki değişimi, gizlediği ve baskıladığı duyguları bilme açısından çok önemli bir sinyaldir” diyen Uzman Psikolog Ramazan Şimşek, bu davranışın altında yatan sebepleri açıkladı. Şimşek, tırnak yeme alışkanlığı karşısında ailelerin neler yapması gerektiğini de anlattı.

3-4 yaşlarında görülmeye başlayan tırnak yeme, genelde ergenlik çağına kadar süren bir alışkanlıktır. Ergenlik sonrasında azalma eğilimi görülür. Çocukların 3’te 1’inde görülür.

Tırnak yeme alışkanlığı neden olur?

Tırnak yeme alışkanlığının en önemli nedeni anne babanın da tırnak yemesidir. Bu özellik, tırnak yemenin genellikle öğrenilen bir davranış olduğunu gösterir. Bunun dışında, aile içinde aşırı baskıcı ve otoriter bir eğitimin uygulanması, çocuğun sürekli azarlanarak eleştirilmesi, aşırı kıskançlık, yeterli ilgi ve sevgi görememe de tırnak yeme davranışının başlıca nedenlerindendir. Anne baba geçimsizlikleri, anne babanın sık sık kavga etmesi ailedeki sorunlar da tırnak yeme davranışlarına sebep olur.

Bu davranış karşısında neler yapılmalı?

Tırnak yeme davranışına karşı ister iyimser ister kötümser yaklaşın, davranış pekişerek artar. Bu nedenle kesinlikle bu alışkanlık görmezden gelinmemelidir.
Anne ve babaların tırnak yeme davranışı konusunda doğru bilgi sahibi olması çok önemlidir.
Sözde bilimsel bazı yayınlar ve sözde bazı uzmanların tavsiye ettiği acı ruj sürme, hafif bazı cezalar verme gibi uygulamalar çocuğun kendini yetersiz ve eksik hissetmesine neden olabilir. Bu yüzden bu tür davranışlar asla uygulanmamalıdır.
Eğer çocuk tırnak yeme alışkanlığından şikayetçiyse ve bu tutumunu değiştirmek istiyorsa müdahale etmeyin, bir uzmanla birlikte çözmeye çalışın.

Sponsorlu bağlantılar
ÖZEL ARAMA FORMU

ARADIĞINIZI BULAMADIYSANIZ BURADAN ARAYIN

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık