Çocuklardaki Öksürüğü hafifletmenin yolları

çocuklarda öksürükÇocuklardaki Öksürüğü hafifletmenin yolları

Ballı limonlu su hazırlayın: Birkaç damla ılık su içinde eritilmiş bala limon suyu katarak hazırlanan içeceği özellikle gece yatırmadan önce 18 aylıktan büyük çocuğunuza içirin. Bal ve limon karışımı, birçok ilaçta da kullanılan ve boğaz tahrişini rahatlatan doğal bir reçetedir.

Burnunu sık sık tuzlu suyla temizleyin: Deniz suyu içerikli burun damlası ya da spreyi yahut evde hazırladığınız tuzlu suyla çocuğun burnu gün içerisinde özellikle de gece yatırmadan önce temizlenebilir.

Yastığını yükseltin: Çocuk uyurken düz zeminde yattığında öksürüyorsa, yastığı biraz yükseltilmeli.

Soğuk buhar uygulaması yapın: Çocuğa 3 -4 saat arayla 5 -10 dakika soğuk buhar makinesinden yoğun buhar solutulabilir. Bu yöntem solunum yollarındaki tahrişi ve ödemi gidermeye yardımcı olur. Odayı sürekli buharlı tutmayın: Çünkü bu durum enfeksiyon ajanları ve alerjenlerin tutunmasını kolaylaştırıyor. Bunun yerine aralıklı olarak kısa süreli yoğun buhar (örneğin 2-3 saniyede bir 5-10 dakika yakın mesafeden buhar soluma) daha etkili oluyor.

Öksürük şurubunu doktor tavsiyesi olmadan kullanmayın: Çünkü bazı şuruplar öksürüğü baskılarken, bazıları balgam söktürücü özelliği sebebiyle öksürüğü artırıyor. Ayrıca çoğu öksürük şurubunun sinir sistemi üzerine yan etkileri var. Bu sebeple çocuğun ihtiyacına uygun öksürük şurubu, doktor önerisi ile verilmeli.

Sponsorlu bağlantılar
ÖZEL ARAMA FORMU

ARADIĞINIZI BULAMADIYSANIZ BURADAN ARAYIN

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık