Çocukların 2 Yaşını Doldurmadan Göz Hekimine Gitmesi Gerekiyor

Çocukların 2 Yaşını Doldurmadan Hekimine Gitmesi Gerekiyor

Bozuklukları Yaşa Bağlı Olarak Artıyor

Göz tembelliği, , miyop, hipermetrop ve astigmat çocuklarda en sık görülen problemler. Bu sorunların çözümü için de erken tanı şart. Aksi takdirde görme bozukluklarının görülme sıklığı ve derecesi yaşa bağlı olarak artıyor.

Göz Kusurlarında Genetik Geçiş Ciddi Bir Rol Oynuyor

Görme kusurlarına ülkemizde çok fazla rastlanıyor. Öyle ki sorunu olan miyopi ülkemizde yetişkinlerde yüzde 40, yakını iyi olarak tanımlanan hipermetropi yüzde 25 oranında görülüyor.

Göz kusurlarınında genetik geçişin ciddi bir rol oynadığı düşünüldüğünde çocukların da bu riski taşıdığı bir gerçek. Üstelik çocukluk çağında görme kusurları dışında başta göz tembelliği olmak üzere, birçok sorun da çocukları bekliyor. Bu açıdan bilinçli anne ve babaların çocuklarını iki yaşında göz taramasından geçirmesi gerekiyor.

Göz Sağlığı İçin Erken Yaşta Çocukların Doktor Kontrolünden Geçmesi Gerekiyor

Çocukların mutlaka 2 yaşına kadar göz hekimine götürülmesi gerekiyor. Çocuklara bu dönemde damlalı göz muayenesi yapılarak olup olmadığı belirlenmeli. Görme kusurları dışında erken saptanması gereken başka hastalıklar da var. Ancak maalesef çocuklar ancak 7 yaşında okula başladıktan sonra, sorunların ortaya çıkmasıyla birlikte hekime getiriliyor. Daha erken yaşta çocukların doktora getirilmesi bilincinin ailelere aşılanması şart.

En Sık Görülen Göz Sorunları…

Miyop, hipermetrop ve astigmat çocuklarda sık rastlanıyor. Okul döneminde tahtayı iyi görememe, derslerde başarısızlık gibi şikayetlerle aileler çocuklarını doktora götürme ihtiyacı duyuyorlar.

Goz_HastaliklariGörme Kusurlarının Tanı ve Tedavisi Hakkında Bilinmesi Gerekenler…

Miyop

Miyobun çocukluk döneminde erken tanısı mümkün ancak ilerlemesini durdurmak mümkün değil. Rutin bir göz muayenesiyle miyop teşhis edilebiliyor. Ama miyopu durdurmak elimizde değil. Çocuğun boyu nasıl uzuyorsa gözü ve da büyüyor. Tedavide amacımız gözün fonksiyonu olan iyi görmeyi sağlamaktır.

Hipermetrop

Hipermetrop çocuklar genellikle çok sık göz kırpıyorlar ve baş ağrısı şikayeti yaşıyorlar. Aileler çocuklarında bu belirtileri gördüklerinde mutkala doktora başvurmalı. Çocuklarda şaşılık yani göz kayması yoksa küçük numaralardan başlayıp gözlüğe alışmasına fırsat tanıyoruz. Zamanla gerçek göz numarasına dönüyoruz.. Bunun için düzenli kontrol gerek. Gözlük takmanın amacı kusurunu yok etmek değil sadece daha iyi ve kaliteli görmesini sağlamaktır. Ancak bazı çocuk hipermetrop hastalarda yıllar içinde numaralarında azalma da olabiliyor.

Astigmat

Astigmat çocuk hem uzakta hem yakında baktığı cisimleri olarak göremiyor. Bu da yine başağrısı, gözağrısı, göz kırpması gibi şikayetlere neden oluyor. Tanısı rutin muayene ile kolaylıkla koyulabiliyor.

Göz Tembelliğine Dikkat!

Göz tembelliği zamanında tanı konduğunda tedavisi en kolay hastalıklardan biri olmasına karşın çocukların genellikle 7 – 8 yaşından sonra hekime götürülmeleri nedeniyle tedavisinde zorluklar yaşanıyor.

Göz Tembelliğinin Nedenleri Nelerdir?

Göz tembelliğinin nedeni çeşitli sebeplerle bir gözün diğerinden çok daha iyi görmesidir. Miyop, hipermetrop ve astigmat gibi kırma kusurları söz konusu olduğunda iki gözün farklı numaralarda olması göz tembelliğine neden olabilir. Numaraları daha düşük olan gözün görüntüsü daha net olacağı için beyin tarafından o gözün görüntüsü tercih ediliyor.

Kötü gören gözden beyne giden görüntü bir süre sonra algılanmamaya başlıyor, o göz kullanılmayarak tembelleşiyor. En geç ilkokulun başlarında çocuk hekime gelirse de bir miktar düzeliyor. 9–10 yaşından sonra iyileşme maalesef görülemiyor. Tembellik tamamen görme kusuru ile ilgili bir problemse iyi gören gözün kapatılmasına ve kötü gören gözün kırma kusuru düzeltilerek çalıştırılmasına yönelik bir tedavi uygulanıyor. Az gören göz çalıştırılmak üzere iyi gören göz kapatılıyor.

Baharda Enfeksiyonlar Artıyor; Dikkat!

Göz alerjisine özellikle bahar aylarında çocuklarda daha sık rastlanıyor. Çocukların gözlerini sık sık ovuşturmaları bu durumun başlıca sebebi. Çocukların gözlerinde şişme veya kızarıklık fark eden ebebeyinlerin mutlaka bir hekime başvurması gerekiyor. Çocuğunuzun gözlerinin beyazında kırmızılık, kapaklarında şişlik görüyorsanız ve son günlerde kaşıntı şikayeti başlamışsa çocuğunuzu bir uzmana göstermelisiniz.

Sponsorlu bağlantılar
ÖZEL ARAMA FORMU

ARADIĞINIZI BULAMADIYSANIZ BURADAN ARAYIN

Çocukların 2 Yaşını Doldurmadan Göz Hekimine Gitmesi Gerekiyor Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık