ÇOCUKLARIN DİŞ GELİŞİMİ İÇİN NELERE DİKKAT EDİLMELİ

ÇOCUKLARIN DİŞ GELİŞİMİ İÇİN NELERE DİKKAT EDİLMELİ

Yetişkin bireylerde görülen ağız ve diş sağlığı problemlerinin büyük bir kısmı çocukluk ve ergenlik çağında başlıyor. Zira bu dönemlerde yeteri kadar özen gösterilmeyen diş bakımı ve beslenme, ileride diş kayıplarına sebep oluyor.

Dt. Ayça Tenli Kurt, “Bireylerin ağız ve diş gelişiminin sağlıklı olabilmesi için bebeklikten itibaren anne-babaların konuyla ilgili bilinçli hareket etmeleri gerekmektedir. Küçük yaşlarda kazandırılan diş bakımı ve beslenme alışkanlıkları, ileriki yaşlarda sağlıklı dişlerin temelini oluşturacaktır” diyor ve bazı tavsiyelerde bulunuyor:

Kalsiyum için süt ve süt ürünleri
Dişlerde çürümeye neden olan aşınma sürecinde büyük katkı sağlayan kalsiyum, bebeğin daha güçlü dişlere sahip olabilmesi için çok büyük önem taşır. İlk 6 ay kesinlikle verilmesi gereken anne sütünün dışında sütün, yoğurdun ve ayranın birer kalsiyum deposu olduğu unutulmamalı. Yoğurdu ve sütü bal, şeker gibi dişlere yapışabilecek ve çürük oluşumuna sebep olabilecek besinlerle birlikte aldıktan hemen sonra bebeğin dişlerinin fırçalanması gerekir.

Asitlerin düşmanı: Peynir
Ağız içerisindeki asit dengesi korunduğu sürece ağızda bakteri üremesine uygun elverişli ortam sağlanamaz. Bu nedenle ağız içi asit dengesini korumak diş sağlığı için kritik önem taşır. Ağız içerisindeki asit ortamını dengeleyerek çürük oluşumuna engel olmaya yardımcı olan ve içeriğindeki kalsiyumdan dolayı önem taşıyan bir diğer besin peynirdir. Çürük yapıcı özellikteki besinlerin tüketiminin hemen ardından ağız içerisine ufak bir parça peynir alınması dişlerin sağlığı açısından önem taşır ve çürüğe neden olan asidik ortamı dengeleyerek çürük oluşumunu önler.

Tükürük arttırıcılar: Sert meyveler
Elma, armut, havuç, salatalık gibi sert yapıdaki çiğ meyve ve sebzeler, yüksek oranda su içerir ve su tükürük bezlerini uyararak daha fazla tükürük salınımı sağlar. Tükürük akışının artmasıyla, ağız içerisinde biriken yiyecek artıklarının uzaklaşması kolaylaşır. Ayrıca sert yapıda olmaları sebebiyle, dişlerin mekanik olarak temizlenmesine de yardımcı olurlar. Çiğneme refleksi henüz tam gelişmemiş küçük bebeklerin meyve ve sebze alımını kolaylaştırmak için, ufak parçalara ayırarak yoğurt ile tüketmelerini sağlamak yardımcı olacaktır. Diğer meyvelere göre daha yüksek oranda C vitamini içeren kivi ise diş eti sağlığının korunmasında önem taşır.

Fosfor kaynağı: Balık
Balığın içeriğindeki fosfor, diş ve kemik dokusunun en önemli yapılarındandır. Ancak 1 yaşından önce midye, karides, ıstakoz gibi kabuklu besinler ölümcül alerjik reaksiyonlara sebebiyet verdiğinden hekim onayı olmadan yedirmeyin. Küçük ve taze balıklara yönelin.

Sponsorlu bağlantılar
ÖZEL ARAMA FORMU

ARADIĞINIZI BULAMADIYSANIZ BURADAN ARAYIN

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık