ÇOCUKLARIN GÖZÜNDE TÜP BEBEK

ÇOCUKLARIN GÖZÜNDE TÜP BEBEK

Hayatımıza son 20 yılda giren ve bizim için hızla sıradan bir yöntem haline gelen tüp bebek uygulaması nedir ve nasıl yapılır? Sorularınızın cevabını burada bulabilirsiniz.

Tüp bebek uygulamasını kısaca özetlemek gerekirse, kadın ve erkeğe ait üreme hücrelerinin vücut dışı koşullarda döllenme işlemi diyebiliriz.

Bu yöntemde erkek ve kadın üreme hücreleri vücut sıcaklığındaki, uygun bir ortamda 48 saat bekletilir. Bu sürede elde edilen yumurtaların yaklaşık yarısında döllenme oluşur. Bu döllenmiş yumurtalar embriyo (cenin) olarak adlandırılır ve son hedef olan kadın rahmine yerleştirilir.

Embriyolar rahim içerisine rahim ağzından ince bir katater ile yerleştirilir. Bu işlemler sonucu kadınların yaklaşık %50’sinde gebelik oluşur. Ancak bu gebeliklerin bir kısmı düşük ile sonlanır. Tedaviye giren çiftlerin uygulama başına yaklaşık % 40’ında çocukları olur. Bu oran birçok uygulama sonucu % 70 – 80’lere çıkabilir. Geri kalan % 20 – 30’luk grup modern tıbbın bütün olanaklarına rağmen günümüzde çocuk sahibi olamaz.

sgk-tüp-bebekTüp bebek yöntemlerinde çeşitli ilaçlarla (Gonal-F, Puregon, Menogon) kadının yumurtalıklarının uyarılması sağlanır. Yumurtalıkların uyarılmasının amacı, embriyo oluşturmaya aday çok sayıda yumurta elde etmek. Çok sayıda embriyonun rahim içine yerleştirilmesinin (embriyo transferi) gebelik şansını artırdığı görüldü (gebelik oranları, bir embriyo yerleştirildiğinde yaklaşık %10, üç embriyo yerleştirildiğinde ise %40 -50 civarında).

Tüp bebek hakkında genel bilgiler

Tüp bebek, klasik yöntemler ile gebe kalamayan kadınlarda uygulanan bir tedavi şekli. Erkek (sperm) ve dişi (yumurta) döl hücrelerinin laboratuar koşullarında birleştirilmesi sonucunda oluşan embriyoların, rahime transferi ilkesine dayanır. Laboratuar koşullarında gerçekleştirilen döllenme, kendiliğinden (in vitro fertilizasyon) ya da insan eliyle, tek yumurta içine tek sperm verilmesi ile (mikroenjeksiyon) sağlanır.

Tüp bebek, önceleri enfeksiyon veya cerrahi işlem sonucunda tüplerinde kalıcı hasar oluşan kadınlarda uygulanmaya başlanmış, kısa bir süre sonra ise, kısırlığa yol açan diğer nedenlerin tedavisinde de kullanılır hale gelmiş. Bugün, endometriozis, nedeni açıklanamayan kısırlık olguları ve erkeğe bağlı kısırlıkta, tüp bebek yöntemleri ile başarılı sonuçlar alınır.

Özellikle son yıllarda uygulanmaya başlanan mikroenjeksiyon, sperm sayısının çok düşük olması ve hatta menisinde hiç sperm olmamasına karşın, testisinde sperm bulunan erkeklerin tedavisinde bir devrim olarak nitelendiriliyor.

___ÇOCUKLARIN GÖZÜNDE TÜP BEBEK____

Evet saygıdeğer dostlarım şimdi ben dün arkadaşımın anlattığı konuyu sizlerle paylaşmak istiyorum.Dinledim ve çok komikti koptum resmen.Arkadaşım oğluna sormuş kardeş istermisin? Diye ,
_Hayır anne asla
_Neden oğlum
_Of anne
_Tamam
_Anne kardeşleri leylekler hep getirirmiş
_Hayır oğlum hastaneden alıyoruz
_Ya anne ne uğraşıyorsunuz?
Neden
_Arkadaşımın annesi tüp bebek yapmış
_Sen nereden biliyorsun
_Arkadaşım dedi önceden hep arkadaşıma annesi leylekler getiriyormuş bebekleri şimdi ise tüpçüden alıyormuş annesi bebeği
_Sende bizim mahalledeki tüpçü bayiiiden alsana ozaman
(Kadıncağız bu sözlerin karşısında şaşıra kalmış kendi kendine düşünmüş biz daha tüp bebek nedir olduğunu daha kavrayamadan çocuklarımız öğrenmeye çalışıyorlar ya rabbim daha neler gelicek başa)demiş
Ya sevgili dostlarım çocuklara yanlış bilgiler vermekten çocuklar neler diyor sen aklımı koru yarabbim:)

SONGÜL BOZKA ÖZGÜN (AĞLAYÜREĞİM)

Sponsorlu bağlantılar
ÖZEL ARAMA FORMU

ARADIĞINIZI BULAMADIYSANIZ BURADAN ARAYIN

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık