CURLING NASIL OYNANIR?

-CURLING NASIL OYNANIR?-

Daha çok İskoçya’da oynanan curling, ABD, , , , ve İsviçre gibi Kuzey ülkelerinde yaygın olarak oynanıyor ve müsabakaları yapılıyor.

Takım halinde oynanan ve , dörder oyuncu ile iki takımla oynanır ve 10 raunddan oluşur.

Oyuncular, 42 m’lik pist (rink) üzerinde 19 kilogram (en fazla 20 kilogram olabilir) ağırlığındaki taşı kaydırarak, disk şeklindeki hedeflere ulaştırır.

Çemberden önceki 6.4 metrelik (hog) alana ulaştırılamayan taşlar oyun dışı kalır. Ayrıca sporcu kendi hog çizgisinden önce taşı fırlatmalıdır.

Taş, hedefin merkezine (T) ulaştırılmaya çalışılacağı gibi rakip takımın taşını uzaklaştırmaya veya gelecek taşın merkeze girmesini engellemeye yönelik de kullanılabilir.

Müsabakalarda ilk taşı atan takım kurayla belirlenir. Her takıma 73 dakikalık süre verilir. Hakemin olmadığı curlingde hedefe, rakibin taşından daha yakın noktada duran her taş için bir puan verilir.

-TAŞ VE SÜPÜRGE-

Curling taşı, önceleri yalnızca İskoçya’nın Craig adasında bulunan, deniz seviyesinin altındaki özel bir taştan (Ailsite) yapılıyordu. Ancak söz konusu adanın koruma altına alınmasının ardından özellikle bu taşa farklı granitler yapıştırılarak farklı bir yüzey oluşturulmaktadır.

Sporcular buzu eriterek, taşın yönünü hedefe doğru yönlendirebilmek için süpürge adı verilen bir fırça kullanır. Taş gönderen oyuncunun takım arkadaşları, taşın daha uzun bir yol almasını sağlamak veya yönünü değiştirmek için rinkteki buz parçalarını süpürebilirler.

Ayrıca curlingde kişisel malzeme olarak uygun bir çift ayakkabı ve eldiven kullanılır. Kıyafet olarak da takımın forması giyilir.

Öte yandan curling için İskoçya’da Dünya Curling Federasyonu bulunmaktadır.

Sponsorlu bağlantılar
ÖZEL ARAMA FORMU

ARADIĞINIZI BULAMADIYSANIZ BURADAN ARAYIN

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık