cyclo-progynova draje nedir ne işe yarar yan etkileri kullanımı

Cyclo-Progynova Nedir?

Cyclo-Progynova, hormon eksikliği (yerine koyma) tedavisinde kullanılan bir ilaçtır. Kadın cinsiyet hormonu olan östrojenin üretimi menapoz ile birlikte azalır. Cyclo-Progynova bu hormonu yerine koyar. Böylece östrojen eksikliğinin neden olduğu belirtileri önler veya giderir.

Cyclo-Progynova ayrıca menapoza girmemiş genç bayanlarda adetin başlatılması ya da düzenlenmesi için kullanılır.

Cyclo-Progynova aşağıdaki durumlar ile ilgili bir ilaçtır:

adet düzensizlikleri;
adet yokluğu, adet görememe;
menapoz sonrası kemik erimesinin (osteoporozun) önlenmesi;
rahmi olan kadınlarda çeşitli nedenlere bağlı olarak görülen östrojen eksikliği belirtilerinin giderilmesi.

Cyclo-Progynova burada yer almayan diğer tedavi edici amaçlar için de kullanılıyor olabilir.

hakkında daha fazla bilgi edinmek için tıklayınız.

Cyclo-Progynova Hakkında Bilmem Gereken En Önemli Bilgiler Nelerdir?

Yapılan çalışmalarda hormon yerine koyma tedavisi ile derin toplardamarlarda pıhtı oluşumu, dolaşımla gelen pıhtının akciğerlerle ilgili kan damarlarını tıkaması gibi damarlarda pıhtı ve tıkanıklık oluşması ile ilişkili hastalık riskindeki artış arasında bir ilişki olabileceğine dikkat çekilmiştir.

Toplardamar veya atardamarlar ile ilgili pıhtı oluşumu / bir damarda oluşan pıhtıdan kopan pıhtı parçasının başka bir bölgedeki bir damarda tıkanmaya yol açması (tromboemboli) veya beyin damarları ile ilgili bir sorun şu belirtilerle beraber olabilir:

Bacakta tek taraflı ağrı ve/veya şişme; sol kola yayılan/yayılmayan ani şiddetli göğüs ağrısı; ani nefes darlığı; aniden başlayan öksürük; alışılmadık, uzun süreli, şiddetli baş ağrısı; ani kısmi ya da tam görme kaybı; cisimleri çift görme; konuşma bozukluğu; baş dönmesi; nöbet ile birlikte veya nöbet olmaksızın görülen bayılma; vücudun bir yarısını ya da bir kısmını birdenbire etkileyen zayıflık veya çok belirgin uyuşukluk; hareket bozuklukları ya da aniden şiddetli belirtilerle başlayan fakat kısa süren mide ağrısı.

Toplardamar veya atardamarlar ile ilgili pıhtı oluşumu / bir damarda oluşan pıhtıdan kopan pıhtı parçasının başka bir bölgedeki bir damarda tıkanmaya yol açması (tromboemboli) veya beyin damarları ile ilgili bir sorunun oluşma riski aşağıdaki faktörler ile artar:

yaş;
sigara (içilen sigara sayısı arttıkça ve ilerleyen yaşla, özellikle 35 yaşın üzerindeki kadınlarda risk daha fazla artar);
obezite (vücut ağırlık indeksinin 30 kg / m² üzerinde olması);
yüksek tansiyon (hipertansiyon);
kanda çeşitli lipoprotein düzeylerinin bozulması;

pozitif aile öyküsü (bir kardeşte ya da anne – babada nispeten genç yaşlarda, bir damarda oluşan pıhtıdan kopan pıhtı parçasının başka bir bölgedeki bir damarda tıkanmaya yol açmış olması);

uzun süreli hareketsiz kalma, cerrahi operasyonlar, bacaklara yapılan herhangi bir cerrahi müdahale ya da ciddi bir darbe alma. Bu durumlarda Cyclo-Progynova kullanımına doktor kontrolü altında ara verilmesi gerekebilir.

Eğer Cyclo-Progynova kullanımı sırasında sık ve tekrarlayan ya da inatçı anormal rahim kanamaları oluşursa, doktorunuza başvurunuz.

Hormon yerine koyma tedavisi meme kanseri riskini arttırır. Tedavinin süresi uzadıkça risk de artar. Bu nedenle düzenli olarak meme kontrollerinizi yaptırınız. Meme(leri)nizde görünüş, renk de dahil olmak üzere herhangi bir değişiklik fark ederseniz doktorunuza başvurunuz.

Özellikle özgeçmişinde kloazma* olan kadınlarda Cyclo-Progynova kullanımı sırasında bazen kloazma gelişebilir. Eğer kloazma’ya yatkınlığınız varsa, bu ilacı kullanımınız süresince güneş ışınlarına veya yapay UV ışınlarına (güneş lambaları veya solaryum gibi) maruz kalmaktan kaçınınız.

( *kloazma: Yüzde ve diğer bölgelerde, deri üzerinde düzensiz şekil ve büyüklüğe sahip koyu kahverengi lekeler şeklinde ortaya çıkan renk değişiklikleri.)

Cyclo-Progynova bir doğum kontrol hapı değildir.

Cyclo-Progynova Kullanmaya Başlamadan Önce Sağlık Uzmanıma Bildirmem Gerekenler Nelerdir?

Eğer Norjestrel’e, Östradiol valerat’a ve / veya ilacın bileşiminde bulunan diğer maddelerden birine alerjiniz varsa ya da aşağıdaki durumlardan herhangi birine sahipseniz bu ilacı kullanmayınız:

gebelik varlığı;
emzirme döneminde olmak;
tanı konmamış vajinal kanama;
meme kanseri varlığı ya da meme kanseri şüphesi;
şiddetli karaciğer hastalığı;
önceden geçirilmiş veya şu an mevcut karaciğer tümörü;
aşırı derecede yüksek kan trigliserid seviyeleri;
cinsiyet hormonlarından etkilenen kötü huylu tümör veya hastalık varlığı ya da şüphesi;

önceden geçirilmiş veya şu an mevcut damarlarda pıhtı ve tıkanıklık oluşumu ile ilişkili bir hastalık (örneğin: kalp krizi, felç, derin toplardamarlarda pıhtı oluşumu, vb.).

Eğer aşağıdaki durumlardan herhangi birine sahipseniz Cyclo-Progynova kullanmaya başlamadan önce doktorunuza bildiriniz:

aşırı kilo;
şeker hastalığı (diyabet)
yüksek tansiyon (hipertansiyon);
migren veya şiddetli baş ağrıları;
astım;
epilepsi (sara);
iyi huylu meme hastalığı;
meme kanseri için risk teşkil eden durumların varlığı (örneğin: yakın bir akrabanın meme kanseri olması);
rahimde miyom bulunması;
safra taşı, safra kesesi hastalığı;
yakın bir akrabada –nispeten erken yaşlarda ortaya çıkan- damarlarda pıhtı ve tıkanıklık oluşması ile ilişkili hastalık varlığı;
orta derecede yüksek kan trigliserid seviyeleri;
karaciğer fonksiyon bozukluğu;
otoskleroz¹;
sistemik lupus eritematozus²;
endometriyoz³;
porfiri.

( ¹otoskleroz: İşitme kaybına neden olan, kronik bir kulak iltihabı türü.)

( ²sistemik lupus eritematozus: İltihabi bir bağ dokusu hastalığıdır. Ateş, güçsüzlük, eklem ağrıları; yüz, boyun ve kollarda yaygın kırmızımsı cilt tahrişleri ve kansızlık hastalığın belirtilerindendir.)

( ³endometriyoz: Rahmin iç çeperini örten zar dokusunun normal yerinden başka bir yerde, çoğu kez kan içeren kistler şeklinde bulunuşu.)

Eğer bu durumlardan herhangi birine sahipseniz Cyclo-Progynova kullanımı sizin için uygun olmayabilir ya da ilacınızı güvenli şekilde kullabilmeniz için dozaj ayarlamalarına veya özel testlere ihtiyacınız olabilir.

Gebelik ya da Emzirme Döneminde Cyclo-Progynova Kullanabilir miyim?

Cyclo-Progynova bir doğum kontrol hapı değildir.

Gebelik kategorisi X. Eğer hamileyseniz bu ilacı kullanmayınız. Eğer tedavi sırasında hamile kalırsanız hemen doktorunuza bildiriniz.

Cyclo-Progynova’nın bileşiminde bulunan maddelerin bazıları anne sütüne geçebilir. Eğer bebek emziriyorsanız bu ilacı kullanmayınız.

Araç ve Makine Kullanırken Cyclo-Progynova Kullanabilir miyim?

Cyclo-Progynova’nın araç ve makine kullanma yeteneği üzerine etkisi yoktur.

Cyclo-Progynova Nasıl Kullanılır?

Bu ilacı tam olarak size belirtilen (reçete edilen) şekilde kullanınız. Bu ilacı doktorunuz tarafından size reçete edilenden daha fazla dozda veya daha uzun süre boyunca kullanmayınız. Reçetenizdeki talimatlara mutlaka uyunuz. Eğer anlamadığınız bir nokta olursa doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

Cyclo-Progynova Drajeİlacınızı bir bardak dolusu su ile birlikte alınız. Cyclo-Progynova’yı her gün aynı saatte almaya özen gösteriniz.

Eğer adet görüyorsanız Cyclo-Progynova kullanımına adetinizin 5. günü başlayınız. Eğer adet görmüyorsanız veya kanamalarınız seyrekse –gebe olmadığınızdan emin olmak kaydıyla- Cyclo-Progynova kullanımına hemen başlayabilirsiniz.

İlk 11 gün boyunca her gün 1 beyaz tablet, sonraki 10 gün boyunca ise her gün 1 açık kahverengi tablet alınır. Tabletlerin tamamı bittikten sonra 7 gün ara verilir. 7 günlük ara sonrasında yeni bir kutuya başlanır.

Kanama sıklıkla 7 günlük tabletsiz dönem sırasında, son tablet alındıktan birkaç gün sonra başlar.

Kaza, hastalık veya diğer nedenlere bağlı olarak uzun süreli hareketsizlik durumunda kanda pıhtı oluşma riski artar. Böyle bir durumda Cyclo-Progynova kullanımına doktor kontrolü altında ara verilmesi gerekebilir. Eğer bir süre hareketsiz kalmanızı gerektirecek bir operasyon (örneğin: bacak ameliyatı) geçirecekseniz belirli bir süre önceden doktorunuza bildiriniz. Operasyondan belirli bir süre önce Cyclo-Progynova kullanımının kesilmesi gerekebilir.

Bu ilacı kullanımınız süresince doktorunuzun düzenli aralıklarla sizi görmesi gerekecektir. Planlanmış olan randevularınızı kaçırmayınız.

Bu ilaç belirli tıbbi tahlillerde ve testlerde beklenmedik sonuçlar almanıza sebep olabilir. Sizi tedavi eden tüm doktorlara Cyclo-Progynova kullandığınızı söyleyiniz.

Bir Doz Almayı Unutursam Ne Olur?

Eğer ilacınızı her zamanki saatinde almayı unutursanız ve takip eden 12 – 24 saat içerisinde hatırlarsanız, hatırladığınız an bu dozu alınız ve ilacınızı normal düzeninde kullanmaya devam ediniz. Eğer ilaç tedaviniz daha uzun süreli kesintiye uğrarsa düzensiz kanama görülebilir. Böyle bir durumda doktorunuzu arayarak yapmanız gerekenler hakkında bilgi alınız.

Fazla Doz Alırsam Ne Olur?

Yapılan çalışmalar günlük dozun yanlışlıkla birkaç kere alınması halinde dahi zehirlenme riskinin beklenmediğini göstermiştir. Ancak yine de ilacınızdan almanız gerekenden çok daha fazla dozda aldıysanız bir acil servisi arayarak destek alınız.
Cyclo-Progynova Kullanırken Nelerden Kaçınmalıyım?

Özellikle özgeçmişinde kloazma* olan kadınlarda Cyclo-Progynova kullanımı sırasında bazen kloazma gelişebilir. Eğer kloazma’ya yatkınlığınız varsa, bu ilacı kullanımınız süresince güneş ışınlarına veya yapay UV ışınlarına (güneş lambaları veya solaryum gibi) maruz kalmaktan kaçınınız.

( *kloazma: Yüzde ve diğer bölgelerde, deri üzerinde düzensiz şekil ve büyüklüğe sahip koyu kahverengi lekeler şeklinde ortaya çıkan renk değişiklikleri.)

Cyclo-Progynova’nın Yan Etkileri

Alerjik reaksiyon belirtileri olan şu sıkıntılardan herhangi bir ya da birkaçına sahipseniz acil sağlık yardımı alınız: ürtiker (kurdeşen); nefes almada zorluk; yüzde, dudaklarda, dil ya da boğazda şişkinlik.

Aşağıdaki ciddi yan etkilerden herhangi birine sahipseniz Cyclo-Progynova kullanımını durdurunuz ve hemen doktorunuzu arayınız:

anormal inatçı vajinal kanama;
sık ve alışılmadık şiddetli baş ağrıları, olağan olmayan migren tipi baş ağrısı;
çarpıntı.

Daha hafif yan etkiler de görülebilir, bunlar:

bulantı, kusma, hazımsızlık;
karın ağrısı, şişkinlik;
baş ağrısı, migren, yorgunluk;
baş dönmesi;
akne (sivilce);
saç dökülmesi;
yüz ve vücutta aşırı kıllanma;
iştah artışı, kilo değişimleri;
ara kanama, lekelenme;
cinsel istek değişimleri;
meme(ler)de ağrı, hassasiyet veya büyüme.

Bu liste görülebilecek bütün yan etkilerin eksiksiz bir listesi değildir, burada yer alanlar dışında başka yan etkiler de görülebilir. Alışılmadık ya da sıkıntı yaratan bir durumla karşılaştığınızda doktorunuza başvurunuz. Yan etkiler ile ilgili tıbbi tavsiyeler için doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

Sponsorlu bağlantılar
ÖZEL ARAMA FORMU

ARADIĞINIZI BULAMADIYSANIZ BURADAN ARAYIN

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

  1. Özkan Efe dedi ki:

    cyclo-progynova draje nedir ne işe yarar yan etkileri kullanımı ile ilgili bilgi için teşekkürler

  2. Veysel dedi ki:

    cyclo-progynova draje nin yan etkileri ve kullanımı hakkıındaki makale paylaşımı için teşekkürler

Yorum Yaz

Yukarı Çık