Detoksunu söyle sana zararını söyleyeyim

Detoksunu söyle sana zararını söyleyeyim

Fazla kilolu insan sayısı her geçen gün artarken piyasada da mucizevi diyet önerilerine bir yenisi ekleniyor. Son zamanların en moda zayıflama tekniği olarak detoks diyetleri öne çıkıyor.

Dikkat ettiyseniz detoks için ‘zayıflama tekniği’ dedim. Ancak detoks aslında bir zayıflama yöntemi değil. Uzmanlara göre detoks, vücudu işlenmemiş bitkisel besinlerle bütünsel bir temizlik sürecine sokuyor, toksinlerden arındırıyor. Hatta kimine göre vücut sadece kimyasallardan değil ruhsal olarak arınıyor. Tabi bu sürede sadece belli besinlerle kısıtlı miktarda beslenen vücut elbette kilo kaybediyor. Peki, bu kilo kaybı ne kadar sağlıklı?

Harward Üniversitesi’nin kadın sağlığını izleyen kuruluşu kadınları detoksla ilgili şöyle uyarıyor: İnsan vücudu çevredeki etkenlere karşı kendini zaten çok iyi şekilde savunuyor. Araştırmalar göstermiştir ki düşük kalori alımı, detoks diyetlerinin ortak unsurudur ve metabolizmanın yavaşlamasına neden olur. Bu nedenle normal yeme dönemine dönüldüğünde kilo artışına yol açar.

Evet, Harward’daki uzmanlar detoksu önermiyor. Türkiye’deki pek çok uzmansa önerdiği detoks diyetlerle ün yapmış durumda. Ünlüsünden ünsüzüne detoks çılgınlığı almış başını gidiyor. Kısa vadede verilen kilolar cazip gelse de uzun vadede vücudu tahrip ettiğini söyleyen de çok faydasını gördüğünü söyleyen de var. Karar sizin..

‘Tehlikeleri bilinse kimse önermez’

Detoks diyetleriyle ilgili gelin Fatih Üniversitesi’nden Beslenme ve Diyet Uzmanı Hayrettin Mutlu’y kulak verelim: Detoks, aç kalmak ya da çok düşük kalorili beslenmek veya hayvansal kaynaklı gıdaları geçici süre tüketmemek gibi anlaşılıyor. Sağlıklı bir bireyin çok düşük enerjili diyet yapması aslında vücudunda toksin maddelerin artışına neden olur. Yiyeceklerin vücuttaki toksinlerin süpürücü bir etkisi elbette vardır. Fakat bu, sağlıklı beslenen bireyler için her zaman geçerlidir. Özellikle antioksidan mineral ve vitaminlerin vücudun savunma sistemini güçlendirici, bazı enfeksiyonları etkisiz hale getirmesi söz konusudur.

p0Bilinen en eski dedoks oruçtur. Ve burada beklenen fayda, bedenen ve ruhen toksinlerden kurtulma şeklindedir. Zayıflamak için beslenme alışkanlıklarını değiştirmek kalıcı çözüm olabilir. Kısa süreli uygulamaların obezitenin tıbbı beslenme tedavisinde yeri pek olmamıştır. Yemeye ilişkin davranışsal problemler çözülmedikçe kilo vermek ve almak şeklinde sürekli tekrarlayan döngüyle karşılaşıyoruz. Sadece zayıflamak için uzun süreli açlıklar yaşamak tekrar kilo almaya başlamanın ilk adımı olarak görülmektedir. Ben danışanlarıma önermiyorum. Olabilecek tehlikeleri bilse hiç kimse önermez. Detoks diyeti yaparken ani bir baş dönmesi yaşayıp düşse veya araç kullanırken kaza yapsa bunun hesabı verilemez bence.

AYŞE ALTUNKÖPRÜ (Meydan Gazetesi)

Sponsorlu bağlantılar
ÖZEL ARAMA FORMU

ARADIĞINIZI BULAMADIYSANIZ BURADAN ARAYIN

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık