Dış Cephe Mantolama Yaptırmanın Faydaları

Dış Cephe Mantolama Yaptırmanın Faydaları

Dış cephe mantolama uygulamaları sırasında kullanılan malzemelerin kalitesi, yine kullanılan malzemenin bir paket sistem olması ve bu paket sistemin, üretici firmanın 1. sınıf olarak ürettiği malzemelerden oluşması en önemli unsurlardır.

Diğer bir dikkat edilmesi gereken unsur ise kulanılacak yalıtım malzemesinin kalınlık derecesidir. Dış cephe mantolama uygulamalarında kullanılan yalıtım malzemesinin kalınlığı ne ölçüde artarsa, tassarrufu sağlanacak ısı ve enerji oranı o ölçüde artacaktır.

Elbette son olarak mantolama uygulamalarının doğru bir firma tarafından gönderilmiş ekip ile, doğru malzemelerin kullanımı sonucu en doğru şekilde tatbik edilmesiyle yapılacak sağlıklı bir dış cephe mantolama uygulamasının sağlıklı bir şekilde tatbik edilmesidir.

Tüm bu unsurla gözönüne alındığında mantolama uygulamaları sayesinde, eğer TS 825 standardına göre yapılmışsa, yapılan test ve çalışmalar sonucu binalarda % 50 ile % 60 oranında bir yakıt ve enerji tasarrufu sağlandığı belirlenmiştir.

Dış-Cephe-MantolamaMantolama uygulamasının yanısıra artı olarak etken olabilecek bazı yalıtım türleri vardır. Bunlar arasında pencere ve doğramalarda yapılabilecek yalıtım çalışmaları, Bodrum katlarda yapılabilecek yalıtımlar, Çatılarda yapılabilecek izocam ve sadwich panelli ısı yalıtımları ile yakıt ve enerji tasarrufunda ki oran % 60 seviyesinden % 80 ile % 90 seviyelerine çıkabilmektedir.

Doğru firma ve doğru malzeme ile TS 825 standardına göre yapılan dış cephe mantolama uygulamalarının ömürleri, bina ömrü ile eşittir. Dış cephe mantolama uygulamasının, yapıldıktan sonra beş yılda bir boyasının yenilenmesi gerekmektedir.

Olağan koşullarda Dış cephe mantolama uygulamarı sağlıklı olarak tatbik edildiyse, bütünsel bozulmalar yaşamaz, ancak yoğun olarak insanları kullandığı apartman girişleri gibi zemin katlardaki mantolama malzemeleri, darbelere maruz kaldığı takdirde bölgesel dökülmeler yaşayabilir.

Bu dökülmelere bölgesel olarak müdahale edilir ve gerekli düzeltmeler yapıldıktan sonra herhangi bir kayıp yaşanmaz. Ülkemiz şartlarına göre bina ömürleri 80 ile 100 yıl arasındadır, dolayısı ile bir dış cephe mantolama uygulamasının ömrüde 80 ile 100 yıl arasındadır.

Sponsorlu bağlantılar
ÖZEL ARAMA FORMU

ARADIĞINIZI BULAMADIYSANIZ BURADAN ARAYIN

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık