DIŞ CEPHE RENGİ NASIL SEÇİLİR?

Dış cephe boyalarının iki temel amacı vardır. Binanın hava koşullarına, zararlı gazlara karşı korunması ve binanın dekoratif açıdan güzel görünmesidir.

Dış cephedeki renk seçimi iç cephedeki renk seçiminden biraz farklıdır. İç cephelerde tamamen kendi beğenimize göre ışığa veya mobilyalara göre renk seçimi yaparız. Dış cephelerde ise kendi beğenimiz kadar yakında bulunan binaların renkleriyle de uyumlu olması beklenebilir.

Çok beğendiğimiz bir renk veya renk kombinasyonu ile binamızı boyadığımızda seçtiğimiz renk veya renkler çevredeki binalar ile uyumsuz olabilir veya istediğimiz etkiyi yaratamaz. Sokaktaki bir evin diğer evlerden farklı bir renkte olması sokağın görünümünü olumsuz etkileyebilir.

Ancak evinizin bulunduğu yerde uyumsuzluk sorunu yaratacak bir bölge yoksa ortamda öne çıkmasını sağlayacak kendi zevkinize uygun canlı bir renk seçebilirsiniz.

BİNALARDA (APARTMANLAR) EN ÇOK TERCİH EDİLEN

Açık sarı, krem, şampanya, bej (Balkon içleri ve pencere kenarları farklı renklerde olabilir.)

TEK KATLI, İKİ KATLI VEYA ÜÇ KATLI EVLERDE EN ÇOK TERCİH EDİLEN RENKLER

Beyaz, kiremit, koyu kiremit, tuğla, taba, pembe, gül kurusu

DIŞ CEPHE RENGİ SEÇİMİNDE DİĞER TAVSİYELER

Çok kuyu renklerin içinde renk pigmenti fazla olur ve güneşten daha fazla etkilenir. Bu yüzden çabuk solduğu düşünülerek tercih edilmez. (Örneğin, kırmızı, bordo, fuşya, lila)

Özellikle koyu yeşil renk de çok az tercih edilen renkler arasındadır. Cami rengine benzetilir.

Beyaz renk, renk kombinasyonlarında sıkça kullanılır. Sövelerde, cam kenarlarında ve balkon içlerinde kullanılması çok yaygındır. Özellikle tek bir koyu renge boyanan evlerde çok şık durur. (Koyu kiremit, tuğla, şampanya)

Renk tüpü ile yapılan dış cephe boyaları genellikle tercih edilmez. Hazır renk tercih edebilirsiniz. (Renk tüpünün fazla atılması çabuk solmasına ve rengin akmasına neden olur.)

Boya firmalarının renk kataloglarına bakarak aklınızda birkaç renk veya renk kombinasyonu belirleyin. Renk seçiminde satıcıdan fikir alın ama rengi tamamen ona bırakmayın. Beklemiş, sürümü az olan renklerden size bir renk kombinasyonu çıkarabilir.

Sponsorlu bağlantılar
ÖZEL ARAMA FORMU

ARADIĞINIZI BULAMADIYSANIZ BURADAN ARAYIN

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık