Diş Protezi Nasıl Yapılır

Diş Protezi Nasıl Yapılır

Ağızda çeşitli sebeplerle kaybedilmiş olan dişlerin veya görünümdeki estetik bozuklukların bulunduğu dişlerin yerine yapılan, kişilerin fonksiyonel ve estetik olarak tüm ihtiyaçlarını karşılayan yapay oluşumlar protez diştir. Protez diş halk arasında daha çok takma diş olarak da bilinir.

Diş protezleri genel olarak diş eti hastalıklarının tedavi edilmemesi nedeniyle ya da diş kayıpları sonucunda yapılmaktadır. Kaybedilen dişlerin yerine hem estetik açıdan hem de kaybedilen dişin fonksiyonlarını tekrar karşılamak açısından genelde protez diş tercih edilir.

Peki diş protezinin amacı nedir ve nasıl yapılır?

Protez diş uygulamasında hastanın kaybolan fonksiyonların, diş ve ağız sağlının kazanılması temel etkendir. Ayrıca kaybedilen dişle birlikte hastanın konuşmasında bozukluklar ve estetik görünümün de daha iyi olması amaçlanmaktadır.

Protez diş tedavisine hastanın ağzındaki ve dişlerindeki tüm tedaviler yapıldıktan sonra başlanır. Dolgular, cerrahi çekimler, diş eti tedavisi ve kanal tedavileri biter ağız temizlenir ve hazırlanır sonrasında diş protezine başlanır.

Protez Çeşitleri

Sabit protezler (kron-köprü benzeri yapıştırmalı protezler)
Hareketli protezler (total ya da bölümlü protezler)
İmplant protezler (çivi diş ya da diş çekme protezler)

Sabit Protezler

Tek kronlar yani tek dişin kaplanması şeklinde yapılır.
Köprüler yöntemi. Eksik dişlerin yanındaki dişlerle birlikte kaplanması şeklinde yapılır. Genelde uygulanan ve tercih edilen bir yöntemdir.
İmplant üstü protezler. Bu yöntem ise çeneye yerleştirilen vida ve protezlerdir.

Hareketli Protezler

Total protezler. Bu yöntem hiç diş bulunmayan ağızlarda uygulanmaktadır. Genelde ileriki yaşlarda tercih edilir.
Parsiyel protezler. Bu yöntem ise kısmen dişsiz ağızlara uygulanmaktadır. Kroşe adı verilen ve dişlerin üstüne gelen tırnaklar veya kancalar yardımıyla uygulanmaktadır.
Hassas tutuculu protezler.Bu yöntemde yine kısmen dişsiz ağızlara uygulanmaktadır. Parsiyel protezlerden farklı olarak kancası olmayan metal destekli protezlerdir.

İmplant Üstü Protezler

İmplant üstü hareketli protezler. Bu protez tamamen dişsiz ağızlara uygulanmaktadır.
İmplant üstü sabit protezler. Bu protez tekniği ise bir ya da birden fazla dişe uygulanan porselen kronlar şeklindedir.

Diş protezlerin kullanımı ve temizlenmesi de ağız sağlığı açısından önemlidir.Bu nedenle günlük olarak gerekli temizliği yapılmalıdır. Diş protezine günlük olarak yapılacak temizlik oluşabilecek ağız kokusu, ağızda enfeksiyon, protez altındaki dokunun tahriş olması gibi tehditlere karşı diş protezini korumaya yardımcı olur.

Sponsorlu bağlantılar
ÖZEL ARAMA FORMU

ARADIĞINIZI BULAMADIYSANIZ BURADAN ARAYIN

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık