Dışkıdan Kan Gelmesi Nedenleri

Dışkıdan Kan Gelmesi Nedenleri
Dışkıdan Kan Gelmesi Nedenleri

1. peptik ülser
2.akut gastrik mukozal lezyonlar:
3.özefagogastrik varisler
4.hiatal herniler
5.Tümörler
6.Hematobilia
7.Mallory-weiss sendromu

Diğer nedenler :
tek veya çok sayıda polipler (peutz-jeghers sendromu)
CRST sendromu (kalsinozis, raynauld fenomeni, sklerodaktili, telanjiektazi),
anjiomalar,
vaskülitler,
herediter hemorajik telenjiektaziler,
anjiodisplazi gibi vasküler anomaliler
de üst GIS kanamasına sebep olabilirler.
Etiketler: gaitanın kanlı olması, anüsten kan gelmesi nedenleri, Dışkının kanlı olması neden olur, dışkıya kan bulaşması, dışkı yaparken kan gelmesi, gis kanaması, Mallory-Weiss sendromu

Dışkıda Kan Görülmesi Anüsten Kan Gelmesi


TERMİNOLOJİ :

Hematemez: taze, parlak, kırmızı renkte veya kahve telvesi özelliğinde olan kanlı kusmaya denir. Kahve telvesi görünümü; kanın gastrik asit ile sindirimi sonucunda kırmızı renkteki hemoglobini kahve rengindeki asit hematine çevirmesi nedeniyledir. Bu durum kanamanın yavaş hızda olduğunu düşündürür çünkü kanın sindirilecek kadar mide asidi ile temas edebildiğini gösterir.

Melana: parlak, siyah, kötü kokulu katrana benzeyen gaita tarzındaki kanama belirtisidir. GIS’ten geçiş hızı yüksek ise, melana kırmızı renkte ve kan pıhtıları içeren özellikte olabilir.

Melena olabilmesi için GIS’e en az 50 ml kanama olması gerekir. 1000 ml’lik kanama 5 günlük melana yapar. Hematemez-melena bitiminden sonraki 21 günde gaitada gizli kan testi (+) kalır.

Hematokezya: parlak kırmızı renkte olan gaita veya gaitayla karışık kan olarak tanımlanır. Genelde alt GIS kaynaklıdır ancak bol miktarda (1000 ml ve üstü) ve hızlı debili kanama olduğunda üst GIS’ten de kaynaklanabilir. GIS kanamalarının çoğunda sadece GGK (+) tir. Bu duruma gizli kanama denir.

KLİNİK BELİRTİ VE BULGULAR :

Eğer aktif gözle görülebilir kanama yoksa, hekime başvurmayı gerektiren bulgular genellikle hipotansiyona ikincildir. GIS kanaması olan bir hastada vazovagal reaksiyona bağlı olarak bradikardi ve vazodilatasyon olur. Bu durum geçicidir ve kalp debisinin düşmesini karşılamak maksadıyla hemen yerini taşikardiye bırakır.

Kaybedilen kan kaybının miktarına bağlı olarak belirtiler hafif taşikardiden şoka kadar değişir. Dengelenme 6-48 saate oluşur. Erken dönemde ölçülen hemotokrit ve hemoglobin değerleri doğruyu yansıtmayabilir ancak en güvenilir parametrelerden biridir ve hastanın kanama hızı ve kardiyovasküler kompanzasyonunu gösterir.

Kaybedilen kan miktarının ölçümü zor olduğundan dolaylı olarak ölçülmeye çalışılır genellikle ortostatik hipotansiyonun olması veya yatar durumda kan basıncının 100 mmHg’nin altında olması 1000 ml kan kaybını gösterir. Kaybedilen kan yerine konmazsa vasküler kollaps ve şok gelişebilir.

Kalpte kan kaybına bağlı olarak iskemiden infaktüse kadar bulgular olabilir. Hastada şok gelişmesi miyokard infaktüsünü, serabrovasküler bozuklukları, karaciğer ve böbrek yetmezliğini aktive edebilir. Azotemi tüm GIS kanamalarında ortaya çıkabilir ancak bu bulgu daha çok özefagogastrik varis kanamalarının bir bulgusudur.

BUN/Cr oranı kanamanın yerini tayin etmede kriter olabilir eğer bu oran 36’dan büyükse kanama ÜST GIS’tendir. Üst GIS kanamalarında ortalama oran 34.8, alt GIS kanamalarında ortalama oran 17.8dir. Özefagogastrik varis kanaması olan hastaların yaklaşık 2/3’ünde BUN yüksektir.
Etiketler: asi, insan dışkısında kan, dışkı ile kan gelmesi, dışkıda kan gelmesi, dışkıda taze kan, anüste kan, dışkı kan

Sponsorlu bağlantılar
ÖZEL ARAMA FORMU

ARADIĞINIZI BULAMADIYSANIZ BURADAN ARAYIN

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

 1. tugçe dedi ki:

  iki haftadır dışkımdan kan geliyo sebebini ögrenebilir miyim veya ne yapmam gerekiyo doktora bu sebepten gitmeye utanıyorum yardımcı olursanız sevinirim

 2. eren dedi ki:

  merhaba ben 17 yaşındayım ve 2 seneye yakın kabızım daha yeni ilk kez dışkımdan parlak kırmızı renkte kan geldi ne yapmam lazım

 3. semanur dedi ki:

  slm ben 18 yaşındayım ve doguştan böbrek rahatsızlıgım var ve bunu 11yaşında ögrendik 17 yaşında annem bana böbreni verdi ama şuan 1 haftadır gaitatan kan geliyor kulazete yaptıgım için pembe gibi ama peçeteyle şilerken sümük gibi çok azçık ama çokaz bir kan sürülüyo peçeteye ve ben doktora gitmeye çekiniyorum bana bir öneriniz varmı yada bu belirtilere karşı ne diye bilirsiniz adımsemanur ama msn de adım nefes can diye kayıtlı ne yapabilirim acil lütfen

  1. birdunyabilgi birdunyabilgi dedi ki:

   Sevgili semanur bu aşamada yapman gereken en doğru şey bir doktora görünmek olur buradan sana verebileceğimiz öneriler ne kadar doğru olur bilemiyorum onun için en yakın zamanda bir doktora görünün..

   Geçmiş olsun

Yorum Yaz

Yukarı Çık