Diyanet ‘kesimsiz kurban’olmaz diyor Mehmetçik Vakfı ve LÖSEV,inatlaşıyor

koyunDiyanet ‘kesimsiz kurban’olmaz diyor ve LÖSEV,inatlaşıyor

Kurban Bayramı öncesi yardım kuruluşları, halktan topluyor. Ancak ve Mehmetçik Vakfı, vatandaşa ‘kesimsiz ’ alternatifi de sunuyor.

Diyanet İşleri Başkanlığı ise bu şekilde yapılan bağışla kurban ibadetinin yerine getirilemeyeceğinin altını çizerek, hayırseverleri uyarıyor.

ile TSK Mehmetçik Vakfı, büyük tartışmalara yol açan ‘kesimsiz kurban bağışı’ kampanyalarına devam ediyor. Kurban bedelini 280 lira olarak açıklayan iki vakıf, bu yıl da kesimsiz kurban bağışları aldığını duyurdu.

Vatandaşlara broşür gönderen Mehmetçik Vakfı, şu öneride bulunuyor: “Kesimsiz olmasını arzu ettiğiniz takdirde bu hususu lütfen belirtiniz. Kesimsiz kurban bağışlarında, bedelin tamamı yardım amacıyla kullanılmaktadır.” ‘Kurban bağışlarınız hayat bulsun’ kampanyasında hayırseverlere dört seçenek sunan LÖSEV de internet sitesinde ve bağış formlarında Mehmetçik Vakfı’na benzer bir duyuru yapıyor: “Kurban bağışımla lösemili çocukların parasız tedavilerine, eğitimlerine ve sosyal ihtiyaçlarına destek olmak istiyorum.” Diyanet ise halkı uyarıyor: “Kurban kesmek yerine bedelinin muhtaç kişilere ya da ilgili kurumlara verilmesiyle kurban ibadeti yerine getirilmiş olmaz.”

Bir bankanın hesap bilgileriyle birlikte Mehmetçik Vakfı’nın kurban kesim bağış broşürünü alan Akif Toker, uygulamaya tepki gösteriyor. Toker, “Vakıf, kurbanları modern tesislerde, hijyenik şartlarda, veteriner denetiminde, noter ve din görevlileri gözetiminde kestiğini söylüyor. Hatta dinî vasıflara uygun kurban kesiminden sonra noter onaylı kesim tutanağı ve teşekkür belgesi gönderdiğini belirtiyor. Bu kadar güzel bir organizasyon, kesimsiz kurban kampanyasıyla lekeleniyor. Her Müslüman, kesimsiz kurban olmayacağını bilir.” diyor. Mehmetçik Vakfı Bağış Tanıtım Şube Müdürü Cengiz Başdoğan ise kesimsiz kurban kampanyaları olmadığını savunuyor. “ bize bağışını yaparken, ‘Kurban niyetine veriyorum, kurban kesilmesini istemiyorum’ diyor.” ifadelerini kullanan Başdoğan, hayırseverlere böyle bir seçenek sunmadıklarını ileri sürüyor. Kesimsiz kurban bağışının sadece insertlerde kaldığını belirten Başdoğan, ne internet sitelerinde ne de ana kampanyada böyle bir ifade olduğunu anlatıyor. Başdoğan, bundan sonra insertlerde olan ifadeyi de çıkaracaklarını açıklıyor.

Kesimsiz kurban kampanyaları olmadığını iddia eden LÖSEV de sadece yardımsever kişilere, lösemili çocuklara bağış yapmalarını hatırlattıklarını kaydediyor. Çalışmaları bağışçılardan gelen talepler doğrultusunda planladıklarını aktaran yetkililer, kesimsiz kurban kampanyasını tercih edenlerin de olduğunu dile getirerek, söz konusu seçeneği bu sebeple kaldırmadıklarını belirtiyor.

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın resmi internet sitesi ‘www.diyanet.gov.tr’ adresinde kesimsiz kurbanın, kurban yerine geçemeyeceği vurgulanıyor. Vekâlet yoluyla kurban kesiminin anlatıldığı yazıda, şunlar ifade ediliyor: “Kurban kesmek yerine bedelinin muhtaç kişilere ya da ilgili kurumlara verilmesiyle kurban ibadeti yerine getirilmiş olmaz. Kurbanda asıl olan, kişinin bu ibadeti Allah rızası için yerine getirmesidir. Bu bakımdan vekâletle de olsa, kurban kesme uygulamasının amacından uzaklaştırılarak ‘yardım kampanyası’ şekline dönüştürülmesi uygun bulunmaz.” ZAMAN

Sponsorlu bağlantılar
ÖZEL ARAMA FORMU

ARADIĞINIZI BULAMADIYSANIZ BURADAN ARAYIN

Diyanet ‘kesimsiz kurban’olmaz diyor Mehmetçik Vakfı ve LÖSEV,inatlaşıyor Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık