Doğalgaz Kullanımı ve Faydaları

Doğalgaz Kullanımı ve Faydaları

Çok uzun yıllar önce keşfedilmesine rağmen dünya üzerinde de aktif olarak kullanımı 1960′ları bulan doğalgaz kaynakları, ülkemize de 80′l yıllarda girmesine rağmen çeşitli gecikmeler sebebiyle 90′lı yıllarda belli başlı bölgelerde kullanıma girebilmiş, son 10 yıllık dönem içerisinde de ülkemiz geneline yayılımı sağlanmıştır. Bugün de halen doğalgaz sisteminin erişmediği bazı bölgeler olmakla beraber, her geçen gün bu oran azalmaktadır.

Hem kurulum, çalışma ve kullanım kolaylıkları sebebiyle hem de çevreci olması sebebiyle tercih oranı günden güne artan doğalgaz sistemleri, bugün petrolle beraber en çok ihtiyaç duyulan ve kullanılan doğal yakıtların başında gelmektedir.

Dünya üzerinde en çok Rusya ve Orta Asya ülkelerinde bulunan rezervler sonsuz bir yakıt olmayıp ülkemize de çeşitli anlaşmalar yoluyla dış ülkelerden gelmektedir. Diğer fosil yakıtlara göre çok daha temiz bir yakıt olan doğalgaz sistemleri günümüzde özellikle ülkemizde halen bazı hatalı yollarla kurulabilmekte ve sonucu çok ağır bedellere sebep olan kazalar da yaşanabilmektedir.

Doğalgaz Tesisatı ve FaydalarıTeknik olarak kokusuz, renksiz olan doğalgaz ateşle buluştuğunda mavi alevle yanmaya başlar. hava ile belli bir oranda karıştığı takdirde patlama ihtimali vardır. İçindeki tüm maddeler yanabildiği için atık bırakmaz. Bu yolla baca kayıpları da az görülür. havadan hafif ve kuru bir gazdır. Yanması için ön depolama ve hazırlama gerekmez. Basit koruma önlemleri ile güvenliğinin sağlanması mümkündür. Yanma özelliklerine de bakacak olursak : kömür ve fuel-oil gibi yakıtlara göre çok kolay ve verimlidir. Yanması için gereken zaman azdır. Su buharı oranı yüksek olduğundan sağlıklıdır. Gereken hava fazlalığı azdır.

Doğalgaz sistemleri günümüzde hem yakacak olarak hem de hammadde olarak bir çok farklı alanda kullanılabilmektedir. Basit olarak evlerimizde kullandığımız tesisatlar genellikle mevcut belediyelere bağlı olarak hizmet veren doğalgaz firmaları bağlantıları ile yerleşim olan bölgelere dağıtılmıştır ve inşa edilen yeni binalar için bu bağlantılardan yeni bir tesisat kurulabilmesi için bu şirketlerden izin alınır.

Bunun doğrultusunda kurulan tesisatlar yetkili kişiler tarafından kontrol edilerek şartlara uygunsa gaz açımı yapılır. Kaynaktan çıkan doğalgazın evlerimize kadar ulaşabilmesi için gereken başlıca kavramları doğalgaz boru hatları, doğalgaz dağıtım şebekeleri, ana emniyet vanası, basınç regülatörü, kolon ve iç tesisatlar, manuel vana, doğalgaz kazanları ve kombi olarak verebiliriz.

Sponsorlu bağlantılar
ÖZEL ARAMA FORMU

ARADIĞINIZI BULAMADIYSANIZ BURADAN ARAYIN

Doğalgaz Kullanımı ve Faydaları Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık