Doğalgaz Tesisatında Tasarruf için nelere dikkat etmek gerekir

Merkezi Doğalgaz SistemiDoğalgaz Tesisatında Tasarruf için nelere dikkat etmek gerekir

Doğalgaz ile çalışan ısıtma sistemlerinde ekonomik tasarruf yapmak için kurulacak tesisat belirli çaplarda ve standartlarda yapılmalıdır. Bunun yapılmasının sebebi ilk petek ile son petek arasındaki ısı farkını en aza indirmektir. Malzemeden kaçmak amacıyla veya iyi niyetli şekilde yapılan yanlışlıklardan dolayı bir odada ısı yüksek iken diğerinde soğuk olabilmektedir. Kurulacak doğalgaz sisteminde tesisatın niteliği en az kombi kadar önemlidir.

Doğalgaz tesisatında genellikle dirseklerden ve bağlantı yerlerinden çok ısı kaybı ortaya çıkar. Bunun için son dönemde tesisatlarda malzeme olarak alüminyum kompozit içine sıkıştırılmış tesisat borusu kullanılmaktadır. Dirsek ve bağlantı yerlerinin çelik kılıflardan yapılmış olması sonucunda dolayı ısı tasarrufu yapılabilir.

Bir başka tasarruf yolu olarak oda termostatı ile kombi ilişkilendirilerek yalıtımlı binalarda tasarruf edilebilir. Burada mevcut tesisat döşemesinin standartlara uygun olması ve ısı yalıtımı yapılmış binalarda termostat kullanılması tasarruf için en önemli etkenlerdir.

Kombi kullanılan doğalgaz tesisatlarına karşı olarak merkezi sistem kullanılan çok katlı binalarda ve iş merkezlerinde de ısı tasarrufu yapılabilir ancak konfor açısından bakıldığında kombili sistem daha avantajlıdır.

Merkezi sistemde kullanılan kazan kombiye göre daha maliyetlidir ve bireysel sınırlama olmaması sebebiyle faturalar da kabarık olabilmektedir. Kombili sistemin konforu bu noktada ortaya çıkar. İsteğiniz zaman istediğiniz ayarı yapabiliyor olmanız ve kısa bir radyatöre hitap ettiği için daha kısa zamanda ısınabilmeniz kombili sistemin daha konforlu bir yapı olacağını göstermektedir.

Ancak unutulmaması gereken bir nokta olarak bakarsak uygulanan sistem merkezi sistem de olsa kombi de olsa binanızda vazgeçilemez olan en önemli tasarruf yolu yalıtım ve mantolama işlemleri olacaktır.

Sponsorlu bağlantılar
ÖZEL ARAMA FORMU

ARADIĞINIZI BULAMADIYSANIZ BURADAN ARAYIN

Doğalgaz Tesisatında Tasarruf için nelere dikkat etmek gerekir Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık