DOĞRU PARÇASI ve IŞIN 6.Sınıf Matematik Konu Anlatımı

dogru-parcasi-isinDOĞRU PARÇASI ve IŞIN 6.Sınıf Matematik Konu Anlatımı

konu anlatımı, kavramlarının tanımları, okunuş şekilleri, çizimleri ve çözümlü örnek sorular içermektedir. Konu anlatımı sonrasında konu ile ilgili hazırladığımız testleri çözmeyi unutmayınız.

Doğru Parçası: Doğrunun farklı iki noktası ile bu noktaları arasında bulunan tüm noktaların oluşturduğu kümeye doğru parçası denir. Doğru parçası uç noktaları ile adlandırılır. Doğru parçasının iki ucuda sınırlıdır. Doğru parçasının sembollerle gösteriminde harfler yer değiştirebilir. Uzunlukları eşit olan doğru parçalarına eş doğru parçaları denir. Gösteriliş biçimlerini ve okunuşunu alttaki resimde görebilirsiniz.

Işın: Belirli bir noktadan başlayarak bir yöne doğru sınırsız devam eden doğrusal (doğrudaş) noktalar kümesine ışın denir. Işın için verilebilecek en güzel örnek güneş ışınlarıdır. Işının bir ucu sınırlı, diğer ucu sınırsızdır. Işının sınırlı olan noktasına başlangıç (uç) noktası denir. Işının gösteriliş biçimlerini ve okunuşunu alttaki resimde görebilirsiniz.

Çözümlü soru: Aşağıdaki k doğrusundan elde edilebilecek ışınları ve doğru parçalarını yazınız.
dogru-parcasi-isin-ornek
Doğru parçası ve ışın konu anlatımı ile ilgili testlerimizi çözerek konu ile ilgili pratik yapmış olursunuz. Testlerimize aşağıda verilen linklerden ulaşabilirsiniz.

Sponsorlu bağlantılar
ÖZEL ARAMA FORMU

ARADIĞINIZI BULAMADIYSANIZ BURADAN ARAYIN

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık