Doğum yapan anneler Bu haktan haberiniz var mı?

Doğum yapan anneler Bu haktan haberiniz var mı?

Devlet, doğum yapan sigortalı veya sigortalının eşine süt parası veya birbaşka deyişle “” adı altında yardım yapıyor, ancak bundan vatandaşların haberi yok.

5510 sayısı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’nun 16’ncı maddesinin üçüncü fıkrasına göre doğum yapan sigortalı kadına ve sigortalı erkeğin sigortasız eşine 2010 yılı fiyatlarına göre 75 TL ödenek veriliyor.

Doğumla ilgili emzirme ödeneğinden yararlanmak için sigortalının işyerinden alınacak Vizite kağıdı, doğum raporu ve bebeğin nüfus cüzdanı ile birlikte SGK müdürlüklerine başvurmalısınız. Ödemeler ise belgelerin SGK müdürlüğüne müracaatı müteakip PTT aracılığıyla sigortalıya gönderiliyor.

Emzirme ödeneğinden yararlanabilmek için doğumdan önceki bir yıl içinde en az 120 gün prim ödenmesi olması gerekiyor. Ancak hakkınızı kaybetmemeniz için 5 sene içinde bu ödenekten faylanabilmek için müracaat etmelisiniz.

Emzirme ödeneği hakkında kanun şöyle diyor:

Analık sigortasından sigortalı kadına veya sigortalı olmayan karısının doğum yapması nedeniyle sigortalı erkeğe, 4/ (a) ve 4/(b) bentleri kapsamındaki sigortalılardan; kendi çalışmalarından dolayı gelir veya aylık alan kadına ya da gelir veya aylık alan erkeğin sigortalı olmayan eşine süt parası denilen emzirme yardımı verilmesi hükme bağlanmıştır.

Sponsorlu bağlantılar
ÖZEL ARAMA FORMU

ARADIĞINIZI BULAMADIYSANIZ BURADAN ARAYIN

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

 1. 19 demet keskin dedi ki:

  sayın başkanım benim 2 çocuğum var biri 2 yaşında diğeride 2 aylık ben Ankarada yaşıyorum eşimin aldığı 800 maaş yetmiyor ev kirası su elektrik doğalgaza bazende bebeklerimin ihtiyacını bile karşılayamıyorum sizden tek ricam bir ev ben 2. çocuğum istemiyordum çünkü maddi durumumuz iyi değil siz hep çalışan ve sigortalı olanlar para alacaklar ama çalışamayan kadınlar ne yapcak sizden yardım bekliyoru saygılarımı sunarım 05426612371

 2. özge dedi ki:

  ben hiçbir sorun olmadan emzirme ödeneğimi de doğum paramı da aldım.. sizinkileri okuyunca şaşırdım açıkçası.

 3. didem dedi ki:

  devletimize teşekkür ediyorum tek sefere mahsusta olsa süt parası adı altında 95 tl yardımını gördük isteğim en azından emzirme dönemi bitene kadar bu yardımın devam etmesi

 4. selahattin temelci dedi ki:

  benim 10 gün önce ücüz bebeklerim dünyaya geldi süt parası icin baş vurdum yeşil kartlıymışım bana yok süt parası ben başka gzegenden geldim cünkü pramatüre doğdukları icin mamaları özel yetişemiyorum ne olacak şimdi 0531 788 08 83

Yorum Yaz

Yukarı Çık