Doğumda tüp bağlatmak caizmidir

Doğumda tüp bağlatmak caizmidir

Soru 1: Fazla çocuğun bakımı, eğitimi ve dini terbiyesi gibi zorluklarından dolayı anne tüp bağlatarak hamile kalmayı önlemek istiyor. Bazıları tüp bağlatmak caiz olmaz, bazıları da caiz olur manasına gelebilecek sözler söylüyorlar. Size de sorma gereği duyduk. Kadının tüp bağlatarak çocuk doğuramaz duruma gelmesi caiz midir, değil midir? Bizi şüpheden kurtaracak bilgi verebilir misiniz?

Cevap: Tüp bağlatma demek, doğum yapabilen kusursuz bir hanımı tüp bağlatarak bir daha doğum yapamaz kusurlu hale getirmek demektir, anladığım kadarıyla. Yani eksiksiz, kusursuz bir kadını artık istese de doğum yapamayan kısır ve kusurlu bir kadın durumuna düşürmek söz konusudur. İslam’da tedavi yoluyla kusurlu kadını kusursuz hale getirmek caizdir. Ancak kusursuz bir kadını müdahale ile kusurlu hale getirmek caiz değildir.

Kısırlaştırma müdahalesi, erkek için de kadın için de caiz görülmeyen kusurluluk halidir.

Kaldı ki, bugün çocuk sayısını fazla bulup da kısırlaşmayı dahi göze alan insan, yarın şartlar değişir de çocuk isteyecek duruma düşerse ne olacak? Gerçekten de dönüşü olmayan yola girilmiş, artık istese de çocuk sahibi olamayan özürlü kısır kadın durumuna kendini düşürmüştür.

Halbuki böyle dönüşü olmayan bir yola girilmeden de, doğum kontrolü yapılabilir. Fazla çocuk sahibi olma önlenebilir.

O meşru yöntemler denenmeli, fıtrata, yani yaratılışa müdahaleye teşebbüs edilmemelidir, demek isterim.

Yazar:Ahmed Şahin

Sponsorlu bağlantılar
ÖZEL ARAMA FORMU

ARADIĞINIZI BULAMADIYSANIZ BURADAN ARAYIN

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık