Doline jel ne için kullanılır,yan etkileri nelerdir

ne için kullanılır,yan etkileri nelerdir

Doline Jel

Doline Jel ağrı kesici ve iltihabi durumlar üzerinde etkili bir ilaçtır. Bel ağrısı, kas romatizması,
spor yaralanmaları, vb. durumlarda kullanılır.

İlaç Etken Maddesi: Etofenamat
İlaç Marka İsmi: Doline Jel

Bilgi: Topikal; yüzeyden uygulanan, yüzeye sürülen anlamına gelmektedir. Genellikle krem, merhem, solüsyon, losyon, yakı, sprey ve jeller için kullanılır.

Doline Jel (Etofenamat topikal) Nedir?

Etofenamat ağrı kesici ve iltihabi durumlar üzerinde etkili bir ilaçtır. Ayrıca ateş düşürücü etkisi de vardır. Etofenamat vücutta iltihap ve ağrıya sebep olan belirli biyolojik faktörleri azaltarak çalışır. Etofenamat non-steroidal antienflamatuar (NSAII) grubu bir ilaçtır.

Etofenamat topikal aşağıdaki durumlar ile ilgili bir ilaçtır:

ezilme, burkulma, incinme, spor yaralanmaları;
ağrılı omuz tutulması;
bel ağrısı;
kas romatizması;
kronik haldeki iltihaplı eklem romatizması (romatoid artrit);

omurga ve eklemlerin mekanik ve yapı – işlev bozukluğuna yol açan harabiyetine bağlı olarak oluşan iltihabi hastalıklar [omurgada yapı – işlev bozukluğuna yol açan eklem hastalıkları; çeşitli durumlara bağlı olarak eklem kıkırdağında meydana gelen aşınma, ağrı ve fonksiyon kaybıyla karakterize eklem iltihaplanması (osteoartrit) gibi];

siyatik;
ankilozan spondilit¹;

( ¹ankilozan spondilit: Omurlar arası ya da omurlarla kaburgalar arasındaki eklemlerin sertleşmesi ve hareket yeteneğinin azalması ya da kaybolmasıyla karakterize çoğu kez erkeklerde rastlanan romatizmal bir hastalık)

tendon ve onu saran kılıfın iltihabı (tenosinovit);

bursit²

( ²bursit: Vücutta özellikle birbirine sürtünen organların arasında bulunan ve bunların aşınmalarına engel olan kese ya da torba şeklindeki oluşumların iltihabı).

Etofenamat topikal burada yer almayan diğer tedavi edici amaçlar için de kullanılıyor olabilir.

Doline Jel (Etofenamat topikal) Hakkında Bilmem Gereken En Önemli Bilgiler Nelerdir?

Eğer herhangi bir ilaca alerjiniz varsa ya da aşağıdaki durumlardan herhangi birine sahipseniz bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza bildiriniz:

geçmişte NSAII grubu başka bir ilaca karşı gelişen ağır bir alerjik reaksiyon öyküsü, böbrek hastalığı.

Doktorunuz tarafından reçete edilmemiş olan kozmetikleri, güneş koruyucuları, losyonları, haşere kovucular veya diğer ilaçlı cilt ürünlerini kullanmayınız. Bu tür ürünler Etofenamat topikal ile etkileşime girebilir veya cilt tahrişini arttırabilir.

Etofenamat topikal’in fazla emilerek kan dolaşımına geçme riski çok düşük olsa da, tüm non-steroidal antiinflamatuar grubu ilaçlar (NSAII)* kalp krizi veya felç (inme) de dahil olmak üzere hayati tehlike yaratabilecek kalp veya dolaşım problemleri meydana gelme riskini arttırabilir. Bu risk NSAII kullanımının süresi uzadıkça daha da artacaktır. ( *non-steroidal antiinflamatuar (NSAII) grubu ilaçlar [diklofenak (Cataflam, Diclomec, Dicloflam, Dolorex, Voltaren); ibuprofen (Brufen, Ibufen, Suprafen, Nurofen); indometasin (Endol); ketoprofen (Profenid); meloksikam (Melox, Exen, Zeloxim); naproksen (Aleve, Apranax, Aprol, Naprosyn, Synax); piroksikam (Felden, Oksikam); vb. ] )

Nonsteroidal antiinflamatuar grubu ilaçlar (NSAII) mide ya da bağırsaklar üzerinde kanama veya organ duvarlarının delinmesi de dahil olmak üzere ağır etkiler meydana gelme riskini arttırabilir. Bu gibi durumlar ölümcül olabilir ve mide veya bağırsaklarla ilgili bu tip etkiler NSAII grubu bir ilaç kullandığınız herhangi bir zamanda uyarı veya erken belirti vermeden meydana gelebilir. Yaşlı yetişkinlerin mide ve bağırsaklarla ilgili ciddi yan etkilere maruz kalma riski daha yüksektir.

Eğer mide veya bağırsaklarda kanama belirtileri olan; siyah, kanlı veya katranımsı dışkı; kan öksürme; kahve telvesi şeklinde kusma gibi durumlardan herhangi birine sahipseniz hemen doktorunuza başvurunuz.

doline-jelBu ilaç çocuklarda kullanılmamalıdır.

Doline Jel (Etofenamat topikal Kullanmaya Başlamadan Önce Sağlık Uzmanıma Bildirmem Gerekenler Nelerdir?

Eğer Etofenamat’a ve / veya ilacın bileşiminde bulunan diğer maddelerden birine alerjiniz varsa ya da nonsteroidal antiinflamatuar (NSAII)* grubu diğer ilaçlara alerjiniz varsa bu ilacı kullanmayınız.

( *non-steroidal antiinflamatuar (NSAII) grubu ilaçlar [diklofenak (Cataflam, Diclomec, Dicloflam, Dolorex, Voltaren); ibuprofen (Brufen, Ibufen, Suprafen, Nurofen); indometasin (Endol); ketoprofen (Profenid); meloksikam (Melox, Exen, Zeloxim); naproksen (Aleve, Apranax, Aprol, Naprosyn, Synax); piroksikam (Felden, Oksikam); vb. ] )

Eğer herhangi bir ilaca alerjiniz varsa ya da aşağıdaki durumlardan herhangi birine sahipseniz Etofenamat topikal kullanmadan önce doktorunuza bildiriniz:

geçmişte NSAII grubu başka bir ilaca karşı gelişen ağır bir alerjik reaksiyon öyküsü;
böbrek hastalığı.

Bu gibi durumlardan herhangi birine sahipseniz Etofenamat topikal’i güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına veya özel testlere ihtiyaç duyabilirsiniz.

Gebelik ya da Emzirme Döneminde Doline Jel (Etofenamat topikal) Kullanabilir miyim?

Bu ilaç doğmamış bebek için zararlı olabilir. Hamileyseniz veya tedavi sırasında gebe kalmayı planlıyorsanız doktorunuza söylemelisiniz. Etofenamat topikal anne sütüne geçebilir ve emzirilen bebeğe zarar verebilir. Eğer bebek emziriyorsanız doktorunuza danışmadan bu ilacı kullanmayınız.

Doline Jel (Etofenamat topikal’i) Nasıl Kullanmalıyım?

Bu ilacı tam olarak size belirtilen (reçete edilen) şekilde kullanınız. Daha yüksek dozda veya daha uzun süre boyunca kullanmayınız. Reçetenizdeki talimatlara mutlaka uyunuz.

Bu ilaç güvenli ve etkili kullanım için hasta kullanım talimatı ile birlikte gelir. Buradaki direktiflere dikkatlice uyunuz. Eğer ilacın kullanımı ile ilgili anlamadığınız bir konu olursa eczacınıza danışınız.

Etofenamat topikal’i açık cilt yaralarında, egzamalı, enfeksiyonlu, döküntü oluşmuş (kabartı, isilik vb.), yanık veya yaralı cilt bölgelerinde kullanmayınız. Etofenamat topikal’i kullanmadan önce bu tür durumların tamamen iyileşmesini bekleyiniz.

Eğer ellerinizdeki bir bölgeyi tedavi etmiyorsanız Etofenamat topikal’i her uygulamanızdan önce ve sonra ellerinizi yıkayınız.

Etofenamat topikal’in jel olarak hazırlanan formunu ilgili bölgeye yeterli miktarda (ince bir tabaka oluşturacak şekilde) sıkınız ve hafif masaj ile derinize uygulayınız.

Etofenamat topikal’in sprey olarak hazırlanan formunu ise ilgili bölgeye doktorunuz tarafından belirtilen sayıda (genellikle 7 püskürtme) püskürtünüz ve her 1 veya 2 püskürtme sonrasında ilacı masaj yaparak cildinize yediriniz ve kurumasını bekleyiniz.

Etofenamat topikal jeli / spreyi uyguladıktan sonra giyinmeden önce ilacın kuruması için en az 10 dakika bekleyiniz. İlacı uyguladıktan sonra en az 1 saat banyo veya duş yapmayınız.

Eğer Etofenamat topikal jeli / spreyi ellerinize uyguluyorsanız, ilacı uyguladıktan sonra en az 10 dakika eldiven giymeyiniz.

Tedavi edilen cilt bölgesini doktorunuz tarafından aksi belirtilmedikçe bir bandaj ile sargılamayınız ya da sıcak su torbası, sauna veya ısıtılmış havlu gibi sıcağa maruz bırakacak uygulamalar yapmayınız. Sıcak uygulama veya bandajlama cildinizden emilen ilaç miktarını arttırabilir ve zararlı etkilere sebep olabilir.

Bu ilaç çocuklarda kullanılmamalıdır.

Bir Doz Almayı Unutursam Ne Olur?

Eğer bir dozu kullanmayı unuttuysanız hatırladığınız an bu dozu kullanınız. Eğer hatırladığınızda bir sonraki dozun vakti yaklaşmışsa almadığınız dozu atlayınız ve ilacı planladığınız düzende almaya devam ediniz. Unuttuğunuz dozu telafi etmek için çift doz ilaç kullanmayınız.

Fazla Doz Alırsam Ne Olur?

Cilde yüzeyden sürülen Etofenamat topikal’de doz aşımı meydana gelmesi olası değildir. Eğer bir kişi ilacı yanlışlıkla yuttuysa veya ilacın kaza ile aşırı dozda kullanımı sonucu bütün vücudu etkileyen yan etkiler (başağrısı, baş dönmesi, mide bölgesinde rahatsızlık hissi gibi) meydana gelirse hemen su ile yıkayarak ilacı vücudunuzdan uzaklaştırınız ve bir acil servisi arayarak yardım isteyiniz.

Doline Jel (Etofenamat topikal) Kullanırken Nelerden Kaçınmalıyım?

Doktorunuz tarafından reçete edilmemiş olan kozmetikleri, güneş koruyucuları, losyonları, haşere kovucular veya diğer ilaçlı cilt ürünlerini kullanmayınız. Bu tür ürünler Etofenamat topikal ile etkileşime girebilir veya cilt tahrişini arttırabilir.

Bu ilacın ağzınıza veya gözünüze kaçmasından kaçınınız. Eğer ilaç ağzınıza veya gözünüze kaçarsa bol su ile yıkayınız.

Doline Jel (Etofenamat topikal’in) Yan Etkileri

Alerjik reaksiyon belirtileri olan şu sıkıntılardan herhangi bir ya da birkaçına sahipseniz acil sağlık yardımı alınız : ürtiker (kurdeşen); nefes almada zorluk; yüzde, dudaklarda, dil ya da boğazda şişkinlik.

Etofenamat topikal cilt yüzeyine uygulandığında ciddi yan etkiler meydana gelme riski az olsa da, ilacın emilerek kan dolaşımına geçtiğinde meydana gelebilecek yan etkiler konusunda dikkatli olunmalıdır.

Daha hafif yan etkiler de görülebilir, bunlar:

ciltte tahriş.

Bu liste görülebilecek bütün yan etkilerin eksiksiz bir listesi değildir, burada yer alanlar dışında başka yan etkiler de görülebilir. Alışılmadık ya da sıkıntı yaratan bir durumla karşılaştığınızda doktorunuza başvurunuz. Yan etkiler ile ilgili tıbbi tavsiyeler için doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

doline sprey

Sponsorlu bağlantılar
ÖZEL ARAMA FORMU

ARADIĞINIZI BULAMADIYSANIZ BURADAN ARAYIN

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık