Dolorin Cold Tablet Ne İçindir Yan Etkileri Nelerdir

Dolorin Cold Tablet Ne İçindir Yan Etkileri Nelerdir

İlaç Etken Maddesi: İbuprofen Psödoefedrin hidroklorür
İlaç Marka İsmi: Dolorin Cold Tablet

İbuprofen / Psödoefedrin Nedir?

İbuprofen ağrı kesici ve iltihabi durumlar üzerinde etkili bir ilaçtır. İbuprofen vücutta iltihap ve ağrıya sebep olan belirli biyolojik faktörleri azaltarak çalışır. Ayrıca ateş düşürücü etkisi de vardır. İbuprofen non-steroidal antienflamatuarlar (NSAII) grubu ilaçlar kategorisinde yer alır.

Psödoefedrin kan akımını azaltan bir ilaçtır. Psödoefedrin burun kanallarındaki kan damarlarını daraltarak (büzerek) çalışır. Burundaki kan damarlarının genişlemesi burun tıkanıklığına sebep olabilir.

İbuprofen / Psödoefedrin kombinasyonu aşağıdaki durumlar ile ilgili bir ilaçtır:

grip ve soğuk algınlığına bağlı olarak ortaya çıkan belirtiler (burun tıkanıklığı, baş ağrısı, ateş, vücut ağrıları gibi).

İbuprofen / Psödoefedrin burada yer almayana diğer tedavi edici amaçlar için de kullanılıyor olabilir.

İbuprofen / Psödoefedrin Hakkında Bilmem Gereken En Önemli Bilgiler Nelerdir?

Bir çocuğa soğuk algınlığı veya öksürük ilacı vermeden önce her zaman doktorunuza danışınız. Çok küçük çocuklarda öksürük veya soğuk algınlığı ilaçlarının yanlış kullanımı ölüme sebebiyet verebilir.

Eğer son 14 gün içerisinde rasajilin (Azilect), selejilin (Moverdin, Seldepar) ve benzeri MAO inhibitörleri* grubuna ait herhangi bir ilaç kullandıysanız İbuprofen / Psödoefedrin kullanmayınız.

( *MAO inhibitörleri [moklobemid (Aurorix); rasajilin mezilat (Azilect); selejilin hidroklorür (Moverdin)])

İbuprofen kalp krizi veya felç (inme) gibi hayati tehlike yaratacak kalp ya da dolaşım problemleri riskini artırabilir, özellikle de İbuprofen’i uzun bir süre boyunca kullanırsanız. İbuprofen / Psödoefedrin’i kalp bypass ameliyatından hemen önce veya sonra kullanmayınız.

Göğüs ağrısı, güçsüzlük, halsizlik, nefes darlığı, konuşmada bozukluk, görme veya denge problemleri gibi kalp veya dolaşım problemlerinin belirtilerini fark ettiğinizde hemen acil servise başvurunuz.

İbuprofen mide ya da bağırsaklarda kanama veya delinme de dahil olmak üzere ağır yan etkilere sebep olabilir. Bu gibi durumlar ibuprofen kullanımı sırasında kendini belli etmeden meydana gelebilir ve ölümcül olabilir, özellikle de yaşlılarda.

Mide kanaması belirtileri olan siyah, kanlı veya katranımsı dışkı; kan öksürme veya kahve telvesi şeklinde kusma gibi durumlardan herhangi birine sahipseniz hemen doktorunuza başvurunuz.

Bu ilacı size tavsiye edilenden daha fazla miktarda kullanmayınız. İbuprofen’in aşırı dozda kullanılması mide veya bağırsaklarda hasara sebep olabilir. Yetişkinler doz başına 800 miligramdan veya günde 3200 miligramdan (4 maksimum doz) daha fazla dozda İbuprofen almamalıdırlar. Ağrı, ateş, ödem gibi durumların tedavisi için İbuprofen’i mümkün olan en düşük dozda ve en kısa süre ile kullanınız.

Alkol kullanmaktan kaçınınız. Bu ilaç ile birlikte alkol almak mide kanaması riskini arttırabilir.

Doktor tarafından aksi belirtilmedikçe bu ilacı 12 yaşından küçük çocuklara vermeyiniz.

İbuprofen / Psödoefedrin Kullanmaya Başlamadan Önce Sağlık Uzmanıma Bildirmem Gerekenler Nelerdir?

Eğer ibuprofen’e, Psödoefedrin’e ve / veya ilacın bileşiminde bulunan diğer maddelerden birine alerjiniz varsa ya da aşağıdaki durumlardan herhangi birine sahipseniz bu ilacı kullanmayınız:

mide ülseri veya mide ya da bağırsaklarda aktif kanama;
tekrarlayan mide – bağırsak ülseri;
şiddetli kalp yetmezliği;
şiddetli yüksek tansiyon ve kalp atım sayısında artış ile birlikte görülen herhangi bir hastalık;
geçmişte nonsteroidal antiinflamatuar (NSAII) grubu ilaç¹ kullanımından kaynaklanan mide – bağırsak kanaması ya da mide – bağırsaklarda delinme öyküsü;
nonsteroidal antiinflamatuar (NSAII) grubu ilaçlara veya asetilsalisilik asit’e² alerji;
koroner atardamar (koroner arter) hastalığı;
geçmişte yaşanmış veya şu an mevcut ülseratif kolit³;
Crohn hastalığı⁴.

( ¹non-steroidal antiinflamatuar (NSAII) grubu ilaçlar [diklofenak (Cataflam, Diclomec, Dicloflam, Dolorex, Voltaren); ibuprofen (Brufen, Ibufen, Suprafen, Nurofen); indometasin (Endol); ketoprofen (Profenid); meloksikam (Melox, Exen, Zeloxim); naproksen (Aleve, Apranax, Aprol, Naprosyn, Synax); piroksikam (Felden, Oksikam); vb.])

[ ²asetilsalisilik asit (Aspirin, Asinpirine, Babyprin, Coraspin, Dispril, Ecopirin, vb.)]

( ³ülseratif kolit: Yalnızca kalın bağırsak ve rektumda bulunan, kalın bağırsağın iç yüzeyinde yaygın yaraların ve iltihabi kabarcıkların oluştuğu, kronik iltihabi bağırsak hastalığıdır. Rektum ile ilgili kanama, akıntı, kramp tarzında karın ağrıları, ishal, zayıflama, halsizlik ve ateş hastalığın başlıca belirtilerindendir.)

( ⁴Crohn hastalığı: İnce bağırsağın son 10 – 20 cm’lik kısmında meydana gelen ve nedeni bilinmeyen iltihabi bir rahatsızlıktır. Ancak sindirim kanalının herhangi bir yerinde de bulunabilir. Tekrarlayıcı ishal atakları, kramp şeklinde karın ağrıları, kilo kaybı ve birkaç gün ila birkaç ay devam eden ateş hastalığın başlıca belirtilerindendir.)

Eğer son 14 gün içerisinde rasajilin (Azilect), selejilin (Moverdin, Seldepar) ve benzeri MAO inhibitörleri⁵ grubuna ait herhangi bir ilaç kullandıysanız İbuprofen / Psödoefedrin kullanmayınız. Tehlikeli bir ilaç etkileşimi meydana gelebilir ve bu durum ciddi yan etkilere sebep olabilir.

( ⁵MAO inhibitörleri [moklobemid (Aurorix); rasajilin mezilat (Azilect); selejilin hidroklorür (Moverdin)])

Eğer aşağıdaki durumlardan herhangi birine sahipseniz, İbuprofen / Psödoefedrin kullanmanın sizin için güvenli olup olmadığını doktorunuza veya eczacınıza sorunuz:

sigara kullanımı
geçirmiş olduğunuz mide ülseri veya mide kanaması öyküsü;
karaciğer ve / veya böbrek hastalığı
şeker hastalığı (diyabet);
prostat büyümesi veya idrar yapma problemleri;
beyin damarlarıyla ilgili ya da onlardan kaynaklanan bir hastalık;
göz tansiyonu (glokom);
geçmişte yaşanmış veya şu an mevcut nefes darlığı (bronşiyal astım⁶);
kanama veya kan pıhtılaşma bozukluğu;
yüksek tansiyon (hipertansiyon), kalp hastalığı, konjestif kalp yetmezliği;
herhangi bir tiroid bozukluğu;
sistemik lupus eritematosus⁷.

( ⁶bronşiyal astım: Nefes darlığı. Akciğerlerdeki hava yollarında ortaya çıkan yaygın daralma ve buna bağlı solunum zorluğu nöbetleriyle belirgin hastalık.)

( ⁷sistemik lupus eritematozus: İltihabi bir bağ dokusu hastalığıdır. Ateş, güçsüzlük, eklem ağrıları; yüz, boyun ve kollarda yaygın kırmızımsı cilt tahrişleri ve kansızlık hastalığın belirtilerindendir.)

Nonsteroidal antiinflamatuar (NSAII) ilaç grubundan bir ilaç almak hayati tehlike yaratacak kalp ya da dolaşım problemleri riskini artırabilir. Kalp krizi veya felç de bu risklere dahildir. İbuprofen’in kullanım süresi arttıkça bu riskler de artacaktır. İbuprofen / Psödoefedrin’i kalp bypass ameliyatından hemen önce veya sonra kullanmayınız.

Nonsteroidal antiinflamatuar (NSAII) grubu ilaçlar mide ya da bağırsaklarda kanama veya delinme de dahil olmak üzere ağır yan etkilere sebep olabilir. Bu gibi durumlar bu gruba dahil ilaçların kullanımı sırasında kendini belli etmeden meydana gelebilir ve ölümcül olabilir, özellikle de yaşlılarda.

dolorin cold tabletGebelik ya da Emzirme Döneminde İbuprofen / Psödoefedrin Kullanabilir miyim?

Hamileliğin son 3 ayı içerisinde İbuprofen kullanmak bebekte doğumsal kusurlara ve uzamış doğuma sebep olabilir. Psödoefedrin de doğmamış bebek için zararlı olabilir. Eğer hamileyseniz veya tedavi dönemindeki tarihlerde hamile kalmayı planlıyorsanız hekiminize danışmadan bu ilacı kullanmayınız. İbuprofen ve Psödoefedrin anne sütüne geçebilir. Eğer bebek emziriyorsanız doktorunuza danışmadan bu ilacı kullanmayınız.

Araç ve Makine Kullanırken İbuprofen / Psödoefedrin Kullanabilir miyim?

İbuprofen / Psödoefedrin’in araç ve makine kullanımı üzerine etki göstermesi beklenmez ancak yine de ilacın kendi üzerinizde nasıl bir etki oluşturacağını görmeden araç ve makine kullanmaktan kaçınınız.

İbuprofen / Psödoefedrin Nasıl Kullanılır?

Bu ilacı kullanım direktifleri doğrultusunda veya doktorunuz tarafından size belirtilen (reçete edilen) şekilde kullanınız. İlacı kesinlikle daha yüksek dozlarda veya tavsiye edilenden daha uzun süre boyunca kullanmayınız. Soğuk algınlığı ilaçları genellikle soğuk algınlığı belirtilerinin iyileşmesine yetecek kadar kısa bir süre için kullanılır.

İbuprofen’in aşırı dozda kullanılması mide veya bağırsaklarda hasara sebep olabilir. Yetişkinler doz başına 800 miligramdan veya günde 3200 miligramdan (4 maksimum doz) daha fazla dozda İbuprofen almamalıdırlar. Ağrı, ateş, ödem gibi durumların tedavisi için İbuprofen’i mümkün olan en düşük dozda ve en kısa süre ile kullanınız.

İbuprofen’in midede yol açabileceği tahrişi azaltmak amacıyla İbuprofen / Psödoefedrin’i yemekle veya sütle birlikte alınız.

Tablet formdaki ilacınızın her dozunu 1 bardak su ile birlikte alınız.

3 günden fazla süren yüksek ateşiniz varsa veya ilacı kullanmaya başladıktan 7 gün sonra durumunuzda iyileşme olmadıysa ya da yeni belirtiler oluştuysa doktorunuzu arayınız.

Eğer bir ameliyat geçirecekseniz cerrahınıza bir süre önceden İbuprofen / Psödoefedrin kullandığınızı söyleyiniz. İlacı kullanmayı kısa bir süreliğine durdurmanız gerekebilir.

Bir çocuğa soğuk algınlığı veya öksürük ilacı vermeden önce her zaman doktora danışınız. Çok küçük çocuklarda öksürük veya soğuk algınlığı ilaçlarının yanlış kullanımı ölüme sebebiyet verebilir.

Doktor tarafından aksi belirtilmedikçe bu ilacı 12 yaşından küçük çocuklara vermeyiniz.

Bir Doz Almayı Unutursam Ne Olur?

Soğuk algınlığı ilaçları genellikle yalnızca ihtiyaç duyulduğunda kullanılır. Dolayısıyla bir doz alım planlamanız olmayabilir. Ancak ilacı düzenli olarak kullanıyorsanız ve eğer bir doz almayı unuttuysanız hatırladığınız an bu dozu alınız. Eğer hatırladığınızda bir sonraki dozun vakti yaklaşmışsa almadığınız dozu atlayınız ve ilacı planladığınız düzende almaya devam ediniz. Unuttuğunuz doz için ekstra ilaç almayınız.

Fazla Doz Alırsam Ne Olur?

Hemen acil servise başvurunuz.

Doz aşımı belirtileri şu gibi durumları içerebilir: Mide bulantısı, kusma, mide ağrısı, baş dönmesi, huzursuzluk veya sinirlilik hissi, bulanık görme, terleme, solunum problemleri, ani hastalık nöbeti (irade dışı kasılmalar), bilinç kaybı.

İbuprofen / Psödoefedrin Kullanırken Nelerden Kaçınmalıyım?

Başka bir öksürük, soğuk algınlığı veya ağrı kesici ilaç kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışınız. İbuprofen ve Psödoefedrin birçok farklı kombinasyon haldeki ilacın içerisinde yer alır. Belirli bazı ilaçları birlikte almak aynı ilaçtan çok fazla almanıza sebep olabilir. Aldığınız ilaçların içeriğini okuyunuz ve İbuprofen veya Psödoefedrin içerip içermediğini kontrol ediniz.

Alkol kullanmaktan kaçınınız. Bu ilaç ile birlikte alkol almak mide kanaması riskini arttırabilir.

İbuprofen / Psödoefedrin’in Yan Etkileri

Alerjik reaksiyon belirtileri olan şu sıkıntılardan herhangi bir ya da birkaçına sahipseniz acil sağlık yardımı isteyiniz: ürtiker (kurdeşen); nefes almada zorluk; yüzde, dudaklarda, dil ya da boğazda şişkinlik.

Eğer aşağıdaki gibi ciddi yan etkilerden herhangi birine sahipseniz ilacın kullanımını durdurunuz ve hemen doktorunuza başvurunuz:

göğüs ağrısı, güçsüzlük, halsizlik, nefes darlığı, görme veya denge problemleri;
siyah, kanlı veya katranımsı dışkı; kan öksürme veya kahve telvesi şeklinde kusma;
hızlı, çarpıntılı veya düzensiz kalp atışları;
ağır baş dönmesi, kaygı, huzursuzluk hissi, sinirlilik hali;
kolay kanama veya çürük oluşumu, alışılmadık güçsüzlük, halsizlik, yüksek ateş, titreme, vücut ağrıları, grip belirtileri;
tehlikeli derecede yüksek tansiyon (ağır baş ağrısı, kulaklarda çınlama, bilinç bulanıklığı, göğüs ağrısı, nefes darlığı);
normalden az idrar yapma veya hiç idrar yapamama;
ağır cilt döküntüsü (ciltte kızarıklık, kaşıntı, kabartı vb.);
titreme, ışığa karşı aşırı hassasiyet, cilt üzerinde mor benekler ve/veya ani hastalık nöbeti (irade dışı kasılmalar).

Daha hafif yan etkiler de görülebilir, bunlar:

mide bozukluğu, mide bulantısı, kusma, ishal, kabızlık;
şişkinlik, gaz, iştah kaybı;
baş dönmesi, baş ağrısı, heyecanlı veya huzursuz hissetme;
uyku hali, uykusuzluk;
hafif kaşıntı veya cilt döküntüsü (kızarıklık, kabartı vb.).

Bu liste görülebilecek bütün yan etkilerin eksiksiz bir listesi değildir, burada yer alanlar dışında başka yan etkiler de görülebilir. Alışılmadık ya da sıkıntı yaratan bir durumla karşılaştığınızda doktorunuza başvurunuz. Yan etkiler ile ilgili tıbbi tavsiyeler için doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

Sponsorlu bağlantılar
ÖZEL ARAMA FORMU

ARADIĞINIZI BULAMADIYSANIZ BURADAN ARAYIN

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık