Düden Şelalesi’nde sonbahar cümbüşü

duden13Düden Şelalesi’nde sonbahar cümbüşü

Türkiye’nin pek çok yerinde mevsimin ilk karıyla kış soğuk yüzünü gösterirken Antalya’da sonbahar devam ediyor. Şehir merkezine 10 kilometre mesafedeki dünyaca ünlü Düden Şelalesi’nde sonbahar renk cümbüşü şeklinde yaşanıyor.

Milyonlarca turistin doğal güzelliğini görmek için geldiği şelalede yazın doğal klima etkisi ile insanlar serinlerken şimdilerde sararan yapraklarını döken asırlık çınarlara yeniden yeşermeye başlayan doğal bitki örtüsü eşlik ediyor.

Antalya-Burdur karayolu üzerindeki Kırkgözler ve Pınarbaşı kaynaklarının birleşerek yaklaşık 15 kilometre yer altından giderek Varsak bölgesindeki Düdenbaşı isimli bölgede 38 metre yüksekten döküldüğü yerdeki şelale her mevsim ayrı bir güzellik sunuyor ziyaretçilerine.

Küresel ısınmanın etkisiyle zaman zaman suyu azalan Düden Şelalesi sonbaharda debisinin en yüksek olduğu günleri yaşıyor.

Gürül gürül akan suyu, mağaraları, bitki örtüsü ve doğal güzelliği ile günde yaklaşık 3 bin civarında ziyaretçiyi cezbeden Düden Şelalesi bugünlerde sararan ve dökülen yapraklarıyla sonbaharın güzelliklerini gösteriyor.

Turistlerin doğal güzelliğini görmek için tercih ettiği şelaleye Antalyalılar ise su şırıltıları eşliğinde kafa dinlemek için geliyor.

Yaklaşık 10 kilometre boyunca geçtiği bölgelere canlılık vererek Lara bölgesinde 40 metre yükseklikteki falezlerden ikinci bir şelale şeklinde Akdeniz’e dökülen Düden pek çok kişinin hatıra fotoğraflarında yer tutuyor.
RESİMLERİN BÜYÜK HALİNİ GÖRMEK İÇİN ÜZERİNE TIKLAYINIZ

Sponsorlu bağlantılar
ÖZEL ARAMA FORMU

ARADIĞINIZI BULAMADIYSANIZ BURADAN ARAYIN

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık