DUVAR KAĞIDI NASIL YAPIŞTIRILIR? NASIL SEÇİLİR?

NASIL SEÇİLİR?

MALZEMELER:Duvar kağıdınız, yapıştırıcı için fırça, tüysüz sert rulo (duvar kağıdı rulosu), makas, toz duvar kağıdı yapıştırıcısı, karıştırma çubuğu, kova

HAZIRLIK: Yüzey kuru, temiz, düzgün ve eski kağıtlardan arındırılmış olmalıdır. Çatlak ve oyuklar kapatılmış olmalıdır. Sıva, kireç, alçı gibi yüksek emici duvarlarda duvar kağıdı uygulanmadan birkaç saat önce astar veya binder atılmalıdır.

Yüzey yağlı boya ise yüzeye zımpara ve sonra geçiş astarı uygulanmalıdır. Yağlı boya ve fayans üzerine direkt duvar kağıdı uygulanmaz. Duvarda küf var ise çamaşır suyu ile temizlenebilir.

DUVAR KAĞIDI NASIL YAPIŞTIRILIR?

Duvarınızın yüksekliğini ölçerek, duvar kağıdınızı bu ölçüden 5-10cm. daha fazla kesin. Duvar kağıdının desenine göre bu ölçüyü arttırın.
Toz duvar kağıdı yapıştırıcınızı yarım kova soğuk suya dökerek karıştırın. 2 -3 dakika bekledikten sonra tekrar karıştırın. 20 dakika daha bekledikten sonra kuvvetli bir karıştırma daha yapın. Zeytinyağı kıvamını elde edin.
Yapıştırıcıyı fırçayla bütün kağıda eşit miktarda, bolca sürün.
5-10 dakika kağıdın yumuşamasını bekleyin ve duvar kağıdınızı yapıştırın.
Yan sıraya geçtiğinizde kağıdınız desenliyse desenlerini hizalayın.
Yapıştırdığınız her rulodan sonra temiz bir bez veya sert duvar kağıdı rulosu ile yapıştırdığınız kağıdın kurumadan altta kalan hava boşluklarnı çıkartın.

UYARILAR:

Büyük desenli duvar kağıtlarında kesim yaparken desenlerin birleşmesine dikkat edin.
Duvar kağıdı kaplayacağınız odanın zemininin 3 katı kağıt satın alın.(Örn. odanın zemini 10 metrekare ise 30 metrekare duvar kağıdı satın almalısınız.)
Uygulamadaki fireleri hesaba katarak duvar kağıdınızı ihtiyacınızdan 1 rulo fazla satın alın.
Birden fazla duvar kağıdı satın alırken renk tonunun farkı olmaması için barkod numarasına göre değil parti numarasına göre kağıdınızı seçin. Parti numarası duvar kağıdının fabrika çıkış zamanını gösterir. Aynı kağıt bile olsa farklı zamanlarda fabrikadan çıkmış duvar kağıtlarında renk tonu farklı olur.
Duvar kağıdınıza uygun yapıştırıcı kullanın. (İnce kağıtlar için normal yapıştırıcı, kalın duvar kağıtları, boyanabilir duvar kağıtları, vinil duvar kağıtları, tekstil duvar kağıtları için daha kuvvetli profesyonel yapıştırıcılar kullanın.
Boyanabilir duvar kağıdını yapıştırıldıktan birkaç gün sonra isterseniz boyayabilirsiniz.
Vinil duvar kağıtlarını yapıştırdıktan birkaç gün sonra direkt silebilirsiniz. Ayrıca boyanabilir duvar kağıtlarını da silinebilir su bazlı duvar boyası ile boyadığınızda 1 ay sonra silebilirsiniz.
Boyanabilir duvar kağıtları için en uygun boya su bazlı silinebilir boyalardır.
İyi yapıştırılmış bir duvar kağıdı 7 seneden fazla kullanılabilir.

Sponsorlu bağlantılar
ÖZEL ARAMA FORMU

ARADIĞINIZI BULAMADIYSANIZ BURADAN ARAYIN

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık