Ebegümeci Çayı Nasıl Hazırlanır Ebegümeci Çayının Faydaları

Ebegümeci Çayı Nasıl Hazırlanır

Çeyrek litre kaynamış iyi suya 2-4 çay kaşığı kurutulmuş ebegümeci atıp 10 dakika demlenmesini bekledikten sonra içebilirsiniz.

Ebegümeci Çayının Faydaları

Malvaceae familyasından olan ebegümeci (Latince; Althaea officinalis, Malva sylvestris, Malva neglecta) deniz kenarlarına, bataklık ve nehir kenarlarına, rutubetli ortamlara özgü bir bitkidir. Avrupa Kuzey Afrika ve Asya’nın bazı bölgelerinde doğal olarak yetişen ebegümeci ülkemizde farklı noktalarda doğal olarak büyüyebilmektedir. Aynı bitki ailesinde yaklaşık 1000 farklı tür bulunmaktadır ve bunların bazıları farklı koşullarda yetiştirilebilmektedir.

Ebegümeciyle aynı familyadan olan diğer bitkiler arasında hibiskus, kola fındığı ve kakaoyu sayabiliriz. İngilizce adı olan “Mallow” Yunanca “yumuşatmak” anlamına gelen bir sözcükten türeyen ebegümeciye bu ad cildi yumuşatması ve sindirim sistemini rahatlatması dolayısıyla verilmiş.

Boğaz kuruluğuna iyi gelir
Kuru öksürüğü geçirir
Gastrit ülser tedavisinde kullanılır
Mide ağrılarını hafifletir
Cilde yumuşaklık verir
Sindirimi hızlandırır
Bağışıklık sistemini güçlendirir
Yatıştırıcı etkisi vardır

taze-ebegumeci-bitkisiEbegümecinin Sağlığa Faydaları

Tarihte besin kaynağı olarak farklı kültürlerde kullanılmış olan ebegümecinin kökü, yaprakları ve çiçekleri çeşitli rahatsızlıkların tedavisinde kullanılabilir. Ebegümeci suyu cildi canlandırmak için yüz yıkama suyu olarak kullanılabilir. İçeriğinde bulunan ramnoz, galaktoz, galakturonik asit ve glukuronik asit sindirim sisteminde yaşanan gaz, hazımsızlık, kabızlık gibi sorunlara iyi gelir.

Ebegümecinin faydaları hakkında araştırmaların sayısı az olmakla birlikte yapılan bazı araştırmalar solunum yolu, sindirim sistemi ve cilt için bir anti-enflamatuar olarak kullanılabileceği yönünde sonuçlara sahiptir. Boğaz ağrısı, diş eti iltihapları için kullanılabilir. Çay formunda ya da soğuk içecek olarak tüketildiğinde gastrointestinal rahatsızlıkların tedavisine yardımcı olur.

Ebegümecinin Tarihi

Antik Yunan ve Roma döneminden beri kullanılmaktadır. M.Ö. 8. yüzyıldan bu yana ebegümeci yaprakları ve kökü besin kaynağı olarak ve hastalık tedavisinde kullanılmıştır.

Ebegümecinin Yan Etkileri

Ebegümeci bitkisi genel olarak güvenli bir bitki olarak kabul edilmektedir. Hamilelik döneminde ve emzirme döneminde kullanım için doktorunuza başvurun.

BUNLARADA BAKABİLİRSİNİZ

Ekinezya Çayı Nasıl Hazırlanır Ekinezya Çayının Faydaları

Enginar Çayı Nasıl Hazırlanır Enginar Çayının Faydaları

Fesleğen Çayı Nasıl Hazırlanır Fesleğen Çayının Faydaları

Hibiskus Çayı Nasıl Hazırlanır Hibiskus Çayının Faydaları

Sponsorlu bağlantılar
ÖZEL ARAMA FORMU

ARADIĞINIZI BULAMADIYSANIZ BURADAN ARAYIN

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık