Empirizm (Deneycilik) Nedir

Empirizm (Deneycilik) Nedir

Bilgiye deneyle varılabileceğini ileri süren felsefi sisteme empirizm denir.Empirizme göre genel geçer bilgi vardır.Bu bilginin kaynağı da deneydir.Empirizm 17 ve 18. yüzyıllarda sistemleşerek felsefede yer almıştır.Bu yüzyıllarda John Locke ve David Hume gibi düşünürler, empirizmi geliştirerek sistemli bir felsefe görüşü haline getirmişlerdir.

John Locke (Con Lok, 1632-1704)’a göre zihinde bulunan her düşünce mutlaka daha önceden duyumlarda da vardır.John Locke’a göre bilginin gerçekleşmesinde iki aşama vardır:

1. Dış deney (duyumlama): Duyu organları yoluyla edinilen izlenimlerdir.

2. İç deney (düşünme): Duyumlama yoluyla elde edilen izlenimlerin işlenerek önermeler biçiminde bilgiye dönüşmesidr.

soru cevapDavid Hume (Deyvid Hiyum, 1711-1776), deneyciliği şüpheciliğe kadar götürmüştür.Hume’a göre zihinde izlenimler ve düşünceler vardır.İzlenimler, görürken, işitirken, severken ya da nefret ederken algılanan canlı duyumlardır.Düşünceler ise bu canlı duyumlardan ve izlenimlerin canlılığını kaybetmiş kopyaları, hatırlama ve hayal gücü tasavvurlarıdır.Aklın ve mantığın ilkeleri de yine izlenimlere dayanır.

Condillac, empirizmi, sansüalizm yönünde geliştirmiştir.Doğru bilginin sadece duyumlarla elde edilebileceğini savunan görüş duyumcu görüş (sansüalizm) adını alır.

Herbert Spencer ise evrimci bir yaklaşımla bireylerin, hayatı boyunca yapılmış olduğu bütün deneyimleri, kalıtım yoluyla önceki kuşaklardan almış olduklarını savunmuştur.Böylece Spencer, empirizmi, türlerin yapmış olduğu deneyler toplamı olarak görmüş ve kalıtımla temellendirmeye çalışmıştır.

Sponsorlu bağlantılar
ÖZEL ARAMA FORMU

ARADIĞINIZI BULAMADIYSANIZ BURADAN ARAYIN

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık