Endonezya Nasıl Bir Ülkedir,Endonezya’nın önemli şehirleri

Endonezya Nasıl Bir Ülkedir,Endonezya’nın önemli şehirleri

Endonezya Güneydoğu Asya’da yer alan bir ülkedir. 17.508 adadan oluşan ülke oldukça kalabalık bir nüfusa sahiptir. Ülkenin büyük çoğunluğu Müslümandır bu nedenle dünyadaki Müslüman nüfusunun büyük kısmını da burada yaşayan kişiler oluşturur.

Endonezya’nın başkenti Cakarta’dır. Ülkenin yüz ölçümü 1.919.440 km² ‘dir. Ülkede konuşulan resmi dil Endonezce’dir. Endonezya Cumhuriyet ile yönetilen bir ülkedir. Endonezya’nın nüfusu yaklaşık olarak 237.424.363’tür. Ülke 5 Güney enlemi ve 120 Doğu boylamı arasında yer alır.

Endonezya’nın nüfus özellikleri:

Endonezya dünyanın en kalabalık İslam ülkesidir. Ülkede birçok etnik grup vardır. Bunlar Çinliler, Hindular, Papular, Bataklar ve Alaslardır. Ülkede nüfus dağılımı dengesizdir. Nüfus yoğunluğunun en fazla olduğu yer Java adasıdır. Nüfus yoğunluğunun en az olduğu yer ise İrian Barat bölgesidir. Halkın %90’ı Müslüman kalanı ise Budist, putperest ve Hristiyandır.

Endonezya’nın ekonomik yapısı:

Ülkenin ekonomisi genellikle tarıma dayalıdır. Ayrıca sanayi ve madencilik de gelişmiştir. Endonezya’da yetiştirilen başlıca tarım ürünü pirinçtir. Ancak pirincin çok tüketilmesinden dolayı dışarıya ihraç edilememektedir. Pirinçle beraber çay, mısır, yer fıstığı, tütün, patates, kahve, soya fasulyes ide yetiştirilir. Ülke ekonomisine katkı büyük ölçüde ormanlardan sağlanır. Orman ürünlerinde Endonezya 2. sıradadır. Ülke birçok yönden dışarıdan gelecek yardımlara muhtaçtır.

Endonezya’nın iklimi:

Endonezya ekvatorda yer aldığı için ülkede ekvatoral iklim görülür. Ülkenin en önemli özelliklerinden birisi muson rüzgarlarının etkisiyle bol yağış almasıdır. Ortalama yıllık sıcaklıklar oldukça fazladır. Sıcaklık ortalama 25 derecedir.

Endonezya’nın fiziki yapısı:

Endonezya’da oldukça fazla volkan vardır. Bu volkanların çoğu sönmüştür. Ülkenin kıyıları girintili çıkıntılıdır. Endonezya’da bulunan adaları birbirinden ayıran yerlerde deniz oldukça derindir. Ülkenin güney kısmındaki ovalar tarım için oldukça verimlidir. Güneydeki dağlar daha alçaktır ve denize paralel uzanır.

Endonezya’nın önemli şehirleri:

Endonezya’daki başlıca önemli şehirler Banda Aceh, Bandung, Bekasi, Jakarta, Jambi, Samarinda, Semarang, Surabaya, Yohyakarta’dır.

Endonezya ile vize durumu:

2013 yılından itibaren Türkiye ile Endonezya arasındaki vizeler kalkmıştır. Endonezya ile Türkiye’ye vizesiz geçiş yapılabilir.

Sponsorlu bağlantılar
ÖZEL ARAMA FORMU

ARADIĞINIZI BULAMADIYSANIZ BURADAN ARAYIN

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık