Endoskopi sonrası gastrit teşhisi konulunca ne yapılıyor?


Endoskopi yapılırken hastanın midesinden an az iki tane küçük parça alırız ve bu parçaları helicobacter pylori mikrobu var mı yok mu diye test ederiz.
Helicobacter pylori sonucu ne olursa olsun bu hastaların çoğunda semptomlara yönelik tedavi yapılır. Asit baskılayıcı ilaçlar ve hastanın şişkinlik, gaz şikayetlerini ortadan kaldıracak ilaçlar verilir. Ayrıca gastrite neden olabilecek etkenlerden uzak kalması istenir. Sigara, kötü beslenme gibi…
Eğer araştırma sonucunda helicobacter pylori pozitif çıkarsa ve hastanın ülseri yok sadece gastriti varsa, burada tedavi konusunda büyük bir tartışma sözkonusudur.
Gastriti olup da helicobacter pylori’si pozitif olan her hastada helicobter pylori’yi yok edici tedavi uygulamak gerekir mi? Hekimler burada iki ayrı görüşü savunuyorlar: ‘Madem mikrop var mikrobu yok edecek tedavi yapalım.’ Ya da ‘Bugüne kadar yapılan araştırmalar göstermiştir ki bu mikrobu yok etmek hastanın şikâyetlerini ortadan kaldırmıyor. Bu nedenle helicobacter ploriyi yok edecek bir tedavi yapmayalım.’
Bu konuda ben kişisel olarak şöyle düşünüyorum: ‘Eğer bir hastaya gastroskopi yapılmışsa ve helicobacter pylori’nin var olduğu görülmüşse mutlaka bakterinin yok olması için tedavi yapılmalıdır. Çünkü bu, ileride ülser oluşumuna veya daha nadir olarak kansere yol açabilen bir etki gösterebilir. Helicobacter tedavisi yapılır, şikayetler geçmezse semptomlara yönelik tedavi yaparız.
Sorun stres olabilir
Çok sayıda şikâyete rağmen endoskopide mide normal ise bu hastaların çoğunda aşırı stresli bir yaşam, ailevi sorunlar, işle ilgili problemler olabilir. Doktor hastayı iyi dinlerse antidepresan ilaçla hastanın sorunları ortadan kalkabilir. Bize midesiyle ilgili şikâyetlerle başvuran birçok hastada organik sorun bulunmadığını görüyoruz. Biz buna fonksiyonel dispepsi diyoruz. Bunlarda sindirim sistemi hareket bozuklukları, asit salgısında farklılıklar olabiliyor.

Sponsorlu bağlantılar
ÖZEL ARAMA FORMU

ARADIĞINIZI BULAMADIYSANIZ BURADAN ARAYIN

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık