Endüstriyel Mutfaklar ve Kullanım Alanları

Endüstriyel Mutfaklar ve Kullanım Alanları

Aklımıza mutfak dendiğinde gelen görüntü genellikle evlerimizdeki belli bir oda veya alanda bulunan, birbirinden farklı malzemelerin bir araya gelerek oluşturduğu veya ankastre düzende gömülü şekilde bir bütünlüğe sahip ocak, fırın, lavabo, tezgah gibi başlıca yapılardan oluşan bir mekan olmaktadır. İnsanların temel ihtiyacı olan yemek ihtiyacının giderilmesi için çeşit çeşit yemeklerin yapıldığı ve sadece bir zorunluluk anlamında kullanılan değil, farklı lezzetlerin ve tatların ortaya çıkartıldığı adeta bir lezzet fabrikası veya laboratuvarı haline gelen mekanlar olan mutfaklar, temiz kullanıldığında içinde nefis kokuların barındığı ve mükemmel lezzetlerin bulunduğu alanlardır. Endüstriyel Mutfak ve kullanım alanları günden güne artan bir yelpazeye sahiptir.

Evlerimizin genellikle ayrı bir bölümünün mutfak olarak kullanıldığını ve buzdolabı, fırın gibi büyük eşyaların yanında diğer yemek yapma birimlerinin ve yemek malzemelerinin de bu alanda bulunduğunu bilmekteyiz. Bunun yanında özellikle yeni nesil ev düzenlerinde mutfak olarak kullanılan alanlar salonla birleşik bir halde de karşımıza çıkabilmektedir.

endüstriyel mutfakKlasik bir ev hayatında genellikle günde bir veya birkaç kez yemek yendiği düşünülür ise buralarda kurulan mutfak sistemlerinin genellikle bu seviyede kullanım oranına göre kurulduğunu görebiliriz. Ancak insanların sadece evlerinde yemek yemediklerini ve dışarıda yenilen hazır yemeklerin başlı başına kendine bir sektör oluşturduğunu düşünürsek bu tarz basit mutfakların günde binlerce insana yemek hizmeti veren otel, cafe, restoran gibi mekanlar için kullanışsız ve yetersiz olacağını düşünmek zor olmayacaktır. Bu noktada ortaya çıkan bir sistem olarak endüstriyel mutfakları gösterebiliriz. Genellikle metal malzemeden kurulan ve yoğun ve öoklu şekilde uğraş verilen bir yemek yapma sürecine ev sahipliği yapan bu mutfak yapıları anlaşılacağı üzere geniş ve çok fonksiyonu şekillerde kurulmaktadır. Farklı usullerde yemek hizmeti veren bir restorandan örnek verecek olursak aynı anda gelen bir ızgara veya salata siparişini en kısa zamanda karşılayabilmek adına bu tarz endüstriyel mutfaklar fayda gösterirler. Küçük ölçekli olarak görebileceğimiz otel, restoran, cafe, büfe, pastane gibi yemek servisi yapan mekanların mutfaklarının yanında direkt olarak sipariş üzerine hizmet veren büyük catering firmaları veya yemek fabrikaları da bu tarz mutfak dizaynlarını daha büyük ölçeklerde kullanmaktadırlar.

Mutfak dekorasyonu fiyatları konusunda bilgi sahibi olmak yaptıracağınız endüstriyel mutfağın ne kadar mal olacağı konusunda fikir sahibi olmanızı sağlayacaktır

Sponsorlu bağlantılar
ÖZEL ARAMA FORMU

ARADIĞINIZI BULAMADIYSANIZ BURADAN ARAYIN

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık