Erasmus Sınavı Nasıl Kazanılır

Erasmus Sınavı Nasıl Kazanılır

Erasmus programının amacı Avrupa’da yükseköğretim kurumlarının birbirleri ile işbirliği geliştirmesini teşvik etmektir. Kurulan ilişki ve işbirliği çerçevesinde eğitim kurumları arasında öğrenci ve personel değişimi için karşılıksız mali destekler sağlanır. Programdan faydalanmak için ise öğrencilerde belirli şartlar aranır ve Erasmus yabancı dil yeterlilik sınavına tabii tutulurlar. Peki, öğrenciler bu sınavı nasıl geçebilirler?

Öğrenci katılmak ya da gitmek istediği üniversite programının hangi dilde yeterlilik aradığını öğrenmelidir. Bunun tespitinin ardından faydalanmak istediği dönemi tespit ederek o dönem için yeterli ganoya sahip olmalıdır. Dönem tespitinin ardından sınav ve başvuru tarihlerini öğrenek bu tarihlere göre kendisine bir çalışma programı çıkarmalıdır. En önemli etken düzenli ve sistemli çalışmaktır.

Erasmus sınavlarına hazırlanılırken, öğrenciler yabancı dil kurslarından faydalanabilirler. Ayrıca birçok üniversitenin yabancı dil meslek yüksekokulunda bu yönde kurslar verilmektedir. Tabii bu kurslara gitmeden de sınavdan geçilebilir. Sınavlar üniversiteden üniversiteye farklılık göstermek kaydıyla, genel olarak okuma/anlama ve dinleme şeklinde yapılmaktadır. Bazı üniversiteler konuşma ve yazma şeklinde de sınava tabii tutabilirler.

Çalışma programında hangi çalışmaya ağırlık verileceği önceden belirlenmelidir. Öğrenci kendisindeki eksikleri tespit edip ona göre plan yapmalıdır. Dilbilgisi zayıf olan bir öğrenci doğal olarak dilbilgisi ağırlıklı çalışmalıdır veya okuma becerisi zayıf olan öğrenci buna ağırlık vermelidir.

Bu sınava hazırlanmak isteyen öğrencinin yapabileceği en etkili çalışma çıkmış sorulara ulaşıp soru tarzları ve kullanılan farklı kelimeleri öğrenmektir. Çıkmış sorulara ulaşılamaması durumunda ise en çok kullanılan yabancı kelimeleri program dâhilinde öğrenebilirler. Öğrenilen kelimeler mümkün olduğunca cümle içerisinde ve paragraf aralarında kullanılarak öğrenilmelidir. Aksi halde düz ezbere dayalı öğrenme şekli öğrenciye fayda sağlamaz. Ayrıca yeni öğrenilen bir kelimenin anlamı ise yine o dildeki açıklamasıyla öğrenilmelidir.

Sınavda okuma hızı zaman kazandıracağı için bol bol okuma çalışması yapılmalıdır. Okuduğunu anlama açısından faydalı olacak şekilde de çeviri yapılmasında fayda vardır. Çeviri yapabilen öğrencinin okuma hızı artar. Bunu yaparken de, öğrenci, öğrendiği kelimelerin hangi anlamlarda kullanıldığını daha iyi öğrenir. Çalışmanın ise dinleme ile desteklenmesi gerekir. Dinleme çalışmasının en etkili yolu dinlediğini tekrar etmektir. Duyduğunu tekrarlamak ise öğrencinin konuşma çalışmasını kolaylaştırır. Konuşma çalışması yapmak isteyen öğrenci ise duyduğu ya da dinlediği diyalogları tekrarlayarak bu eksikliğini giderebilir.

Sponsorlu bağlantılar
ÖZEL ARAMA FORMU

ARADIĞINIZI BULAMADIYSANIZ BURADAN ARAYIN

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık