Esin Ertan Esma Sultan Koleksiyonu 2014

Esin Ertan Esma Sultan Koleksiyonu 2014

Osmanlı modacısı olarak anılan Esin Ertan 2014 ilkbahar yaz sezonuna Esma Sultan Koleksiyonu ile giriş yaptı. Kendisine koleksiyonunun adının neden Esma Sultan olduğunu ve hikayesini sorduk. İşte Esma Sultan Koleksiyonunun hikayesi;

Esin Ertan: Padişah I. Abdülhamid’in kızı olan Esma Sultan’ın birçok özelliği var, Osmanlı devletinin beklide en zengin prensesiydi; tabii ki bu zenginliği şüphesiz tahtta 31 yıl kalan kardeşi padişah II. Mahmut’a borçluydu. Ortaköy’de bulunan günümüzde bir çok sanatsal ve kültürel etkinliğe hatta düğünlere ev sahipliği yapan ve kendi ismi ile anılan Esma Sultan Yalısında yasamaktaydı, Yeniçeriler tarafından tahta aday bile gösterilmiştir. Bir modacı olarak benim için en önemlisi Esma Sultan’ın dönemin İstanbul’unda bir stil ikonu olması yani sade sıklığı ile İstanbul hanımefendilerine yön vermesidir.

esin-ertan-2014-esma-sultan-koleksiyonu1778 yılında doğmuş olan Esma Sultan döneminde; Türk Kadınının sıklığı artık Osmanlı devletinin sınırlarını asmış, Fransa’nın başkenti olan Paris’e ulaşmıştı. 18. yüzyıl Fransa’sında, Fransa Kralı Meşhur XV. Louis ‘in eşi Madam Pompadour, Louvre Sarayı’nın bir odasını ‘Türk odası’ olarak düzenler ve bu odaya ‘Ala Turca’ yani ‘Türk tarzı veya Türk usulü’ adını verir.

Bu odanın en önemli özelliği Fransız Saray hanımlarının Türk Hanımları gibi giyinmesi, zarafet dili olarak Türkçe’nin konuşulması, içecek olarak da Türk kahvesinin içilmesidir. Türkçe’ de kullanılan ‘Alaturka’ sözcüğü de Fransızca ‘da bu dönemde ortaya çıkmış olan bu tanımlamadan dilimize geçmiştir. Yani günümüz dünyasında modanın kalbi ve beyni olarak kabul edilen Paris’te Osmanlı kadınının zarafeti taklit ediliyordu.
Resimlerin büyük halini görmek için üzerine tıklayın

Sponsorlu bağlantılar
ÖZEL ARAMA FORMU

ARADIĞINIZI BULAMADIYSANIZ BURADAN ARAYIN

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık