Esmax Film Kaplı Tablet Nasıl Kullanılır Yan Etkileri Nelerdir

Esmax Film Kaplı Tablet Nasıl Kullanılır Yan Etkileri Nelerdir

İlaç Etken Maddesi: Essitalopram okzalat
İlaç Marka İsmi: Esmax Film Kaplı Tablet

Bilgi:
Esmax Film Kaplı Tablet 10 mg; her bir film kaplı tablet 10 mg Essitalopram’a eşdeğer Essitalopram okzalat içerir. Esmax Film Kaplı Tablet 20 mg; her bir film kaplı tablet 20 mg Essitalopram’a eşdeğer Essitalopram okzalat içerir.

Essitalopram Nedir?

Essitalopram selektif serotonon geri alım inhibitörü (SSRI) grubundan bir antidepresandır. Essitalopram beyinde dengesiz hale gelerek depresyona veya anksiyeteye (endişe, kaygı) sebep olabilecek kimyasalları etkiler.

Essitalopram aşağıdaki durumlar ile ilgili bir ilaçtır:

yetişkinlerde görülen anksiyete (endişe, kaygı) olguları;
majör depresif olgular, yetişkinlerde görülen ağır depresif bozukluklar;
sosyal bunaltı bozukluğu (sosyal fobi);
yaygın bunaltı bozukluğu;
agorafobili* veya agorafobisiz panik bozukluğu.

( *agorafobi: Sıkıntı ve baş dönmesi eşliğinde kendini gösteren açık alan hastalğı; yabancı ve kalabalık yerlerden, boşluktan, yükseklikten korkma. )

Essitalopram burada yer almayan diğer tedavi edici amaçlar için de kullanılıyor olabilir.

Bu ilaç ile ilgili daha fazla bilgi edinmek için tıklayınız.

Essitalopram Hakkında Bilmem Gereken En Önemli Bilgiler Nelerdir?

Essitalopram’ı rasajilin mezilat (Azilect); selejilin hidroklorür (Moverdin) gibi MAO inhibitörleri grubuna ait ilaçlarla birlikte almayınız. Herhangi bir MAO inhibitörü* ilaç kullanıyorsanız ilacı kullanmayı bıraktıktan sonra Essitalopram kullanabilmeniz için en az 14 gün beklemelisiniz. Essitalopram kullanımını bıraktıktan sonra ise herhangi bir MAO inhibitörü* ilaç kullanabilmeniz için en az 14 gün beklemelisiniz.

{ *MAO inhibitörleri [moklobemid (Aurorix); rasajilin mezilat (Azilect); selejilin hidroklorür (Moverdin) }

İlk kez antidepresan kullanan kişilerde intihar ile ilgili düşünceler oluşabilir, özellikle de 24 yaşından küçüklerde bu durum görülebilir. Doktorunuzun tedavinizin en az ilk 12 haftasında sizi düzenli olarak kontrol etmesi gerekecektir.

Ruh halinde veya davranışlarda değişiklikler, anksiyete (endişe, kaygı), panik ataklar, uyku sorunları varsa; ya da düşüncesiz, alıngan, telaşlı, heyecanlı, saldırgan, agresif, huzursuz, hiperaktif (ruhsal veya fiziksel olarak) hissetme; veya intihar ve kendine zarar verme ile ilgili düşüncelere sahip olma gibi yeni ya da kötüleşen belirtilere sahipseniz hemen doktorunuza başvurunuz.

Bu ilacı eczane dışında başka bir mecradan veya farklı şekillerde almanız çok tehlikelidir. Bu ilacın kullanımı ve temini yalnızca sağlık profesyonellerinin kontrolünde ve direktifleri doğrultusunda olmalıdır.

Doktor tavsiyesi olmadan Essitalopram’ı 18 yaşından daha genç kişilere vermeyiniz.

Essitalopram Kullanmaya Başlamadan Önce Sağlık Uzmanıma Bildirmem Gerekenler Nelerdir?

Eğer Essitalopram’a veya ilacın bileşiminde bulunan maddelerden birine alerjiniz varsa, bu ilacı kullanmayınız.

Essitalopram’ı rasajilin mezilat (Azilect); selejilin hidroklorür (Moverdin) gibi MAO inhibitörleri grubuna ait ilaçlarla birlikte almayınız. Herhangi bir MAO inhibitörü* ilaç kullanıyorsanız ilacı kullanmayı bıraktıktan sonra Essitalopram kullanabilmeniz için en az 14 gün beklemelisiniz. Essitalopram kullanımını bıraktıktan sonra ise herhangi bir MAO inhibitörü* ilaç kullanabilmeniz için en az 14 gün beklemelisiniz.

{ *MAO inhibitörleri [moklobemid (Aurorix); rasajilin mezilat (Azilect); selejilin hidroklorür (Moverdin) }

Eğer herhangi bir ilaca alerjiniz varsa ya da aşağıdaki durumlardan herhangi birine sahipseniz bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza bildiriniz:

karaciğer veya böbrek hastalığı;
nöbet geçirmek veya epilepsi;
bipolar bozukluk (manik depresif bozukluk);
hap bağımlılığı veya intihar düşünceleri öyküsü.

Eğer bu durumlardan herhangi birine sahipseniz, Essitalopram’ı güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için bazı doz ayarlamalarına veya spesifik testlere ihtiyaç duyabilirsiniz.

İlk kez antidepresan kullanan kişilerde intihar ile ilgili düşünceler oluşabilir, özellikle de 24 yaşından küçüklerde bu durum görülebilir. Tedavinin ilk birkaç haftasında veya ilacın dozu değiştiğinde depresyon belirtileriniz ya da intihar düşünceleriniz kötüleşiyorsa hemen doktorunuza bildiriniz.

Aileniz ya da sizinle ilgilenen kişiler de ruh halinizdeki değişimler veya belirtiler konusunda dikkatli olmalıdırlar. Doktorunuzun tedavinizin en az ilk 12 haftasında sizi düzenli olarak kontrol etmesi gerekecektir.

Esmax_10mgGebelik ya da Emzirme Döneminde Essitalopram’ı Kullanabilir miyim?

FDA gebelik kategorisi C. Essitalopram doğmamış bebeğe zararlı olabilir. Ancak hamilelik sırasında antidepresan kullanımını bırakmak depresyonu nüksettirebilir. Eğer hamile kalmayı planlıyorsanız veya Essitalopram kullanımı sırasında hamile kaldıysanız doktorunuz ile konuşmadan ilacı kullanmayı bırakmayınız. Böyle bir durumda ne yapmanız gerektiği konusunda derhal doktorunuz ile görüşünüz.

Essitalopram anne sütüne geçer ve emzirilen bebeğe zarar verebilir. Eğer bebek emziriyorsanız doktorunuza danışmadan bu ilacı kullanmayınız.

Araç ve Makine Kullanırken Essitalopram’ı Kullanabilir miyim?

Essitalopram düşünce ve reaksiyonlarınızı bozabilecek yan etkilere sebep olabilir. Eğer araç veya makina kullanacaksanız ya da dinç ve uyanık olmayı gerektiren bir iş yapacaksanız dikkatli olunuz.

Essitalopram’ı Nasıl Kullanmalıyım?

Bu ilacı tam olarak size belirtilen (reçete edilen) şekilde kullanınız. Bu ilacı doktorunuz tarafından size reçete edilenden daha fazla dozda veya daha uzun süre boyunca kullanmayınız.

Doktorunuz bu ilaçtan en iyi faydayı sağlayabilmeniz için bazen dozaj değişikliklerine gidebilir.

İlacı her gün aynı saatte almaya özen gösteriniz. Reçetenizdeki talimatlara mutlaka uyunuz.

Essitalopram’ı yemeklerle birlikte veya öğün aralarında alabilirsiniz.

Tablet formdaki ilacınızın her dozunu bir bardak dolusu su ile birlikte alınız.

Sıvı formdaki Essitalopram’ı ise doğru dozda aldığınızdan emin olmak için, ilacınızı alırken ilacınız ile birlikte bulunan damlalık ya da ağız şırıngasını kullanınız. Yemek kaşığı ya da diğer başka bir araç – gereç kullanmayınız. Eğer herhangi bir doz ölçüm aletiniz yoksa eczacınızdan isteyebilirsiniz.

Kendinizi daha iyi hissetmeye başlamanız 4 hafta veya daha fazla sürebilir. Doktorunuz ile görüşmeden Essitalopram’ı kullanmayı bırakmayınız. Eğer ilacı birden keserseniz hoş olmayan yan etkiler ile karşılaşabilirsiniz.

Doktor tavsiyesi olmadan Essitalopram’ı 18 yaşından daha genç kişilere vermeyiniz.

Bir Doz Almayı Unutursam Ne Olur?

Eğer bir doz almayı unuttuysanız hatırladığınız an bu dozu alınız. Ancak eğer hatırladığınızda bir sonraki dozun vakti yaklaşmışsa almadığınız dozu atlayınız ve ilacı planladığınız düzende almaya devam ediniz. Unuttuğunuz doz için ekstra ilaç almayınız.

Fazla Doz Alırsam Ne Olur?

Eğer bu ilaçtan çok fazla miktarda aldığınızı düşünüyorsanız hemen acil servisi arayarak yardım alınız. Doz aşımı belirtileri şu gibi durumları içerebilir; mide bulantısı, kusma, titreme, terleme, hızlı kalp atışları, bilinç bulanıklığı, baş dönmesi, nöbet ve koma.

Essitalopram Kullanırken Nelerden Kaçınmalıyım?

Ağrı, eklem iltihabı, ateş veya şişlikler ile ilgili bir ilaç almadan önce doktorunuza bildiriniz. Bunlar asetilsalisilik asit (Aspirin, Asinpirine, Babyprin, Coraspin, Dispril, Ecopirin, vb. ); non-steroidal antiinflamatuar grubu ilaçlar [diklofenak (Cataflam, Diclomec, Dicloflam, Dolorex, Voltaren); etodolak (Etol, Edolar); ibuprofen (Brufen, Ibufen, Suprafen, Nurofen); indometasin (Endol, Endomet); ketoprofen (Profenid); meloksikam (Melox, Exen, Zeloxim); naproksen (Aleve, Apranax, Aprol, Naprosyn, Synax); piroksikam (Felden, Oksikam); vb. ] olabilir. Essitalopram ile birlikte bu ilaçların alınması kolay kanamalara ve çürüklere sebep olabilir.

Alkol kullanmaktan kaçınınız. Alkol Essitalopram’ın olası yan etkilerini arttırabilir.

Essitalopram düşünce ve reaksiyonlarınızı bozabilecek yan etkilere sebep olabilir. Eğer araç veya makina kullanacaksanız ya da dinç ve uyanık olmayı gerektiren bir iş yapacaksanız dikkatli olunuz.

Düzenli olarak diğer uyku verici ilaçlardan kullanıyorsanız (soğuk algınlığı veya alerji ilaçları, narkotik ağrı kesici ilaçlar, uyku hapları, kas gevşeticiler, nöbetler için kullanılan ilaçlar ve depresyon veya anksiyete ilaçlar gibi) doktorunuza söyleyiniz. Bu ilaçlar Essitalopram’ın sebep olduğu uykulu hali daha da arttırabilir.

Essitalopram’ın Yan Etkileri

Alerjik reaksiyon belirtileri olan şu sıkıntılardan herhangi bir ya da birkaçına sahipseniz Essitalopram kullanımını durdurunuz ve acil yardım desteği alınız: ürtiker (kurdeşen); nefes almada zorluk; yüzde, dudaklarda, dil ya da boğazda şişkinlik.

Eğer aşağıdaki gibi yeni ya da kötüleşen belirtilere sahipseniz hemen doktorunuza başvurunuz:

Ruh halinde veya davranışlarda değişiklikler, anksiyete (endişe, kaygı), panik ataklar, uyku sorunları; düşüncesiz, alıngan, telaşlı, heyecanlı, saldırgan, agresif, huzursuz, hiperaktif (ruhsal veya fiziksel olarak) hissetme; veya intihar ve kendine zarar verme ile ilgili düşüncelere sahip olma.

Aşağıdaki durumlardan herhangi birine sahipseniz hemen doktorunuzu arayınız ve acil sağlık desteği isteyiniz:

hızlı veya düzensiz kalp atışları, titremeler;
mide bulantısı, kusma, ishal, iştah kaybı;
güçsüzlük, halsizlik, bilinç bulanıklığı, halüsinasyonlar, nöbet;

Daha hafif yan etkiler de görülebilir, bunlar:

uyuşukluk hali, baş dönmesi;
uyku problemleri (uykusuzluk);
hafif mide bulantısı, kabızlık;
kilo değişimleri;
seks dürtüsnde azalma, iktidarsızlık, orgazm olma zorluğu.

Bu liste görülebilecek bütün yan etkilerin eksiksiz bir listesi değildir, burada yer alanlar dışında başka yan etkiler de görülebilir. Alışılmadık ya da sıkıntı yaratan bir durumla karşılaştığınızda doktorunuza başvurunuz. Yan etkiler ile ilgili detaylı tıbbi tavsiyeler için doktorunuza danışınız.

Sponsorlu bağlantılar
ÖZEL ARAMA FORMU

ARADIĞINIZI BULAMADIYSANIZ BURADAN ARAYIN

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık