DOLAR: 2.60 TL
EURO: 2.80 TL

ESTERGON

ESTERGON

Macaristan’da kent. Macarca adı Esztergom’dur. Tuna’nın sağ kıyısı üzerinde, Vaç dirseğinde yer alan Estergon, Kamarom iline bağlıdır. Nüfusu 35.000 (1993) dolayındadır. Karpat Dağları’ndan inen Gran Nehri’nin Tuna’ya karıştığı noktanın karşısında yer alan kent ile kalesi çevreye hâkim durumdadır. Estergon en eski devirlerden beri Yukarı Tuna Havzası’ndaki konumu nedeniyle bir kilit noktası oldu. 10.-12. yüzyılda Macar Arpad Hanedanı döneminde büyük önem kazandı ve devlet merkezi hâline geldi.
Cengiz Han’ın orduları gelinceye kadar Macar Krallığı’nın başkenti ve Katolik Kilisesi’nin merkeziydi. Kanuni Sultan Süleyman zamanında Mohaç Zaferi’nden sonra Macar tahtına geçirilen Zapolyai Janos’u tanımayan Habsburg Hanedanı, Estergon’u ele geçirdi. l543’te Osmanlıların eline geçen kaleyi, l595’te Avusturyalılar aldı. l605’te yeniden Osmanlılar tarafından fethedildi ve 1683 yılında Avusturyalıların eline geçinceye kadar, Osmanlılar ile Avusturyalılar arasındaki pek çok savaşa sahne oldu.

Sponsorlu bağlantılar
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık
Önceki yazıyı okuyun:
ESTER ve ESTERLEŞME

ESTER ve ESTERLEŞME Bir molekül karboksilli asit ile bir molekül alkol ya da fenol arasından bir molekül su ayrılmasıyla oluşan...

Kapat