Et nasıl helal olur,Helal gıda nasıl anlaşılır

Et nasıl helal olur? Helal gıda nasıl anlaşılır?

İşlenmiş ürünlerdeki katkı maddelerine dikkat!
Helal gıda alanında hukuki altyapı ve düzenleyici mekanizma bir türlü oluşturulamadı. Sertifikasyon konusunda tam bir keşmekeş yaşanıyor. Aslında ihracatta da büyük fırsat kaçırılıyor.

Helal gıda sertifikalı ürünleri Müslümanlar mı yoksa gayrimüslimler mi tercih eder? Cevap hayli şaşırtıcı. Çünkü dünyada helal ürünlerin yüzde 80’ini Müslüman olmayan ülkeler tüketiyor. Sebebi gayet açık; kaliteli ve sağlıklı gıda tüketmek.

Yahudiler inanç kriterlerine göre gıda sertifikasyonu yapmak için çalışmaya 1920’lerde başlamış. 2003’te ‘koşer’ (Yahudiler için helal gıda) kapsamı içinde 75 bin ürün varken 2010’da bu rakam 100 bine çıkmış. 2003’te 170 milyar dolarlık koşer pazarı 2013’te 550 milyar dolara yükselmiş.

Oysa 1,7 milyar ile dünya nüfusunun yüzde 24’ünü oluşturan Müslümanlar için henüz bir helal standardı bulunmuyor. İslamiyet’le yönetilen 57 ülkenin tamamını kapsayan bir standart oluşturmak şöyle dursun, ameldeki 4 mezhep arasında dahi bu konuda bir fikir birliğine varılabilmiş değil. Durum böyle olunca yaklaşık hacmi 2,1 trilyon dolara ulaşacağı tahmin edilen dünya helal gıda pazarı olması gerekenin çok gerisinde. Yüzde biri bile değil. Asıl mühim olan ise Müslümanların Kuran’ın açık emrine rağmen bilerek ya da bilmeyerek helal olmayan gıda tüketmeleri.

Peki Et nasıl helal olur?
Kesen kişinin Müslüman olması
İslam fıkhına göre eti yenebilecek hayvan olması
Kesim öncesi hayvanların refahının sağlanması
Yedirilen yemlerde haram ya da sağlığa zararlı katkıların bulunmaması
Her hayvan için ayrı besmele çekilmesi
Usulüne uygun kesim işlemi
Paketlemede kullanılan malzemenin temizliği
Büyük ve küçükbaş için kesim öncesi besleme
Kanatlılarda temizleme için kullanılan suyun sıcaklığının bir seviyeyi geçmemesi
Kanatlılarda kesimden önce belli bir süre bekletme

Sponsorlu bağlantılar
ÖZEL ARAMA FORMU

ARADIĞINIZI BULAMADIYSANIZ BURADAN ARAYIN

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık