Ev içi bahçesi için yetiştirilebilecek bitkiler

Soğuk havalarda ev içinde yetiştirebileceğiniz bu bitkiler, hem evinizi hem sofralarınızı tatlandıracak.

Yaz bitince bahçecilik de bitecek diye bir şey yok. Saksıda büyütebileceğiniz çeşitli bitkilerle evinizin havasını değiştirebilirsiniz.

Bir saksıda yetiştirdiğiniz güvey otu ya da fesleğen yapraklarıyla makarna sosu yaptığınızı hayal edin. Buharda pişmiş kuzu etine birkaç parça taze biberiye serpiştirdiğinizi… Salatanızdaki taze frenk soğanlarının yaratacağı enerjiyi… Hem de bütün kış boyunca… Mutfak penceresinin önüne, bitkilerin hem yeterince güneş görebilecekleri hem de sıcak tutulabilecekleri bir yerde yemeklerinizi tatlandıracak birkaç taze baharatı yetiştirmeniz mümkün. Böylece bu taze otlar için manava vereceğiniz o kadar parayı da tasarruf etmiş olursunuz.

Bahçenizin bir bölümünü evinize taşıyın. Etrafı kirletmeniz gerekmez, küçük ya da orta büyüklükte saksılar işinizi görür. Tabii onları yeterince sıcak ve güneşli bir yere yerleştirmelisiniz. Bahçe bitkilerini evde yetiştirmek istiyorsanız çok kaliteli bir toprak kullanmalısınız. Saksılarınızı birbirlerine çok yaklaştırmayın ki bitkiler nefes alabilsin.

Bu küçük bahçe bütün yıl size yetecek baharatları yetiştirmenize aslında yeter. Ama onları ana vatanlarındaki iklim koşullarına uygun köşelere yerleştirmelisiniz. Kimi bitkiler güneyden gelen gün ışığını severlerken, kimileri batı ışığını tercih eder. Dolayısıyla biraz kitap karıştırmakta ya da bir bilene danışmakta fayda var. Örneğin güvey otu tam bir güneş hayranıdır. Defne ise kuzey ışığını sever. Kimi bitkilerse kışın ortadan kaybolup, baharda kendiliklerinden çıkıverirler.

ev_ici_bahceniz_icin_bilgilerAşağıdaki sekiz bitki kışın evde yetiştirmeye en uygun olanlar. Büyük çoğunluğu da güneye bakan pencere önlerini seviyorlar. Tek istisnayı da aşağıda bulacaksınız zaten.

Biberiye
Daldan kesip saksıya ekin ve yaprakların yeniden büyümesini bekleyin. Özellikle kuzu eti için muhteşem bir baharat.

Güvey otu
İtalyan yemekleri için mükemmel bir baharat. En iyisi daldan yetiştirmek. Yemeklere katmadan önce kurutmanız gerekir.

Maydanoz
Tam bir güneş aşığı. Tohumu alıp büyükçe bir saksıya ekin. Bahçeden kök halinde de getirebilirsiniz. Vitamin, kalsiyum ve demir yönünden zengin maydanoz hemen her şeyle iyi gider.

Kekik
Bu güzel kokulu baharat, tavuk ve balıkla çok iyi gider. Bahçenizdeki kekikleri kökleriyle birlikte bir saksıya taşıyabilir ya da kopardığınız dalları yeniden köklendirebilirsiniz. Batıya bakan pencereye yerleştirin.

Frenk soğanı
Çorbalara ve makarnalara ne de güzel gider. Ektikten birkaç gün sonrasına kadar serin bir yerde tutun. Ardından çok güneşli bir pencere önüne yerleştirin.

Nane
Salatalara, çaya ve içeceklere tat veren nane, yaz havasını evinize taşıyabilir. Doğuya bakan, sabah güneşi gören bir pencere önüne yerleştirin.

Defne
Bütün bir yıl bir saksıda yaşayabilir. Çorbalara çok yakışır. Doğu ya da batıya bakan bir pencere önünde güzel güzel barınır.

Fesleğen
Saksıya tohumunu ekin ve sıcak güneşli bir köşeye yerleştirin. Bütün kış sizinle olacaktır. Kokusuyla soslarınızı ve salatalarınızı süsler

Sponsorlu bağlantılar
ÖZEL ARAMA FORMU

ARADIĞINIZI BULAMADIYSANIZ BURADAN ARAYIN

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

  1. Avatar Rüya Karayel dedi ki:

    Balkonumda biberiye ve fesleğen yetiştiriyorum makarnalarıma fesleğen et yemeklerime biberiyeyi kullanıyorum taze otlar her zaman lezzet farkı yaratıyor tüm bayanlara tavsiye ederim

  2. Avatar ZEYNEP dedi ki:

    Mutfak penceremde nane ve taze soğanım var yeşilliği çok seviyorum diğerlerini de denemelim herkese tavsiye ederim

Yorum Yaz

Yukarı Çık