Evde Boya İşleri ve Yapılması Gerekenler

Evde Boya İşleri ve Yapılması Gerekenler

Boya işleminin ortalama 3 gün süreceğini göz önüne alarak evinizde bir yaşama planı gerçekleştirin. Unutmayın ki boyacılar evinizi 3 günde bitirmek için her yeri işgal edecektir.

Kendinize gün içinde oturabileceğiniz bir köşe ve gece yatabileceğiniz kadar bir alan ayırdıktan sonra, geriye kalan her şeye bir daha erişemeyeceğinizi planlayın. Boyanmakta olan bir evde çorap ya da pantolon aramak kadar sıkıcı bir şey olamaz.

Yiyecek stoklarınızı da kontrol edin. Zira boya işlemi sırasında yapacağınız her yemek başınıza dert açacaktır. Bu kadarcık tavsiyeden de anlaşıldığı üzere, en kolay iş, 3 günlüğüne karşı komşuya çay misafiri olmaktır. Ustaların yanından fazla ayrılmayın, sık sık bir şeyler sorarlar ama uzun cevaplara vakitleri yoktur.

Duvarlarınızın daha önce ne ile boyandığını öğrenin.

Bu konudaki bilgileri internet üzerinden aktarmak oldukça güç ama basit olarak, zımpara gibi pütür pütür olan ve elinize kolayca bulaşan boya “kireç badana”dır.

Parlak ve su emmeyen, ıslansa da kolayca kurulanabilen boya “yağlı boya”dır.

Mat, pütürlü ya da pütürsüz, kolayca ıslanan ve silinse dahi ıslak kalan, lekeleri bir türlü temizlenmeyen boya da “plastik boya”dır.

Bu kıstaslardan sonra hatırlatmakta fayda var; mat yağlı boyaların varlığını unutmayınız. Bu boyaların plastik boya ile karıştırılması son derece mümkündür.

Öte yandan epeyce eskimiş ve artık bulaşacak tozu kalmamış bir kireç badanayı da plastik zannedebilirsiniz.

Bu kontrolleri her oda için ayrı ayrı yapın. Duvarlarla tavanın aynı boya ile boyanması şartı yoktur. Duvarlarda plastik boya, tavanda kireç badana gibi sürprizlere hazırlıklı olmalısınız.

Bu çalışmanın amacı şudur. Yağlı boyanın üstüne başka hiç bir boya tutmaz. İlle de başka boya diyorsanız, eskisini kazıtmanız lazım. Bu çok zahmetli ve tozlu bir iştir. Kazımak yerine, dönüştürücü adıyla anılan özel astarlardan kullanmanız gerekebilir. Astar kullanmak boya ve işçilik maliyetini artıracaktır.

Plastik boyanın üzerine kireç yapmaya kalkarsanız işiniz zor. Çünkü kireç badananın yapışması için, kendisi gibi pütürlü bir yüzeye ihtiyacı vardır. Şansınızı zorlarsanız aylarca üstünüz başınız kireç tozu olur.

Kireç badananın üzerine plastik yapmak her ne kadar mümkünse de, boya sarfiyatını epeyce arttıracağını unutmayın. Bu sarfiyatın miktarı %50 lere kadar çıkabilir.

Kireç badananın üstüne yağlıboya yapmayı denemeyin. İlle de yağlıboya diyorsanız önce duvarlara alçı sıva çektirmeniz gerektiğini göz önüne alın. Zira pütürlü bir yüzeyin üzerine uygulanan yağlıboyanın görüntüsü iğrençtir. Kaza yaptıktan sonra kabaca düzeltilip üstünkörü boyanmış otomobil kaportası gibi görünür. Aslında yağlıboya seçeneğini elemeniz için sizi şu yazıyı okumaya davet ediyorum.

Sırada renk seçimi var. Her oda için ayrı bir renk seçmekten çekinmeyin. Ustalar size itiraz edecek ve pahalıya geleceğini iddia edecekse de pazarlık gücünüzle bu sorunu aşabilirsiniz.

Odalarınıza düşündüğünüz renkleri doğru kataloglardan seçin. Plastik boya kataloğundaki bir rengi yağlıboya kataloğunda bulmanız olası değil.

Genel olarak, geniş alanları koyu renklere boyamak, mekânınıza kasvet verecektir. Eğer riske girmekten korkuyorsanız alışılmış renklerden uzaklaşmayın. Şampanya, fildişi vb tonlara yaklaşarak korkulu rüyalarınızdan uzaklaşmanız mümkün.

Dar mekânlarda, yatak odası gibi kişisel mekânlarınızda daha cesur olabilirsiniz. Mobilyalarınızın rengine yakışacak renkleri arayın. Unutmayın, yakışması için “aynı” olması şart değildir. Koyu kahverengi ile çimen yeşilinin uyumu, size bir ipucu verecektir. Elinize renk katalogunu alın ve hayal edin. Önce olmaz dediklerinizi çıkartın ve onlara bir daha asla bakmayın. Unutulmaması gereken bir atasözü de “ilk tercih, doğru olandır”…

Ustalarınız tavan boyası olarak 2.sınıf boyalar tavsiye edecektir. 2. sınıf boyaların kataloglarını da gözden geçirmeniz ve bunlara da önceden karar vermenizde fayda var. Ama unutmayın, tavanları 2.sınıf boya ile boyamak şart değildir. Biraz daha ucuz olduğu için ekonomi sağlar.

Tavan boyası adıyla satılan boyalar ile duvarları boyamayı aklınızdan bile geçirmeyin.

Ustalarınız evinizi boyarken yerlere boya damlatacaktır. Bunu bilip kendi önlemlerinizi almanız ya da pazarlık sırasında tüm evin naylonlarla kaplanmasını istemeniz gerekmekte.

Ayrıca pencereleri boyarken fırçalarına hâkim olamayıp camları da boyayacaklarını göz önüne almalısınız. Bu durum iyi ustaların başına pek gelmiyorsa da pazarlığa katmakta fayda var.

Üç çözüm mevcut.

1)Camları ustalar temizler.

2)Camların dört bir kenarına da maskeleme bandı çekmelerini şart koşarsınız.

3)Maskeleme bandını önceden siz çekersiniz.

Tabii son olarak avizelere de dikkat etmenizi öneririz.

Sponsorlu bağlantılar
ÖZEL ARAMA FORMU

ARADIĞINIZI BULAMADIYSANIZ BURADAN ARAYIN

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık