Evde İsveç şurubu nasıl yapılır

Evde İsveç şurubu nasıl yapılır

Bu sağlık iksirini, “Tanrının Eczanesinden Sağlık” adlı kitabıyla Maria Treben 1980’li yıllarda topluma tanıtmıştı. Türkçeye de çevrilen kitap, bu muhteşem şurubun bizim hayatımızda da yer bulmasına imkân sağladı.

Bugün aktarlarda İsveç şurubu adıyla bulunan şurup ise Alman Dr. Ecz. Theiss’ın, Dr. Samst’ın reçetesine yaptığı bazı katkı ve değişikliklerle zenginleştirilmiş halidir.

Reçetede belirtilen miktardaki droglar, 2-3 litrelik geniş ağızlı bir şişeye konularak üzerine 1,5 litre elma sirkesi eklenir. Şişe 2 hafta boyunca, günde 2-3 kere çalkalanarak, güneşte veya sıcak bir ortamda ağzı kapalı olarak bekletilir.

Bu süre dolduğunda, kullanmak istenilen miktardaki şurup dört kat tülbentten birkaç kere geçirilerek tortularından iyice arındırılır ve koyu renkli şişelere alınır. Büyük şişedeki posalı şurup ise serin ve loş bir ortamda bekletilir.

Otları bulmak kolay

İsveç şurubunu ben evde yapıyorum. Türkiye’de çok güvenilen bir marka İsveç şurubu ekstresini hazır olarak piyasada bulunduruyor, siz de bu ekstreyi büyük marketlerde bulabilir ve bu ekstreden alıp elma sirkesi ile evinizde yapabilirsiniz. Hazır olarak bulamadığınız takdirde aşağıda verdiğimiz ölçülerde bitki ekstrelerini aktardan alıp bir kavanozun içine boşaltın. Bu ölçüde ekstrenin üzerine 1,5 litre elma sirkesini ekleyin.

Balkonunuzun veya evinizin en çok güneş alan yerine yerleştirin kış aylarında kaloriferin yanında yapmalısınız. 14 gün boyunca günde birkaç kere kavanozu çalkalayın. 14 günün sonunda süzerek koyu renkli şişelere aktarıp saklayın. İsveç şurubunun son kullanma tarihi olmadığını unutmayın. Şurubunuz ne kadar çok kalırsa gücü o derece artacaktır.

Ayrıca ben kompres yaptığım pamuğu asla atmıyorum. Kullandıktan sonra da küçük bir buzdolabı poşetinde muhafaza ediyorum. Her seferinde aynı pamuğu incecik parçalara ayrılıp kullanılamaz hâle gelinceye dek kullanmaya devam ediyorum.

Dıştan kullanım

Uygulamak istediğiniz bölgeye sürün veya kompres yapın. Uygulama yapılacak bölgenin muhtemel deri tahrişini önlemek amacıyla önceden yağlı bir krem veya zeytinyağı ile nemlendirilmesi önerilir. Giysi üzerinde leke bırakmaması ve soğumaması için geçirgen olmayan bir madde ile örtülür ve sargı beziyle sarılarak sağlamlaştırılır. Kompresin belirli bir süresi yoktur, kurudukça yenilenebilir.

Kulak ağrısı, dışkulak yolunda sivilcelenme veya kabuklanma ve kulak uğultusuna karşı, şurupla nemlendirilmiş küçük bir pamuk parçası kulak yoluna sokulur ve uzunca bir süre (gece boyunca) etkilemeye bırakılır. Ama alkolün kulak yolunu kurutmaması için önceden, zeytinyağına batırılan küçük parmağı kulak yoluna sokmak doğru olur.

Burun içindeki kabuklanmalar, şurupla ıslatılan bir pamukla sık sık nemlendirilir.

Arı, böcek ve sivrisinek ısırıklarına karşı, o bölgeye hemen kompres yapılacak olursa, şişmez, kızarmaz, kaşınma olmaz ve acı hemen diner.

Kazalar sonunda oluşan kanamalara ilkyardım olarak, hemen bol şuruplu bir kompres yapılacak olursa, hastaneye ulaşana kadar kanama durmuş olabilir.

Eziklerde, örneğin otomobil kapısına sıkışan parmağa hemen kompres yapılırsa ağrı diner.

El ve ayak bileklerinin burkulmasında veya çarpmalarda oluşan şişlikler, yapılan kompresler sayesinde birkaç saat içinde veya bir gecede iner, ağrılar ise çok kısa sürede diner.

Basit yanık ve haşlanmalarda veya güneş yanıklarında şurup sürülür veya kompresler yapılırsa, acı diner, deri altında su toplanmaz. Ama bunun için deri yatışana kadar sık sık şurupla nemlendirilmeli ve ayrıca aynısafa merhemi kullanılmalıdır.

Dudak uçukları, çatlaklar, iltihaplı sivilceler ve gelişme aşamasındaki çıbanlar sık sık şurupla nemlendirilirse yok olurlar. Ama eğer oluşma aşamasını tamamlamışsa, iltihabı dışa akıtmak için, örneğin kara merhemle (ihtiyol merhemi) ve sıcak kompreslerle olgunlaştırılmalıdır. İltihap dışarı aktıktan sonra uygulanan şurupla çıban kısa sürede kuruyacaktır.

Akıntılı nezlelerde, 1/5 oranında suyla inceltilen şurup buruna iyice çekildiğinde, akıntı hemen durur ve tıkalı burun açılır.

Nasırların üstüne, 3-4 gün boyunca kompres uygulanır. Sonunda nasır kendiliğinden düşer veya köküyle birlikte çekip çıkarılabilir.

İsveç şurubu Nasıl kullanılır? İçinde bulunan otlar nelerdir

İçten kullanımda: Günde 1-4 kere, 1-2 çay kaşığı dolusu, bitki çaylarına veya ılık suya karıştırılıp seyreltilerek alınabilir.

Çocuklar için bu oran yarıya indirilir. Akut durumlarda, 1-2 yemek kaşığı dolusu şurup, tek başına veya bir misli suyla seyreltilerek bir kerede içilir.

Gebelik süresinde ve 10 yaşın altındaki çocuklarda içten kullanılması doğru olmayabilir. Bu konuda klinik araştırma eksikliği vardır.

Bazı duyarlı bünyelerde alerjik tepkiler olabilir. Ancak şurup kullanımına son verildiğinde bu tepkiler biter.

Mide krampları ve kolit ağrılarında, 1-2 yemek kaşığı dolusu, tek başına veya aynı miktarda suyla inceltilerek bir kerede içilir.

Ağır yemeklerle midenin zorlanmış olduğu hallerde 1-3 yemek kaşığı şurup, tek başına veya aynı miktar suyla inceltilerek bir kerede içilir.

Mide ve bağırsaklarda biriken gazların salınımı için papatya, rezene veya nane çaylarına 2-3 tatlı kaşığı eklenerek içilir. Safrakesesi ağrılarını dindirir. Safrakesesi bölgesine ayrıca kompres uygulanmalıdır.

Romatizma ağrılarına karşı, günde 3-4 kere, 1 tatlı kaşığı dolusu şurup, bitki çaylarına eklenerek alınır ve ağrılı bölgelere ayrıca friksiyonlar veya kompresler uygulanır.

Kan temizliği için, 2-3 haftalık kürler uygulanır. Günde 3-4 kere, yarım veya bir tatlı kaşığı şurup, ısırgan otu-civanperçemi eşit karışımının çayına eklenir.

Uyuyamayanlar, yatmadan yarım saat önce, örneğin mayıs papatyası veya kediotu kökü çayına 1 tatlı kaşığı ekleyerek almalıdır. Sinirsel kökenli uykusuzluklarda kalp bölgesine friksiyonlar yapılabilir.

Şurubu sabah akşam kullananlar başkaca ilaca gerek duymayabilir. Çünkü bedeni güçlendirir, yüzü gençleştirir ve güzelleştirir.

Gırtlak, yutak ve dişeti iltihaplarında, dişeti çekilmesi ve kanamasında çok başarılıdır. Sek olarak veya aynı miktarda suyla inceltilerek bir yudum alınır ve ağzın içinde elden geldiğince uzun süre dolaştırılır. Sonra üstüne bir yudum su daha alınarak gargaralar yapılır ve yutulur. Bu tedavi, dişetini sağlıklı tutmak için bir önlem olarak haftada bir kere uygulanabilir. Dişeti rahatsızlıkları fark edildiğinde, bazen çok geç kalınmış olabiliyor. Şurup dişleri sarartabileceği için kullanımdan sonra dişler fırçalanmalıdır.

Diş ağrılarında da aynı tedavi uygulanır. Ama dişetine şurup kompresi yapılmamalıdır, çünkü uzun süreli bir kompres dişetini tahriş edebilir ve hatta yakabilir! Çalkalamalar yeterlidir.

İçinde bulunan otlar

Besbase 1 gr, cedvar 5,5 gr, centiyane 3,5 gr, deve dikeni 2 gr, eğir kökü 9 gr, kâfur 1gr, kakule 0,5 gr, melekotu kökü 6,5 gr, mirra 7 gr, ravent kökü 9 gr, safran 0,1 gr, sarısabır 10 gr, sinameki 1 gr, tarçın 1 gr.

Sponsorlu bağlantılar
ÖZEL ARAMA FORMU

ARADIĞINIZI BULAMADIYSANIZ BURADAN ARAYIN

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık