Evde yangın çıkarsa ne yapmak gerekir?

Evde yangın çıkarsa ne yapmak gerekir?

Akdeniz Üniversitesi Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu İtfaiyecilik ve Yangın Güvenliği Programı Koordinatörü Yrd. Doç. Dr. , yangının ortalama 4 dakikada çıktığı mekanın tamamını sarabildiğini bildirdi.

”Evimizde yangın çıksa ne yapacağımızı bilmiyoruz” diyen Alkış, kişilerin daha çok, ”Yangın çıkarsa itfaiye çağırırız” dediğine dikkati çekti. İtfaiye ekipleri gelene kadar bir evin tamamen yanabileceğinin altını çizen Alkış, ”Yapılan istatistikler, yangının ortalama 4 dakikada bir mekanın yüzde 100’ünü, yani tamamını sarabildiğini gösteriyor. Örneğin Atatürk Havalimanı’nda çıkan yangında benzeri yaşandı. Bilirkişi olarak inceleme yaptığım yangın alanındaki güvenlik görevlisi, ‘Ceketimi alamadım’ diyordu. Yangın işte böyle bir şeydir. Örneğin Atatürk Havalimanı yangınında 22 bin metrekarelik alan 6,5 dakikada yangına tamamen teslim oldu.” dedi.

Saadet Alkış, evlerde yangın riskini en çok barındıran yerin mutfak olduğunu, ancak mutfaklarda bu riske karşı bir tedbir alınmadığını kaydetti. Kişilerin mutfaklarına pahalı malzemeler almak yerine, mutfakta bir yangın söndürme tüpü bulundurmasının ”hayati” değeri olduğuna işaret eden Alkış, küçük boy bir yangın söndürme tüpünün 20-25 lira tuttuğunu anlattı.

Ayakta durmayın, ağzınızı ıslak bezle kapatın

Saadet Alkış, yangın anında ayakta durmamak gerektiğini, yangın çıkan yerde öncelikle ağzın ıslak bir bezle kapatılması ve yanan alandan emekleyerek çıkılması gerektiğini söyledi. Alkış, ocakta yanmaya başlayan yağın üzerine kesinlikle su dökülmemesi gerektiğini, suyun yanan yağın aniden alev almasına sebep olacağını aktardı. Alkış, ıslak bir bezle tencerenin üzerinin kapatılmasının yeterli olacağını sözlerine ekledi.

Sponsorlu bağlantılar
ÖZEL ARAMA FORMU

ARADIĞINIZI BULAMADIYSANIZ BURADAN ARAYIN

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

 1. gürdogan dedi ki:

  YANGIN SÖNDÜRME CİHAZLARI SEKTÖRÜNDE HANGİ UYGUNSUZLUKLAR YAPILIYOR?

  Yangın söndürme özelliği olmayan yangın söndürme cihazları satılmaktadır.

  Ne yazık ki, yangın söndürme cihazı sektörünün çok önemli bir kısmında, (%80 civarında) uygunsuz çalışmalar gerçekleştirilmektedir. Bunların başında cihazların içine kuru kimyevi toz niteliği taşımayan mermer tozu, tebeşir tozu vs. gibi maddelerin şarj edilmesi gelmektedir. Ayrıca bazı şirketler de dolum işleminde hâlihazırda dolu olan cihazlarınıza “Silver” dediğimiz teknikle, yani SİLip VERerek, başka hiçbir işlem yapmadan fatura kesmektedirler. Ticari kazançlarından başka hukuki, etik veya vicdani hiçbir kaygısı olmayan birçok kişi ya da şirket bahsettiğimiz uygulamaları sıklıkla ve rahatlıkla gerçekleştirmektedirler.

  Sektördeki uygunsuzluklar hakkında gerekli bilince sahip olunmalı ve bu şekilde çalışan firmalar tercih edilmemelidir.

  Ülkemizin kurumları(TSE, Sanayi Bakanlığı gibi) personel yetersizliği gibi sebepler dolayısıyla, mantar gibi türemiş olan yangın söndürme cihazı firmalarına denetim yapamamaktadırlar. Geriye serbest piyasanın özelliği, uzun vadede firmaların müşteriler tarafından doğal seleksiyonu ile işini doğru yapan firmaların kalacağını umuyoruz. Dolayısıyla müşterilerimizin de uygunsuzlukların farkında ve sektör hakkında bilinçli olmaları gerekmektedir. Unutmayın! ”Kalitesiz cihaz yangın değil ocak söndürür.!”

Yorum Yaz

Yukarı Çık