Ex Works – EXW Nedir

Ex Works – EXW Nedir

Ex Works, Incoterms 2010 içerisinde tanımlanmış olan 11 teslim şeklinden birisidir. EXW satışlarda, ihracatçı kendi fabrikasında veya deposunda malları ithalatçının emrine hazır bulundurmak ile teslim yükümlülüğünü yerine getirmektedir.

İhracatçı gelen taşıma aracına ürünlerin yüklemesini yapmamaktadır.

Ayrıca, Ex Works teslimde, hem ihracat gümrük işlemleri hem de ithalat gümrük işlemleri alıcı tarafından yapılmaktadır. Oysa bu durum bazı ülkelerin mevzuatları açısından sorun yaratabilmektedir. Örneğin, Türkiye Gümrük Mevzuatı’na göre ihracat gümrük işlemleri Türkiye’de yerleşik bir firma tarafından yapılmalıdır.

EXW (Ex Works) Teslim Şeklinde Satıcının Sorumlulukları Nelerdir?

İhracatçı sözleşmede belirlenen şartlara uygun emtiayı hazırlayarak sözleşmede belirtilen tarih veya süre içerisinde yine sözleşmede belirtilen noktada (Fabrikasında, deposunda …) ürünleri ithalatçının emrine hazır bulundurur. Ürünlerin sevk edilmeye hazır olduğunu ithalatçıya bildirir.
Alıcının talebi üzerine, ithalatçının ihracat ile ilgili belgeleri temin edebilmesi için yardımcı olabilir.
İthalatçının talep etmesi üzerine, tüm masraf ve risk ithalatçıya ait olmak şartı ile ihracat lisansı veya benzeri bir resmi belgenin temini için ithalatçıya yardımcı olabilir.

EXW (Ex Works) Teslim Şeklinde Alıcının Sorumlulukları Nelerdir?

Satış sözleşmesinin koşullarında saptandığı üzere mal bedelini öder.
Oluşabilecek bütün masraflar ve riskler kendi üzerinde olmak koşulu ile ihracat ve ithalat işlemleri için gerekli olan ve olabilecek bütün gümrük belgelerini ve ticarî belgeleri düzenler.
Ürünlerin ihracat ve ithalat işlemleri ile ilgili gümrük süreçlerini organize etmek ve oluşacak gümrük vergilerini ödemek alıcının sorumlulukları arasındadır.
Ürünleri ihracatçının işletmesinde veya tespit edilen noktada teslim aldıktan sonra ürünlerle ilgili bütün riskler ve masraflar ithalatçının sorumluluğuna geçmektedir.
Malların nakliyesi için taşıma acentası ile anlaşmak ve navlun bedelini ödemek de alıcının sorumluluğundadır.

Sponsorlu bağlantılar
ÖZEL ARAMA FORMU

ARADIĞINIZI BULAMADIYSANIZ BURADAN ARAYIN

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık