fİBROMİYALJİ TEDAVİSİNDE İLAÇ TEDAVİSİNİN YERİ

fİBROMİYALJİ TEDAVİSİNDE İLAÇ TEDAVİSİNİN YERİ
Tedavide ağrı kesicilerden romatizma ilaçlarına kadar her çeşit ilaç kullanılmıştır. İlaçlar; ağızdan alınabilir, enjeksiyonlar yapılabilir veya dışarıdan sürülebilir. Aslında ağrı kesiciler,veya adale gevşeticilerin etkisi çok defa sınırlıdır. Kortizonun hiçbir yararı yoktur. Asıl etkin ilaçlar antidepresif nitelikde ve derin uykuyu sağlama etkisi olanlarıdır. Şüphesiz hastaların bu ilaçları hekim kontrolü altında almaları gerekir.

FM tedavisinde yeri olan ilaçları 7 ana grupta toplayabiliriz.
Antidepressanlar: Bu grupta heterosiklik antidepressanlar, selektif serotonin geri alım inhibitörleri, MAO inhibitörleri olarak sınıflandırabileceğimiz ilaçlar bulunmaktadır.

Anksiyolitik-sedatif ve hipnotikler: Alprozolam ve bağımlılık yapma eğilimi yüksek olan benzodiazepinler bu grupta yer alır.

Kas gevşeticiler: Kas gevşeticiler sınırlı etkilerine rağmen bazen tercih edilebilir.

Non-steroid antienflamatuvar ilaçlar: Bu grupta bulunan kortizon dışında romatizmal hastalıklarda kullanılan tüm ilaçların FM üzerine sınırlı etkileri söz konusudur.

Vitamin ve destekler: B, C ve D vitaminlerinin yanısıra çeşitli antioksidanlar magnezyum ve çinko içeren ilaçlar yararlı sonuçlar verebilmektedirler.

Gabapentin türevleri: Sara hastalığının tedavisinde de kullanılan bu gibi ilaçlar sinir sistemindeki iletimsel sorunları aşabilen kimyasal bileşimlerdir. Son yıllarda bu grupdan daha etkin sonuçlar alabilmekteyiz.

Kullanılan diğer ilaçlar : Bu grupta neredeyse yok yoktur. Bunlardan bir demet aşağıda verilmiştir. Flaxseed/Borage Oil , SAM-e, Vitamin E , Acetyl-L-Carnitine,
Coenzyme Q10, L-Lysine, L-Arginine , Mg./potassium Aspartate,
B-complex, NADH , Lipoic Acid, Kalsiyum, Kava Kava, Sinemet
Somatomed, Natural estrogen, Olive Leaf, Oregano Oil, Aloe Vera,
Selenium, Echinacea, Ginkgo Biloba, Colostrum, Myers Cocktail, Antioxynol,
L-Serine, Hypericum(St. John’s Wort), Glucosamine Sulfate

Sponsorlu bağlantılar
ÖZEL ARAMA FORMU

ARADIĞINIZI BULAMADIYSANIZ BURADAN ARAYIN

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık